Pompeo: İran’a yönelik baskıyı iki katına çıkaracağız

Pompeo: İran’a yönelik baskıyı iki katına çıkaracağız

Çarşamba, 9 Ocak, 2019 - 08:45
ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Ürdün Kralı ile Amman’da bir araya geldi (AFP)
Amman-Londra: Şarku’l Avsat
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin Suriye’den çekilme kararını açıklamasının ardından çıktığı Ortadoğu turuna devam ediyor. Pompeo, Washington’ın müttefiklerine halen bölgede olduğu konusunda güvence vermek için gerçekleştirdiği temaslar kapsamında Amman’ı ziyaret etti.

Pompeo, mevkidaşı Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi ile Amman'da gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada bölgenin karşı karşıya kaldığı en önemli tehdidin İran olduğunu söyledi “İran’ın karşısındaki Koalisyon, dün olduğu gibi bugün de etkilidir. Yarın daha da etkili olacağını umuyorum” ifadesini kullanan Pompeo savaşın halen devam ettiğini vurguladı. ABD Başkanı Trump’ın Suriye'den birlikleri çekme kararının bunu hiçbir şekilde etkilemeyeceğini kaydetti.

Amman'da Ürdün Kralı 2. Abdullah ile bir araya gelen Pompeo yaptığı açıklamada "Gelecek günlerde İran’a gerçek anlamda bir baskı uygulamak için diplomatik ve ticari çabalarımızı iki katına çıkardığımızı göreceksiniz" ifadesini kullandı. Pompeo, Ürdün'den ayrıldığı uçakta gazetecilere verdiği demeçte ABD’nin son iki yıldır yürüttüğü tüm görevlere ilişkin çalışmalara devam ettiğini söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump yılbaşı öncesinde, DEAŞ ile savaşan ABD kuvvetlerini Suriye’den geri çekeceği kararını açıkladığı zaman bu tüm kesimlerde şaşkınlık yaratmıştı. Karar, ABD’nin müttefikleri arasında endişeye yol açtı. Müttefiklerin endişelerini gidermeye çalışan Washington bir süredir geri çekilme sürecinin ağır bir şekilde gerçekleşeceğine yönelik açıklamalarda bulunuyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Pompeo, Ürdün’ün yanı sıra Mısır, Bahreyn, BAE, Katar, Suudi Arabistan, Umman ve Kuveyt’i ziyaret edecek.

Trump: DEAŞ ile mücadele edeceğiz

Trump önceki gün Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda şunları söyledi:

“Hem DEAŞ'la mücadele edeceğiz hem de Suriye'den uygun bir şekilde çekileceğiz. Geri kalan meselelere ilişkin ise gerekenleri yapacağız ve ihtiyatlı hareket edeceğiz.”

ABD hükümeti son zamanlarda güven verici mesajlarını yoğunlaştırdı. Pentagon Sözcüsü Sean Robertson önceki gün yaptığı açıklamada Washington öncülüğünde DEAŞ ile mücadele eden Koalisyon’un Fırat Vadisi’ndeki Suriyeli ortaklarına yönelik desteğini sürdürdüğünü söyledi.

Koalisyon, DEAŞ ile savaşan ve Kürt-Arap güçlerinden oluşan Suriye Demokratik Güçlerine (SDG) yardım ediyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) aktardığına göre DEAŞ’ın Suriye'de henüz hezimete uğratılamamış olmasının delillerinden biri örgütün son olarak SDG’ye yönelik gerçekleştirdiği ve 30’dan fazla kişinin ölümüne yol açtığı saldırılar.

Pompeo pazartesi günü yaptığı açıklamada Türkiye'nin Kürtleri korumaya söz verdiğini söyledi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, YPG’nin de aralarında bulunduğu terör örgütlerine karşı savaşmakta kararlı olduğunu duyurdu. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton perşembe günü Türkiye'de gerçekleştirdiği görüşmelerde ABD’nin bölgeden geri çekilme kararına odaklandı.

DEAŞ ile savaşan Uluslararası Koalisyon’da yer alan Batılı müttefiklerinin endişelerini gidermek için açıklamalarda bulunan ABD Dışişleri Bakanlığı, teröristler tarafından sömürülebilecek herhangi bir boşluk bırakılmaması için geri çekilme sürecinin oldukça koordineli bir şekilde gerçekleştirileceğini ve sürece ilişkin herhangi bir zaman çizelgesi olmadığını vurguladı.

AFP’nin aktardığına göre Trump yönetimi, İran’ın bölgedeki etkisine karşı koymak için NATO benzeri bir yapıyla stratejik Ortadoğu koalisyonunu güçlendirmeye çalışıyor. Pompeo, gazetecilere verdiği demeçte şunları söyledi:

“Bu, terörizm ve İran gibi büyük tehditlere kalkan olması için oluşturulmuş bir koalisyondur. Tüm kaynakları bir araya getireceğimiz ve ortaklaşa çalışmamız gereken konular var.”

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, ABD'nin Suriye'deki el-Tanf Üssü yakınlarında bulunan Rukban Kampı’ndaki mültecilerin Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca belirlenen bölgelere nakledilmesi sürecini yürüttüğünü söyledi.

Russia Today sitesinde yayınlanan bir haberde Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri’nin Suriye'nin Arap Birliği'ne dönüşüne ve Beyrut'taki ekonomik zirveye katılımına yönelik yaptığı açıklamaları aktardı. Şukri açıklamada bunun Arap Birliği Konseyi kararına bağlı olduğunu vurguladı.

Şukri, Faslı mevkidaşı ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’nin ekonomik zirveye katılıp katılmayacağı hakkında herhangi bir bilgim yok. Bu, Arap Birliği Konseyi tarafından verilecek karara bağlıdır ve liderler tarafından onaylanır. Şam’ın Arap Birliği’ne dönmesi için Güvenlik Konseyi’nin 2254 sayılı kararına uygun adımlar atması gerekiyor. Suriye'nin birliğe geri dönüşü, krizi sona erdirecek siyasi sürece ilişkin gelişmelere bağlıdır.”

Editörün Seçimi

Multimedya