​Netanyahu ile görüşen Putin’den 1701 sayılı karar vurgusu

​Netanyahu ile görüşen Putin’den 1701 sayılı karar vurgusu

Pazar, 9 Aralık, 2018 - 14:00
Lübnan sınırında bekleyen bir İsrail askeri (Reuters)
Moskova/Raid Cebir – Tel Aviv/Şarku’l Avsat
Kremlin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İsrail ordusu tarafından Lübnan sınırında gerçekleştirilen operasyonlarla ilgili olarak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüştüğünü duyurdu. Açıklamada, Putin’in, Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde sınır boyunca istikrarın korunması ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 1701 sayılı kararının ihlal edilmemesi gerektiğini vurguladığı kaydedildi.

Telefon görüşmesi, geçtiğimiz Salı günü İsrail tarafından Hizbullah'a ait tünelleri ortaya çıkarmak için başlatılan askeri operasyon ve dün İsrail askerlerinin Lübnan ordusunu şaşırtabilecek sisli bir havada ateş açmasıyla Lübnan’ın güney sınırında gerginlik yaşandığı bir dönemde gerçekleşti.

Ancak İsrail ordusu sınırda ateş açılmasıyla ilgili açıklamasında, takip edilen üç şüpheli Hizbullah üyesine ateş açıldığını bildirdi. Hizbullah üyelerinin Hizbullah’ın Lübnan’ın güneyinden İsrail’in kuzeyine açtığını söylediği tünellere yönelik operasyon yürüten İsrail güçlerine yaklaştıkları belirtilen açıklamada, açılan ateşin ardından söz konusu üç kişinin bölgeden kaçtığı ve çalışmaların devam ettiği kaydedildi.

Hizbullah’ın tünelleri, İsrail’de saldırılar gerçekleştirmek için açtığını söyleyen İsrail, Lübnan sınırında “Kuzey Kalkanı” adlı askeri bir operasyon başlattı. İsrail ordusu tünelleri kapatmak için sınıra ekskavatörler, anti-tünel güçleri ve ekipmanları gönderdi.

Bununla birlikte İsrail ordusu sınır yakınlarındaki ikinci bir tünel daha bulunduğunu, ancak kuzeydeki yerleşim bölgelerinde yaşayanlar için herhangi bir tehdit oluşturmadığını açıkladı. İsrail ordusu sözcüsü tarafından yapılan açıklamada tünelin, ordunun kontrolü altındaki ilk tünele benzediği, uzunluğu ve derinliği hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere çalışmaların yoğunlaştığı belirtildi.

Öte yandan Kremlin tarafından dün yayınlanan açıklamaya göre, İsrail tarafının talebiyle Putin ve Netanyahu arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde İsrail’in sınır bölgelerindeki operasyonlarının ele alındığı aktarıldı. İsrail Başbakanı’nın Rusya Devlet Başkanı’na İsrail ordusunun bölgede yürüttüğü operasyonun detayları hakkında bilgi verdiği kaydedilen açıklamada, Rus tarafının, 1701 sayılı BM kararına saygı duyulması gerektiği ve Lübnan'ın güneyinde konuşlu BM Geçici Görev Gücü'nün (UNIFIL) koordine edici bir rol oynamasıyla bu bölgede istikrarın sağlanmasının önemini vurguladığı bildirildi.

Netanyahu’ya sınır bölgesinde istikrarın korunması gerektiğini söyleyen Putin, Suriye'de son dönemde açıkça bozulan Rus-İsrail koordinasyonuna değindi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, daha önce Lübnan ve İsrail arasındaki sınır bölgelerindeki gelişmeler konusunda endişelerini dile getirmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova yaptığı açıklamada, Moskova'nın İsrail'in Lübnan sınırındaki “Kuzey Kalkanı” olarak adlandırdığı askeri operasyon sırasında uluslararası kararları ihlal etmeyeceğini umduğunu ifade etti.

Zakharova, Moskova'nın İsrail'i kendi topraklarına yasadışı sızmaları önleme dahil olmak üzere ulusal güvenliğini koruma hakkına sahip olduğunu ve buna saygı duyulduğunu, ancak aynı zamanda, bu hedefe ulaşmak için yapılan çalışmanın, uluslararası alanda tanınmayan Mavi Hat bölgesi içindeki tarafların davranış kurallarını belirleyen 1701 sayılı BM kararının hükümleriyle çelişmeyeceğini umduklarını sözlerine ekledi.

Tüm tarafları bölgedeki istikrarın bozulmasına yol açabilecek ihlalleri önleme çağrısında bulunan Zakharova, tüm tarafları gerekli sorumluluklarını yerine getirmeleri, gerilimin artmasına yol açabilecek herhangi bir kışkırtıcı adım atmak ya da sert ifadeler kullanmaktan kaçınmaları gerektiğinin altını çizdi. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Lübnan’da bulunan UNIFIL güçlerinin takip misyonunu yürütmeye ve ihlalleri önlemeye devam edeceğini ümit ettiklerini kaydetti.

Editörün Seçimi

Multimedya