Suudi Arabistan, Yemen’e insani yardım için 6 anlaşma imzaladı

Suudi Arabistan, Yemen’e insani yardım için 6 anlaşma imzaladı

Perşembe, 10 Ocak, 2019 - 13:15
Riyad/Şarku’l Avsat
Riyad’daki Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, Yemen’e insani yardım sağlanması için birçok sivil toplum kuruluşu ile 6 anlaşma imzalandığını açıkladı.

Suudi Arabistan Kraliyet Divanı Müsteşarı ve Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Genel Sorumlusu Dr. Abdullah er-Rabia, ilk anlaşmanın, Husi militanlar tarafından saflarında savaşmaya zorlanan Yemenli çocukların rehabilitasyonunu öngören 299 bin dolarlık bir anlaşma olduğunu bildirdi.

Er-Rabia, projeden, Marib şehrindeki 80 çocuk ve ebeveyninin doğrudan, bin 920 kişinin ise dolaylı olarak faydalanacağını da iletti.

İkinci anlaşmanın, Hudeyde’de yerlerinden edilmiş Yemenlilere yönelik çevre temizliği ve su temini projelerinin genişletilmesini içerdiğini dile getiren er-Rabia, 241 bin dolarlık projeden 3 bin 500 kişinin faydalanacağını söyledi.

Hacca şehrinin Hayran beldesinde bulunan el-Cade Sağlık Merkezi’nin yapılandırılması amacıyla varılan 1 milyon 280 bin dolarlık üçüncü anlaşmadan, 18 bin kişinin faydalanacağını bildiren er-Rabia, 2 milyon 977 bin dolarlık dördüncü anlaşmanın ise Marib şehrinde Göz Cerrahisi ve Tıp Merkezi kurulması ve işletilmesini öngördüğünü ve bu projeden senede 1 milyon 300 bin kişinin faydalanacağını ifade etti.

325 bin dolarlık beşinci anlaşmanın, Hacca şehrinin Hayran, Midi ve Harad beldelerinde yerlerinden edilmiş 6 bin 240 kişinin faydalanacağı çevre temizliği ve su temini projesi üzerine olduğunu kaydeden er-Rabia, 3 milyon 500 bin riyallik altıncı anlaşmanın ise 100 yaralı Yemenlinin Suudi Arabistan’da tedavi edilmelerini öngördüğünü söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya