Beşir: Ordu isterse yönetimi devredebilirim

Beşir: Ordu isterse yönetimi devredebilirim

Çarşamba, 9 Ocak, 2019 - 08:15
Sudan’ın doğusunda bulunan Kassala kentindeki Beşir destekçileri (AFP)
Hartum/Şarku’l Avsat
Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir, orduya iktidarı devirme çağrısı yapanlara sert yanıt verdi. Ordunun görevinin ajanları ve hainleri değil, anavatanı korumak olduğunu vurgulayan Beşir, “Eğer ordu sokağa inerse fareler çıktıkları deliklere geri dönerler” şeklinde konuştu. Silah taşıyanlara sağduyu ve barış çağrısında bulunan Beşir, ordunun istemesi halinde yönetimi devredebileceğini de sözlerine ekledi.

Öte yandan dün Sudan’ın doğusunda bulunan el-Kadarif eyaletinde öfkeli binlerce gösterici yürüyüş yaparak, Devlet Başkanı Beşir ve hükümetinin istifasını istedi. Böylece Sudan’ın birçok bölgesinde haftalardır devam eden protesto gösterilerinde ilk kez resmi makamlara böyle bir çağrı yapılmış oldu.

Protesto gösterilerinin başladığı Atbera kentinde 55'inci Silahlı Kuvvetler Milli Atıcılık Festivali'nin kapanış töreninde konuşan Beşir, “Ordudan iktidarı devirmesini isteyenler, ordunun ajanları veya hainleri değil, anavatanı ve vatandaşları korumak için çalıştığını bilmiyorlar” ifadelerini kullandı. Beşir ordunun istemesi halinde yönetimi devredebileceğini de sözlerine ekledi.

“Ordu kışlasından çıkarsa fareler deliklerine geri döner”

Muhaliflerini tehdit eden Beşir, göstericilere atıfta bulunarak, “Biz siyasetçiyiz. Konuşuruz, tartışırız. Ancak eğer ordu sokağa inerse tüm fareler çıktıkları deliklere geri dönerler” dedi. Hala silah taşıyanlara da bir mesaj veren Beşir, ülkeyi birlikte koruma çağrısı yaparak, anavatanı korumak için birlikte çalışmaktan memnuniyet duyacaklarını ifade etti.

Sudan resmi ajansı SUNA'nın haberine göre Beşir, Sudan’a komplo kurmayı düşünenlere karşı silahlı kuvvetleri geliştirme programları uygulamaya devam edeceklerini belirterek, “Silahlı kuvvetlerin eğitimine, teçhizatlarına ve maaşlarının ödenmesine önem veriyoruz” dedi. Ordunun sabırlı ve cesur olduğuna dikkati çeken Beşir, “Sabreden, direnen ve düşmanlarının planlarını boşa çıkaran ordumuz, 1955'ten bu yana savaşıyor, savunuyor ve şehit oluyor. Sudan topraklarını kardeşlerimizle birlikte kazandık. Şehitlerimizin kanlarıyla kalıcı hale getirdik” ifadelerini kullandı.

Komplocuların Sudan ile ilgili planlarına karşı uyaran Beşir, “Ne yazık ki Sudan'a komplo kuranlar, aramıza bazı ajanları ve hainleri yerleştirdi. Bunlar da yakıp yıkan zayıf kişileri kullandılar” şeklinde konuştu.

“Protestolar arttı”

Öte yandan Sudan’daki öfke protestoları dün daha da arttı. Sudan’ın doğusunda bulunan el-Kadarif eyaletinde binlerce gösterici sokağa çıkarak, Devlet Başkanı ve hükümetinin istifasını istedi. Göstericiler daha sonra “Eyalet Meclisi’ne” bir bildiri bıraktılar.

Görgü tanıklarının gazetelere anlattıklarına göre polis ve güvenlik güçleri, göstericileri havaya ateş açarak ve göz yaşartıcı gaz kullanarak karşılık verdi. Görgü tanıkları, güvenlik güçlerinin yoğun bir şekilde müdahalede bulunmalarına rağmen göstericilerin Eyalet Meclisi’ne ulaşmada başarılı olduklarını aktardılar. Ancak güvenlik güçleri göstericilerin önünü kestiler. Burada bildiriyi okuyan göstericiler, daha sonra protesto gösterilerine devam etmek üzere şehir merkezine döndüler.

Muhaliflere yönelik gözaltı dalgası

Diğer yandan edinilen bilgilere göre güvenlik güçleri eylemcilere ve muhaliflere karşı bir gözaltı dalgası başlattı. Ardından hükümet yanlısı sendikaların paralel bir örgütlenmesi olan Sudan Meslek Grupları Birliği (SPA) tarafından desteklenen protesto gösterileri sırasında bir gözaltı dalgası daha başlatıldı.

Bununla birlikte SPA, Hartum eyaletinin Omdurman kentinde Devlet Başkanı Beşir’in istifasını istemek üzere Eyalet Meclisi’ne bir yürüyüş yapılması çağrısında bulundu. Buna karşılık iktidardaki Ulusal Kongre Partisi taraftarları ve müttefikleri, Hartum’un bir başka köşesinde toplanarak, Beşir ve hükümetini desteklediler.

Troyka ülkelerinden Sudan hükümetine çağrı

Öte yandan Batılı Troyka ülkeleri (ABD, Norveç, İngiltere ve Kanada), Sudan güvenlik güçlerinin aşırı güç kullanması ve barışçıl gösteriler yapan eylemcileri öldürülmesini kınadı. Dün yapılan açıklamada, Sudan hükümetinin son protesto gösterilerinde verdiği aşırı tepkinin yanı sıra politikacıların, aktivistlerin ve göstericilerin yargılanmadan tutuklanmaları konusundaki endişeler dile getirildi. Açıklamada, barışçıl gösteriler düzenleme ve toplanma hakkının yanı sıra ifade özgürlüğü konusunda Sudan kanunları ve uluslararası insan hakları çerçevesinde Sudan halkının barışçıl gösteriler düzenleme hakkı savunuldu. Troyka ülkeleri tarafından yapılan açıklamada, “Meşru protesto haklarını kullananların öldürülmeleri ve ciddi şekilde yaralanmaları karşısında dehşete düştük. Göstericilere karşı gerçek mermi kullanıldığına dair raporlar var” ifadeleri yer aldı. Troyka ülkeleri Sudan hükümetine göstericilerin öldürülmeleriyle ilgili en kısa sürede tam, şeffaf ve bağımsız bir soruşturma başlatılması ve sorumluların cezalandırılması çağırısında bulundu.

Troyka, Hartum hükümetinden gazetecileri, politikacıları, muhalefet liderlerini, insan hakları aktivistlerini ve suçsuz yere tutuklanan kişileri serbest bırakmalarını veya yasal olarak temsil edilmelerine izin verilmesini istedi.

Önümüzdeki haftalarda Sudan Hükümeti tarafından alınacak tedbirler ve kararların kendi hükümetlerinin ve diğer ülkelerin alacakları kararlar üzerinde etkili olacağına dikkati çeken ABD, Norveç, İngiltere ve Kanada,  Hartum'a, gerekli siyasi reformların uygulanması, Sudan halkının anayasal haklarının yanı sıra siyasi, ekonomik ve sosyal görüşlerini özgürce, cezalandırma veya işkence görme korkusu olmadan, barışçıl bir şekilde ifade etmelerinin sağlanması ve mevcut güçlüklere karşı harekete geçilmesi çağırısında bulundu.

Editörün Seçimi

Multimedya