MHP’li Aldağ, Erdoğan’a hakaretten tutuklandı

MHP’li Aldağ, Erdoğan’a hakaretten tutuklandı

Pazartesi, 7 Ocak, 2019 - 11:00
Ankara/Şarku’l Avsat
AK Parti ile Cumhur İttifakı yaparak 31 Mart yerel seçimlerine hazırlanan MHP'den Zonguldak Karaman Belediye Başkan adayı olan Cevdet Aldağ, 'Cumhurbaşkanına hakaret' suçlamasıyla tutuklandı.

Belediye Başkan Adayı Cevdet Aldağ hakkında 26 Kasım 2018 tarihinde sosyal paylaşım sitesi üzerinden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hakaret ettiği gerekçesiyle Zonguldak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma açıldığı bildirilirken Aldağ, Zonguldak İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince gözaltına alındı.

İl Jandarma Komutanlığı'nda işlemleri tamamlanan Karaman Belediye Başkan Adayı eski polis memuru Cevdet Aldağ, sağlık kontrolünden geçirilerek Zonguldak Adliyesi'ne sevk edildi. Aldağ, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

MHP Merkez İlçe Başkanı Niyazi Kıransoy, konuya ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Karaman Belediye Başkan Adayımız Cevdet Aldağ, bildiğiniz gibi tutuklandı. Biz de parti olarak araştırmamızı yapacağız. Böylesine önemli bir dönemde böyle bir paylaşım yapan birisiyle zaten yola devam etmemiz mümkün olamaz. Bunları araştıracağız.”

Stockholm Özgürlükler Merkezi’nden Türkiye’deki cezaevlerine dair rapor

Adalet Bakanlığı tarafından yayımlanan istatistiklerden alıntı yapan Stockholm Özgürlükler Merkezi’nin raporunda Türkiye’deki cezaevlerinde şu an 260 bin 144 tutuklunun bulunduğu belirtildi. Toplam 385 cezaevinin aşırı kalabalık olduğuna dikkat çekildi.

Resmi istatistiklere göre hapishanelerde on binlerce mahkum olduğu ve her tutuklu için ayrılan alanın azaldığına vurgu yapılan raporda tutukluların kanunen güvence altında olan haklarına dikkat çekildi.

Merkez raporunda, Gülen Hareketi’ne bağlı olmakla suçlanan 31 bin 442 kişinin de aralarında olduğu 44 bin 930 kişinin terörle ilgili suçlamalardan mahkum edildiğini aktarırken söz konusu tutukluların aileleri, arkadaşları veya avukatlarıyla teması konusunda suiistimaller olduğunu öne sürdü.

Raporda Türk makamlarının Gülen Hareketi’ne bağlı olduğundan şüphelenilen kişilerin 565 gün boyunca mektup da dahil olmak üzere yakınlarıyla her türlü iletişimde bulunmalarını yasakladığı iddia edilirken bu verilerin Silivri Cezaevi’nde gözlemlendiği aktarıldı.

Merkez’in raporuna göre İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı, 12 Ağustos 2016 tarihinde Silivri Cezaevi İdaresi’ne Gülen Hareketi üyelerinin aileleri, arkadaşları ve avukatları arasında mektup ve faks dahil haberleşme kanallarının yasaklanması yönünde talimat verdi. Bazı mahkumlar söz konusu prosedürden şikayetçi oldu.

Editörün Seçimi

Multimedya