​The Times: Rus paralı askerleri Hartum’da

​The Times: Rus paralı askerleri Hartum’da

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 07:00
Londra/Şarku’l Avsat
İngiliz ‘The Times’ gazetesinin dün yayınladığı, Sudan’ın başkenti Hartum’da Rusça konuşan paralı askerlerin görüntüleri,  Kremlin’in 4 haftadır öfke protestolarıyla karşı karşıya kalan Sudan Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir rejimini destekleme kararı konusunda soru işaretlerine yol açtı. 30 yıllık iktidar sürecinde Beşir rejimine yönelik en büyük tehdit sayılan Sudan’daki protestoların artmasıyla birlikte Hartum’da çekilmiş fotoğrafların yer aldığı haberler ortaya çıktı.

Sahraaltı Afrika ülkeleriyle ticari, güvenlik ve savunma bağlarını pekiştirmeye çalışan Kremlin,  Sudan’da gövde gösterisi sergiliyor. Son iki yılda Rusya, Kongo Cumhuriyeti, Nijerya ve Sudan’da sivil nükleer enerji projeleri inşa etme görevini üstlendi. Ayrıca farklı Rus şirketleri, Mısır’da kurulması düşünülen büyük nükleer enerji santralinin ve Gine’de 200 milyon dolar değerinde ham boksit projesinin yanı sıra Zimbabve’de uranyum madenleri için 400 milyon dolar değerinde büyük bir projeye katılıyor.

Wagner Group askerleri Sudan'da

Sudan merkezli muhalif kaynaklar, Sudan’da Rus özel güvenlik şirketi Wagner Group’a bağlı paralı unsurların olduğunu belirtti. Şöyle ki paralı unsurlar, ülke genelindeki olaylara karşı koymak için Sudan istihbaratına ve güvenlik güçlerine stratejik ve operasyonel eğitim veriyor.

Wagner Group’a bağlı yüzlerce unsurun askeri eğitim vermek için geçtiğimiz yıldan beri Sudan’ın komşusu Orta Afrika Cumhuriyeti’nin farklı bölgelerine konuşlandığı düşünülüyor. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında paralı unsurların faaliyetlerini araştırırken 3 Rus gazeteci öldürülmüştü.

Wagner Group ABD yaptırım listesinde 

ABD Hazine Bakanlığı, Ukrayna’daki çatışmalara katıldığından dolayı Rus şirketini 2017 yılında yaptırım listesine ekledi. Wagner Group’un Suriye’deki iç savaşta faaliyet gösteren 2 bin 500 savaşçısı olduğu tahmin ediliyor.

The Times gazetesinin Sudanlı muhaliflerden aktardığı bilgilere göre çeşitli medya organlarında, Hartum’da rejim karşıtı protestoları gözlemlemek için büyük kamyonlarla taşınan ve askeri kamuflajlar giyen kişilerin fotoğrafları ortaya çıktı.

Rus hükümeti, Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir’i iki kez ağırladı 

İngiliz gazetesine göre Beşir, Afrika kıtasında Rus nüfuzunu artırmaya yönelik emellerini gerçekleştirme noktasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yardım etmeyi kabul etti. Beşir, geçtiğimiz ay Suriye Cumhurbaşkanı Beşşar Esed ile bir toplantı düzenlemiş, Rusya da Hartum’dan Şam’a gitmesi için Beşir’e askeri bir uçak ayarlamıştı.

Rusya’da Wagner Ordusu’na dokunan yanıyor

Editörün Seçimi

Multimedya