​Güney Sudan lideri Mayardit’ten özeleştiri

​Güney Sudan lideri Mayardit’ten özeleştiri

Pazar, 9 Aralık, 2018 - 12:45
Londra/ Mustafa Siri
Güney Sudan’ın iktidar partisi Sudan Halk Kurtuluş Hareketi (SPLM) lideri Salva Kiir Mayardit, bireysel hırslar ve parti içerisindeki ideolojik çakışmaların yanı sıra yaşanan bölünmeden dolayı partisinin zayıfladığını kabul etti.

Kiir Mayardit, 8 Aralık’ta SPLM liderliğinde Lubonok bölgesinde düzenlediği bir konferansta, “liderlik ve üyeler arasında var olan bir bölünme sonucunda partide zayıflık yaşandığını, durumun ise partiyi, Sudan halkına hizmet etme çerçevesindeki ana hedefinden uzaklaştırdığını” söyledi. Pati üyelerine uyanık, savunucu ve kuruluşlara sadık olma çağrısı yapan Sava Kiir Mayardit, konuya dair “Kurtuluş Savaşı döneminde halkımıza sunduğumuz kimliklerimizi savunmak için ayağa kalkmalıyız. Bu partinin tarihsel mirası uyarınca, umut ve geleceğini güvence altına almalıyız. Bu topraklar için canlarını veren arkadaşlarımızı hatırlamalıyız” dedi.

Öte yandan Mayardit, birinci yardımcısı Taban Deng Gai komutasındaki Sudan Halk Kurtuluşu ordusunun, askeri iktidar partiye tamamen entegre olmadığını belirtti. Kiir Mayardit ayrıca, Gai’dan parti saflarını yeniden düzenlemesini ve SPLM’ye entegre edilmelerini istediğini söyledi.

Birinci başkan yardımcısı Taban Deng Gai komutasındaki Halk Hareketi bölümü, geçtiğimiz mayıs ayında iktidardaki SPLM’ye resmi olarak katıldığını duyurmuştu.

Geçtiğimiz Pazar gününden bu yana iktidardaki parti liderleri, karşılaştıkları zorlukları, gelecek dönemde nasıl bir strateji takip edeceklerini, 3 yıl sonra gerçekleşecek seçimleri ve geçiş dönemi sürecini ele almak üzere uzun toplantılar düzenliyor.

Diğer taraftan SPLM’nin yaşadığı bölünmenin, “iktidar ana akım, Birinci Başkan Yardımcısı Taban Deng Gai’nin grubu, Riek Machar liderliğindeki muhalif Halk Hareketi ve Siyasi Tutuklular Grubu olarak bilinen eski Genel Sekreter Pagan Amum liderliğindeki grup olarak” 4 tarafa ayrılığa yol açtığı belirtildi. Bu çerçevede kaynaklardan aktarılana göre, parti çatlağını onarmak ve birleşme süreci ortaya koymak için çok sayıda girişim ortaya koyulsa da bir taraf hariç girişimler başarıya ulaşamadı. Söz konusu tarafın ise partiye geçtiğimiz Mayıs ayında katılan Taban Deng Gai grubunun olduğu ifade edildi.

8 Aralık’ta yerel bir televizyon kanalında yayınlanan bir rapora göre, toplantılarda, iktidardaki SPLM’nin gelişmiş bir ülkeye liderlik edebilecek hale getirilmesi için performans ve stratejiler ele alındı. Salva Kiir Mayardit ise SPLM’nin iflas etmediğini, sadece büyük bir bölünme yaşadığı için çok zayıf hale geldiğini söyledi.

Öte yandan SPLM Genel Başkan Yardımcısı James Wani Igga, partinin “siyasi hayatındaki ve kurumlara yönelik reform hareketlerindeki geçmiş hatalarını itiraf etmek istediğini” belirtti. James Wani Igga, “Bu toplantıda yaklaşımlarımızı değiştirmezsek, Halk Hareketi’ni hiçbir zaman değiştiremeyiz. Bu toplantıdaki herkesin, işlediği büyük hataların muhasebesini yapması gerekiyor” dedi.

Aynı şekilde iktidar parti genel sekreteri Jemma Nunu Kumba, parti yapılarının hayati karar almada ihmal ve göz ardı edildiğini söyledi. Kumba, devlet kurumlarının, yapılara ve kurumlara uygun çalışmadan, doğrudan cumhurbaşkanına ulaşabilen üyeler tarafından zayıflatıldığını vurguladı.

BM insan hakları savunucuları ise bu yılın başlarında imzalanan barış anlaşmasına rağmen Güney Sudan’daki çatışma taraflarının savaşçı görevlendirmeye devam ettiğini vurguladı. Bu çerçevede komite üyesi Barney Avaco, “Görevlendirme sürecinin, barış anlaşmasını imzalayan tüm gruplar tarafından sürdürüleceğine dair bir endişe mevcut. Ancak bu durum henüz net değil” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya