​Mısır ve Fas ikili ilişkileri güçlendiriyor

​Mısır ve Fas ikili ilişkileri güçlendiriyor

Çarşamba, 9 Ocak, 2019 - 09:15
Dışişleri Bakanı Samih Şükri’nin dün Kahire’de Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile yaptığı müzakereden bir kare
Kahire/Sevsen Ebu Hüseyin
Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, dün Kahire’de, Faslı mevkidaşı Nasır Burita ile iki ülke arasındaki ikili ilişkileri geliştirme yolları, ortak  bölgesel meselelerin tartışılması ve bölgedeki mevcut zorluklarla başa çıkılması konusunda görüşmelerde bulundu.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Danışman Ahmed Hafız söz konusu görüşme hakkında şu açıklamalarda bulundu: “İki bakan, iki ülkenin her alanda ikili ilişkileri ilerletme konusundaki ortak isteğini dile getirerek, ikili işbirliği yollarında her seviyede ivmeyi korumanın, çeşitli alanlarda işbirliği ufukları araştırmanın ve iki ülke arasında ortak yüksek komite düzenlenmesi için hazırlanmanın önemini  vurguladı.”

Sözcünün bildirdiğine göre görüşmede Suriye, Libya ve Yemen’deki durum da dahil olmak üzere Arap arenasındaki mevcut zorluklarla ilgili görüş alışverişinde bulunuldu ve Arap ülkelerinin çeşitli zorluklarla başa çıkma yeteneklerini geliştirmek için ortak Arap işbirliği mekanizmalarını desteklemenin önemi vurgulandı.

Filistin ve Kudüs gündemi

İki bakanın Filistin meselesindeki gelişmeleri ve Kudüs kentindeki durumları ele aldığını ve Filistin halkının meşru hak ve taleplerini elde etmesi için adil bir çözüm yolunda ilerleme kaydetmenin önemini vurguladığını belirtti.

Mısır Dışişleri Bakanı, toplantıdan sonra yapılan ortak basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi’nin ve Fas Kralı VI. Muhammed’in iki ülke arasındaki ilişkileri himaye etmesinin daha geniş ufuklara doğru ivme kazandırdığını vurguladı. Ortak Yüksek Komite toplantılarına hazırlanmak için bir sonraki aşamada temasların ve toplantıların yoğunlaşacağını açıkladı.

Fas Bakanı’nın Kahire’ye yaptığı ilk ziyaretin öneminin altını çizdi ve bu ziyaretin özellikle iki halk arasındaki sağlam bağ ve ilişkiler çerçevesinde çalışmaya devam etmek amacıyla iki ülkenin siyasi iradesini desteklemek için gerçekleştiğini belirtti. Arap Birliği ve uluslararası toplantılar çerçevesinde iki taraf arasında sürekli bir temasın bulunduğuna işaret etti. Şükri, Faslı mevkidaşı ile çeşitli alanlardaki ikili ilişkileri tartıştığını, önümüzdeki dönemde aktifleşmesi için ilişkileri yöneten yasal çerçevenin gözden geçirileceğini belirtti. Görüşmelerin bölgesel meselelere de odaklandığını ve Filistin meselesiyle ilgili uzlaşı ve fikir birliğini yansıttığını vurguladı. Özellikle Fas Kralı’nın Kudüs Komitesi’nde önemli bir rol oynadığını ve iki ülkenin bu konudaki koordinasyonun devam edeceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı sözlerine şöyle devam etti: “Afrika Birliği’ndeki ortak üyeliğimiz ve reform sisteminin ilerlemesi ışığında ve özellikle de Mısır’ın Birliğin başkanlığını devralmasından hemen önce koordinasyon konusu tartışıldı.”

Öte yandan, Fas Dışişleri Bakanı, Fas’ın tüm alanlarda Mısır’la ilişkilerine verdiği öneme işaret ederek Fas’ın güvenlik ve istikrarını etkileyen her şeyde Mısır’la dayanışma içinde olduğunu ve Mısır’ın güvenlik ve istikrarını korumak için aldığı önlemleri desteklediğini vurguladı.

Burita, iki ülke arasındaki işbirliği mekanizmalarının harekete geçirilmesinin önemini vurgulayarak, bu konuda iki ülke arasında bu yıl sonuna kadar siyasi ve stratejik bir diyalog düzenlenmesi ve iki ülkenin işadamlarına yönelik bir komite oluşturulması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı.

İki ülke arasındaki seçkin halk iletişiminin önemine dikkat çekti ve şöyle dedi: “Mısır, vatandaşları Fas’a vizesine sahip olan ikinci ülke. Bu da iki halk arasındaki ilişkinin özel olduğunu doğruluyor.” Fas Dışişleri Bakanı, ülkesinin Mısır’ın gelecekteki Afrika Birliği başkanlığına verdiği önemi vurgulayarak Fas’ın Mısır’ın Birlik başkanlığına verdiği desteğin altını çizdi.

Öte yandan, Faslı Bakan, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile de görüştü. Genel Sekreter Sözcüsü Büyükelçi Mahmud Afifi, söz konusu görüşmede, Arap arenasında yaşanan son gelişmeler ve durumların, Suriye, Libya ve Yemen’deki mevcut krizlerin çözülmesine yönelik Arap ve uluslararası çabaların, iki taraf arasındaki üstün stratejik ilişkiler bağlamında Arap-Afrika ortaklığını geliştirme yollarının ele alındığını söyledi.

Bunun yanı sıra Filistin meselesini desteklemeye yönelik Arap ülkelerinin ortak inisiyatifinin güçlendirilmesi ve İsrail işgali karşısında Filistin halkının meşru haklarının savunulması konusunun gündeme getirildiğini belirtti.

Sözcünün bildirdiğine göre, Ebu Gayt, Burita ile ortak Arap eyleminin çeşitli yönlerini ve 20 Ocak’ta Beyrut’ta düzenlenecek olan Dördüncü Arap Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Zirvesi, Beyrut 24 - 25 Şubat tarihlerinde Mısır’da gerçekleştirilecek olan Birinci Arap-Avrupa Zirvesi ve 31 Mart’ta Tunus’ta yapılacak olan Arap Birliği 30. Zirve Toplantısı’na yönelik hazırlıkları tartıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya