İsrail ile Lübnan arasındaki sınır gerilimi artıyor

İsrail ile Lübnan arasındaki sınır gerilimi artıyor

Pazartesi, 10 Aralık, 2018 - 07:30
Beyrut/ Şarku’l Avsat
Lübnan Ordu Komutanı General Joseph Avn, ordunun “içeride ve sınırda güvenliği sağlamaya kararlı bir şekilde devam edeceğini” bildirdi.

İsrail'in Hizbullah’a ait tünelleri tespit amacıyla geçen salı günü başlattığı askeri operasyonun ardından Lübnan’ın güney sınırındaki gerginlik devam ediyor. Lübnan’ın resmi Ulusal Medya Merkezi'nin haberine göre İsrail ordusu, yoğun sis sırasında, 8 Aralık’ta Mays el-Cebel bölgesinin doğusundaki Kurum el-Şiraki bölgesindeki Mavi Hat yakınlarında konuşlanarak havaya ateş açtı. İsrail ordusu, güçlerinin şüpheli 3 Hizbullah üyesini takip ettikten sonra ateş açtığını savundu. Ordu tarafından yayınlanan bildiride 3 şüphelinin, “Hizbullah’ın Lübnan sınırı boyunca kazdığı ve İsrail’in kuzeyine ulaştığı tünellerle sınırın diğer tarafında operasyonlar yürüten İsrail kuvvetlerine kadar ulaştığı” belirtildi. Bildiride ayrıca İsrail güçlerinin ateş açtığı şüphelilerin bölgeden kaçtığı ve rutin olarak göreve devam edildiği” aktarıldı.

Avn: Güvenliği koruma çalışmalarımız sürüyor

Lübnan Ordu Komutanı General Joseph Avn, çalışmaların ilerleyişini kontrol etmek amacıyla muhafız taburuna ve Refik Hariri Uluslararası Havalimanı’naziyarette bulundu. Ardından Beyrut Hava Üssü’nü ve hava kuvvetlerinin teknik kanadını ziyaret eden komutan, uçakların hazırlığı hakkında bilgi aldı.

General Joseph Avn yaptığı açıklamada güvenlik ihlali yapanların ve kaçakçılık operasyonu yürütenlerin tespit edilerek havalimanı güvenliğini koruma çalışmalarının devam ettiğini vurguladı.

Ordunun havalimanındaki varlığının sınırlardaki ve geçişlerdekiyleeş değer olduğunu söyleyen Avn, güvenlik istikrarının başta tatil günleri olmak üzere ekonominin temel dayanaklarından olduğuna dikkati çekti. General Avn, ordunun sınırda olduğu kadar ülke içinde de güvenliği korumaya kararlı olduğunu belirterek sınırlı malzeme ve lojistik eksikliklere rağmen ordunun kendisine verilen görevi yerine getirme konusunda güçlü bir iradeye ve özveriye sahip olduğunu kaydetti.

Güneydeki barış koruma gücü UNIFIL Sözcüsü Malene Jensen, İsrail’in Mavi Hat ihlallerinin rapor edilmesinden sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“İsrail’in dün Mavi Hat'tı ihlal ettiğini duyuran medya raporları, UNIFIL tarafından haberlerden bağımsız olarak incelendi. Herhangi bir ihlal olmadığı tespit edildi.” 

Lübnan Silahlı Kuvvetleri ile koordineli olarak Mavi Hat’tı takip etmeyi sürdüren UNIFIL, 1701 sayılı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararı uyarınca ihlalleri rapor etmekle görevli.

Lübnan siyasetinde gerilim sürüyor

İsrail’in geçen salı gününden bu yana ‘Lübnan’ın derinliklerindeki tünel arayışını genişletmeye yönelik” tehdidi Lübnan siyasetinde de gerginlik yaşanmasına neden oluyor. İlerici Sosyalist Parti lideri Velid Canbolat, 8 Aralık’ta Lübnan sınırında yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Canbolat, işgal altındaki Lübnan topraklarına ilişkin konuların ve İsrail’in neredeyse her gün gerçekleştirdiği ihlallerin büyüdüğünü söyledi.

Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Alexander Zasypkin ise operasyon dolayısıyla güvenlik ya da strateji başlıkllarında değişim yaşanmadığını belirtti.

Zasypkin açıklamasında şunları söyledi:

“Durum gerçekten ciddi olsaydı uzmanlar, Nakura Konseyi ve güvenlik kurulu aracılığıyla kapalı kapılar ardından tartışırdı. Lübnan’daki BM kuruluşlarından gerekli veriler alınmadan 1701’in ihlali hakkında konuşulmazdı. Lübnan hükümeti de Hizbullah da durumu tırmandırmak istemiyor. Lübnan’da uluslararası toplumun ve destek grubunun talep ettiği güven ve istikrara yönelik herhangi bir endişe mevcut değil.”

Editörün Seçimi

Multimedya