Türkiye'deki cezaevlerinde 171 siyasi tutuklu açlık grevinde

Türkiye'deki cezaevlerinde 171 siyasi tutuklu açlık grevinde

Cuma, 11 Ocak, 2019 - 06:45
Leyla Güven, 8 Kasım tarihinde Öcalan’ın tecrit koşullarını protesto etmek için açlık grevine başladı (AP)
​Ankara/Şarku’l Avsat
Halkların Demokratik Partisi (HDP), tutuklu olan ve iki aydır açlık grevi yapan HDP Hakkâri Milletvekili Leyla Güven’in sağlık durumunun ‘hayati risk oluşturacak aşamaya girdiğini’ açıkladı. HDP’den yapılan açıklamada ayrıca 171 tutuklunun cezaevlerinde açlık grevinde olduğu ifade edildi.

HDP Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü ve Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran, tarafından yapılan yazılı açıklamada, “8 Kasım tarihinden itibaren süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemine başlayan Hakkâri Milletvekilimiz Leyla Güven’in sağlık durumu hayati risk oluşturacak aşamaya girdi. Açlık grevi eyleminin 64’üncü gününde olan Leyla Güven, son bir haftadır avukat görüşlerine dahi çıkamıyor. Edinilen bilgilere göre, Leyla Güven’in nabzı 55-60 arasında, tansiyonu ise 5-7 düzeyinde seyrediyor” ifadeleri kullanıldı.

171 kişi açlık grevinde

Partiden yapılan açıklamada, İmralı’daki tecrit koşullarının sonlandırılması amacıyla 27 Kasım tarihinde cezaevlerinde başlayan açlık grevlerini, şu an çok sayıda cezaevinde en az 171 siyasi tutuklunun süresiz-dönüşümsüz bir şekilde sürdürdüğü bilgisi de yer aldı.

Türkiye'nin Afrin'e yönelik Zeytin Dalı Harekatı’nın ardından yaptığı eleştiriler nedeniyle 31 Ocak'tan beri tutuklu yargılanan Güven, açlık grevine, Abdullah Öcalan'a dönük tecridi protesto etmek için 8 Kasım 2018'de başladı.

780'inci kez reddedildi

Öte yandan, Abdullah Öcalan’ın avukatları tarafından, Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan görüşme talebi 780'inci kez reddedildi. Başsavcılık, verdiği yanıtta avukatların başvurusunu, "5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanun gereğince hükümlüler hakkında getirilen kısıtlamaları" gerekçe göstererek reddetti.

Editörün Seçimi

Multimedya