Lübnan’ın güney sınırında gerginlik sürüyor

Lübnan’ın güney sınırında gerginlik sürüyor

Pazartesi, 10 Aralık, 2018 - 08:15
Beyrut/Şarku’l Avsat
İsrail dün Hizbullah’ın Lübnan topraklarından başlayan ve diğer tünellerle birlikte kazdığı varsayılan ikinci bir tüneli keşfettiğini açıkladı. Ardından Lübnan’ın güney sınırında gerginlik yaşandı. Askeri kaynakların Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada gerilimi engellemek için UNIFIL güçleriyle sürekli koordinasyon halinde olduklarına işaret edildi. Kaynaklar, durumun kontrol altında olduğunu, ordunun takviye güç konuşlandırdığını, sınırda ve ülkenin iç kısmında teyakkuz haline geçildiğini aktardı.

Reuters haber ajansına göre İsrail’in İran tarafından desteklenen Hizbullah’ın sınır hattında kazdığı tünelleri keşfetmek için operasyon yaptığını açıklamasının ardından Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) Pazar günü “Mavi Hat” olarak bilinen Lübnan ve İsrail sınır hattında devriye düzenledi.

UNIFIL ve Lübnan ordusu, Lübnan tarafında konuşlanırken ulusal haber ajansı, Meiss el-Cebel beldesi ile Kroum bölgesinde gerilimin yaşandığını aktardı. Ulusal haber ajansı, 10 araçtan oluştuğu tahmin edilen büyük askeri takviyeye ek olarak yaklaşık 60 askerin ve Merkava tipi tankların toprak tümseklerin arkasına konuşlandığını duyurdu.

İsrail kuvvetleri, kayaların ve ağaçların arasına konuşlanan çok sayıda askerin gözetiminde, Lübnan ordusuna yakın bir mesafede bölgeyi taramaya devam ederken dün Lübnan semalarında MK tipi İsrail insansız keşif uçağı görüldü.

Ulusal haber ajansı, İsrail’in öğleden sonra hafriyat makinesi getirerek işgal altındaki Filistin-Lübnan sınırında Kroum bölgesindeki bariyeri geçtiğini ve yaklaşık 25 askerin gözetiminde Mavi Hat’ın karşısında kazı çalışmalarına başladığını aktardı. Lübnan tarafında ise Lübnan ordusu ile UNIFIL güçlerinin hareketliliğine şahit olunduğunu duyurdu. Ulusal haber ajansı, hafriyat makinesinin toprak tümsek yapmak için Mavi Hat’taki bariyeri yaklaşık 20 metre geçtiğini, İsrail askerlerinin hafriyat makinesinin arkasına konuşlandığını ve ayrıca Kroum üzerinde gözetleme ve denetleme balonunun uçtuğunu bildirdi. UNIFIL Sözcüsü Andrea Tenenti ise operasyon bölgesinde durumun sakin olduğunu ve Mavi Hat’tın ihlal edilmediğini belirttiği açıklamasında “Lübnan silahlı kuvvetleriyle koordinasyon içinde çalışan UNIFIL askerleri, sahada durumu gözlemlemek ve istikrarı korumak için bulunuyor. UNIFIL yönetimi, istikrarı korumak için taraflarla temas halinde” ifadesini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya