​Libya seçimlere hazırlanıyor

​Libya seçimlere hazırlanıyor

Pazar, 9 Aralık, 2018 - 14:00
Kahire/ Halid Mahmud
Libya Yüksek Ulusal Seçim Kurulu (YSK), kendisini ülkenin yeni anayasası hususunda gelecek Şubat ayında yapılması kararlaştırılan referanduma dair Temsilciler Meclisi (TM) ve Devlet Yüksek Konseyi (DYK) arasında tırmanan siyasi tartışmalardan uzak tutuyor.

YSK, DYK’nin YSK Başkanı İmad el-Saih’in referanduma ilişkin belirlediği tarihe muhalefeti hususunda sessizliğini korudu. Ancak YSK yönetiminin bir üyesi olan Abdulhekim Belhayr, 8 Aralık’ta kurulun herhangi bir çekişmeden uzak kaldığını ve YDK ile TM arasında bir çatışma tarafı olmadığını söyledi. Belhayr, YSK’nın “yargı müdahalesi olmada yükümlülüklere göre, seçim aşamalarını uygulamaya devam edeceğini” söyledi.

Tobruk merkezli TM, kısa bir süre önce anayasa ile ilgili bir referandum taslağı onayladı. Ancak başkent Trablus’taki YDK, söz konusu karara tepki gösterirken, “bunun hala görüşülmekte olan bir konu olduğuna” dikkati çekti.

 

TM’ye bağlı Diyalog Komitesi Başkanı Abdusselam Nasiye de 8 Aralık’ta yürütme organının birleştirilmesi projesinin ayrıcalıklı ulusal bir proje olduğunu, ancak fırsatçılık, bencillik ve yabancı gündem olarak nitelendirilen bir durumun da var olduğunu belirtti.

Nasiye, kişisel Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Ancak bu projeyi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Bunu başarmak ve Libya Devleti’ni yeniden imar etmek amacıyla cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleri için birçok seçeneğimiz var” şeklinde konuştu.

Öte yandan Libya’nın ikinci en büyük şehri olan Bingazi’nin tanık olduğu güvenlik huzursuzluğunu engelleme girişimi çerçevesinde Ulusal Ordunun Genelkurmay Başkanı Abdurrazık Nazuri, geçtiğimiz cuma günü Bingazi Merkezi Güvenlik Odası Başkanı görüşmesi sonrasında tüm idarelerin ilgili askeri organlarla yürütülmesi gerektiği yönünde talimat verdi.

Nazuri, Güvenlik Odası’nın rolünün, güvenlik çabalarını koordine etme ve denetleme, yapılan işin eksiklerini ele alma ile sınırlı olacağını söyledi.

Libya Genelkurmay Başkanlığı basın bürosundan yayınlanan bir bildiriye göre, denetim organlarını harekete geçirme çabalarının birleştirilmesi gerektiğini belirten Abdurrazık Nazuri, çözümün problemlerden kaçmak olmadığını aksine gerekli desteğin sağlanması istenmeden önce onlarla başa çıkmak olduğunu vurguladı.

Öte yandan Fizan Gazap Hareketi üyeleri, bölgede yaşanan krizler ışığında Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) talepleri görmezden geldiği gerekçesiyle Şerare Petrol Sahası’nı kapattı.

Harekete mensup aktivistlerden biri olan Beşir el-Şeyh, protestocuların sivil toplum kuruluşları, güneydeki bazı isim ve oluşumlarla koordineli olarak sahayı kapattığını belirtti. Geçtiğimiz cuma günü bir televizyon kanalına konuşan el-Şeyh, sınırı korumak ve güneyde güvenliği sağlamak üzere ortaya koyulan bazı taleplerin yerine getirilmemesi durumunda tırmanışın devam edeceğini söyledi.

Hareket, güney halkına petrol sektöründe iş fırsatı sağlanmasını, güneyde zarar gören bölgelerin imar edilmesini ve Ubari şehrinin afet bölgesi olarak nitelendirilmemesini talep ediyor.

Şerare Sahası, Libya’daki en büyük petrol sahası olarak biliniyor. Ancak saha, üretimin son aylarda nispeten istikrarlı gerçekleşmesine rağmen çevre bölgelerdeki güvenlik sorunlarından mustarip.

Diğer taraftan başkent Trablus’taki UMH’ye bağlı Maliye Bakanlığı, askeri maaşlarda kararlaştırılan artışın uygulandığını söyledi. Savunma Bakanlığı’ndan ulaşılan bilgilere göre bakanlık, 8 Aralık’ta yayınladığı bir bildiride, geçtiğimiz Ekim ayında kamu sektörü ödemeleri hususunda askeri maaşlara ilişkin çalışmaların devam ettiği ifade edildi. Bildiride, emekli memurların maaşlarında da artış yaşanacağı belirtildi.

Aynı şekilde sahil kenti Sirte’deki Yapılar Operasyonu Kuvvetleri sözcüsü Muhammed el-Gassari, yeni bir askeri oluşumun Fayiz el-Serrac hükümeti güçlerine katılmasının amaçlandığını açıkladı. El-Gassari, geçtiğimiz cuma günü Müslüman Kardeşler (İhvan) yandaşı “Al-Nabaa” tv  kanalına yaptığı açıklamada, hükümet güçlerinin Serrac’ın yeni askeri tugayları kabul ettiği yönündeki resmi kararını beklediğini duyurdu. Ancak Muhammed el-Gassari, durumun ne zaman gerçekleşeceğine dair herhangi bir açıklama yapmadı.

Editörün Seçimi

Multimedya