İran’da tutuklanan Nizar Zakka’nın ailesi işkence iddialarını doğruladı

İran’da tutuklanan Nizar Zakka’nın ailesi işkence iddialarını doğruladı

Çarşamba, 9 Ocak, 2019 - 13:30
Tahran’da tutuklu bulunan Lübnanlı Nizar Zakka
Beyrut /Şarku'l Avsat
Tahran’da tutuklu bulunan Lübnanlı Nizar Zakka’nın ailesi tarafından yapılan açıklamada, İran televizyonunun yalan haberler yayınlayarak Zakka’ya iftira atıkları belirtildi. Ayrıca Zakka’nın sistematik bir şekilde işkence gördüğü de ifade edildi.

Aile tarafından yapılan açıklamada, Devrim Muhafızları Ordusu’na (DMO) ait bir hapishanede tutulan Nizar’dan 3 haftadır haber alınamadığı bilgisi yer aldı. Oğullarının suçsuz yere tutuklandığını ifade eden aile, medya aracılığıyla yapılan asılsız haberlerle bu durumun İran kamuoyuna haklı gösterilmeye çalışıldığını belirtti.

Nizar Zakka’nın ABD casusu olduğu iddiasıyla tutuklu bulunduğu ifade ediliyor. Ailenin açıklamasında, “Nizar, son zamanlarda baskıya maruz kaldığını söyledi. Hala sistematik bir şekilde işkence gördüğünü belirtti. İşkencelerin amacı, suçu olmadığı halde zorla suçlamaları kabul ettirip itirafta bulundurmak. Bu itirafların da raporlarda yer almasını sağlamak. Nizar, bunu kesin olarak reddetti. Onları haklı çıkarmak ve vicdanına aykırı davranmak yerine işkenceye katlanmayı tercih etti” ifadeleri yer aldı.

Arap Bilgi ve İletişim Teknolojileri Örgütü’nün kurucularından, bilgi ve iletişim alanında küresel bir uzman ve iş insanı Nizar Zakka, İran Kadın ve Aile İşleri Başkan Yardımcısı’nın daveti üzerine, 15-18 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleşen ‘Sürdürülebilir Kalkınmada Kadınlar Uluslararası Konferansı ve Sergisi’ne katılmak için Tahran’a gitti. 18 Eylül’de İran Devrim Muhafızları’ndan olduğu düşünülen sivil giyimli kişiler tarafından ülkeden ayrılmak üzere havaalanına giderken gözaltına alındı. Ardından Evin Cezaevi’ne nakledildi.

Nizar Zakka, 18 Eylül 2015’de tutuklanmasından bu yana Tahran’daki Evin Cezaevi’nde hücre hapsinde tutuluyor.

Editörün Seçimi

Multimedya