Canbolat’tan krize çözüm için fedakarlık çağrısı

Canbolat’tan krize çözüm için fedakarlık çağrısı

Pazar, 9 Aralık, 2018 - 14:00
​Velid Canbolat, 8 Aralık’ta oğlu Timur ile kalabalık arasında (El-Vatania Medya Ajansı)
Beyrut/ Şarku’l Avsat
Dürzi “İlerici Sosyalist Parti” lideri Velid Canbolat, “Yeni Hükümet”i kurma sürecini hızlandırma çağrısını yineledi. “Üzerinde uzlaşı sağlanmayan durumların var olduğunu, ancak tarafların Lübnan’ın çıkarına fedakarlık yapmasının” önemli olduğunu söyleyen Canbolat, “Ekonomik durum iyi değil” açıklamasında bulundu.

Dürzi lider Velid Canbolat, babası Kemal Canbolat’ın doğum yıl dönümü törenine katılan binlerce destekçisine, politikacılara ve diplomatlara “Babam eğer bugün bizimle olsaydı, Lübnan, birlik ve güvenliği için çiçek koyardı” açıklamasında bulundu. Kemal Canbolat’ın kabrine ziyarette bulunan Velid Canbolat’a, oğlu ve milletvekili Timur Canbolat ve eşi Nura Canbolat’ın yanı sıra Başbakan Saad Hariri’yi temsilen yardımcısı Muhammed el-Hicar ve birçok din adamı eşlik etti.

Canbolat, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Lübnan ölmedi. Geçmişteki siyasi anlaşmazlıkla bugün de devam ediyor. Ancak bir sivil barış ve uzlaşı da var. Şu an bakanlıkta bir sorun yaşanıyor” dedi. Tüm Lübnanlıların zeki olduğunu belirten Velid Canbolat, “Ekonomide bir düşüş var, çünkü devlet rolünü yeteri kadar oynamıyor” şeklinde konuştu.

Canbolat ayrıca, “Barışçıl ve ekonomik mücadele devam ediyor. Tüm Lübnanlılar iyi, ama ekonomi iyi değil” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Muhtara kasabası ve İlerici Sosyalist Parti, Kemal Canbolat’ın 101. yaşını andı. Tören sırasında katılımcılar, ellerinde Velid Canbolat’a destek pankartları taşırken, başta güvenlik ve bir arada yaşama olmak üzere vatan, devlet ve kuruluşları korumak için gösterdiği cesarete övgüde bulundular.

Yıldönümü arifesinde ise çok sayıda evde ve sokaklarda havai fişekler fırlatıldı, yollar mumlarla aydınlatıldı. Aynı şekilde halk yürüyüşleri düzenlenerek, mum ve çiçeklerle Kemal Canbolat’ın kabri ziyaret edildi.

Editörün Seçimi

Multimedya