Sudan’daki helikopter kazasında El-Kadarif Valisi öldü

Sudan’daki helikopter kazasında El-Kadarif Valisi öldü

Pazartesi, 10 Aralık, 2018 - 09:00
Hartum/Ahmed Yunus
El-Kadarif Eyaleti valisi ve çok sayıda güvenlik yetkilisi, Sudan’ın doğusundaki Gallabat bölgesine iniş yapmaya çalışan helikopterin düşmesi sonucu öldü.

Eyalet Sekreteri Abdul Munim Ahmed Ballah’ın gazetecilere yaptığı açıklamaya göre söz konusu kazada el-Kadarif Valisi Mirgani Salih, Üretim ve Ekonomik Kaynaklar Bakanı Ömer Muhammed İbrahim, eyaletteki Güvenlik Servisi Müdür Yardımcısı Tuğgeneral Yusuf el-Tayyib, el-Kadarif Polis Şefi Yardımcısı Tuğgeneral Ahmed Osman, el-Kadarif Sınır Şeridi Koordinatörü Salah el-Habir, Vali Ofis Müdürü Mecdi Hasan el-Nur ve eyalet İstihbarat Şefi el-Rih Muhyiddin öldü.

Kaynaklar, helikopterdeki 11 yolcudan 4’ünün kazadan kurtulduğunu ve tedavi edilmek üzere El-Kadarif Şehir Hastanesi’ne transfer edildiğini belirtti.

Medyada çıkan haberlerde de geçen cumartesi günü bölge ve sınır eyaletleri denetimi için devriye gezen helikopterde devlet güvenlik komitesinden bir heyetin bulunduğunu duyurulmuştu. Helikopterde, Sudan- Etiyopya sınırı yakınlarındaki Gallabat bölgesinde inişe geçiş sırasında patlama meydana geldiği belirtildi. Yetkililer tarafından kazaya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Son yıllarda Sudan’da yetkililerin bulunduğu uçaklar ve helikopterler sık sık düşüyor. Bu durum, bir trajediden ziyade ülke genelinde bazı kesimlerin alay konusu olmuş durumda. Uçaklara ve helikopterlere “uçan tabut” denilmeye başlandı.

El-Kadarif’te düşen helikopter kazası Sudanlı yetkililerin yaşadığı ilk kaza değil. Ülkede gerekleşen ve devlet yetkilerinin öldüğü veya yaralandığı uçak ve helikopter kazalarından bazıları şunlar:

- Şubat 2015’te Başkan Yardımcısı Hasbo Muhammed Abdurrahman, el-Kadarif bölgesinde seçim kampanyası sırasında beraberindeki basın heyetiyle birlikte geçirdiği uçak kazasından sağ kurtuldu.

 - Ekim 2012’de Hartum yakınlarında meydana gelen askeri uçak kazasında 22 yetkili öldü.

- Güney Kordofan Eyaleti’ndeki Talodi kasabasında yaşanan bir başka uçak kazasında da Eğitim Bakanı Gazi el-Sadık’ın da aralarında bulunduğu 31 üst düzey yetkili ve bakan öldü.

- Şubat 2011’de Tarım Bakanı Abdul Halim el-Mutafi, ülkenin doğusundaki el-Fav bölgesinde gerçekleşen uçak kazasında kurtulmayı başardı ancak kazada birçok uzman ve çiftçi öldü.

- Birinci Başkan Yardımcısı Zubeyr Muhammed Salih, beraberindeki onlarca yetkiliyle birlikte Şubat 1998’de Güney Sudan’daki Sobat Nehri’ne düşen bir helikopterde yaşamını yitirdi. Söz konusu olay, yaşanan uçak kazalarının en trajiklerinden biri olarak nitelendirildi.

- 2001 yılında Savunma Bakanlığı’ndan görevli Tuğgeneral İbrahim Şemseddin ve beraberindeki çok sayıda üst düzey yetkili, Mavi Nil yakınlarında meydana gelen uçak kazasında öldü.

Kazaların sebepleri belirsizliğini koruyor

Sudan’da uçakların ve helikopterlerin düşüş nedenleri halen açığa çıkarılabilmiş değil. Soruşturma komisyonları da kaza nedenleri hakkında hiçbir bilgi ortaya koyamadı.

Ancak sadece resmi araçlar değil, ülkede benzer şekilde meydana gelen tarifeli uçuş kazalarında da yüzlerce sivil öldü. Bunların başında 1990’lı yıllarda meydana gelen ve 116 kişinin ölümüne neden olan Port Sudan kazası gelyor.

Hartum, uçakların çoğunun Rus yapımı olmasına rağmen kazalardan ABD yaptırımlarını, uçak ve tren yedek parçalarına yönelik yaptırımları sorumlu tutuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya