Abu Dabi'de düzenlenen ‘Müslüman Toplumlarda Barışın Teşviki Forumu'nda birlikte yaşam çağrısı yapıldı

Abu Dabi'de düzenlenen ‘Müslüman Toplumlarda Barışın Teşviki Forumu'nda birlikte yaşam çağrısı yapıldı

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 20:15
Dr. İsa açılış oturumunda (Şarku'l Avsat)
Abu Dabi/ Velid Abdurrahman
Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’de dün başlayan ‘Müslüman Toplumlarda Barışın Teşviki Forumu’nda, dünya barışını güçlendirme, birlikte yaşama kültürünü yayma, nefret ve şiddeti giderme çağrısında bulunuldu.

Bunun yanısıra her yer ve zamanda insanların çıkarını sağlamak ve dünyada sürdürülebilir bir barış ruhunu güçlendirmek için dinleri birleştiren bir uluslararası Hılfu’l Fudul (Erdemliler Birliği) kurma çağrısı yapıldı. ‘Müslüman Toplumlarda Barışın Teşviki Forumu’ yıllık toplantısına ‘Uluslararası Barış Fırsatı; Hılful Fudul’ adıyla, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nehyan gözetiminde dün başladı. Dünya çapında 100'den fazla ülkeden alim, uluslararası insan hakları örgütleri üyeleri, çok çeşitli bilim insanları, düşünürler, araştırmacılar ve profesyonel medyacıların da bulunduğu 800 kişilik forum 3 gün sürecek.

Forumda, Hılfu’l Fudul’dan ilham alınan 70 konunun ele alınması bekleniyor.

BAE Din ve Vakıf İşleri Heyeti Başkanı ve Forum Genel Sekreteri Dr. Muhammed Matar el- Ka’bi, dünya çapında barışı güçlendirmek için uluslararası bir Hılfu’l Fudul kurmayı hedefleyen bu forumun, insanlık tarihi açısından benzersiz bir tecrübe olduğunu ifade etti.

BAE Fetva Konseyi Başkanı Şeyh Abdullah bin Biyye başkanlığında düzenlenen forumun açılış konuşmasını Dünya İslam Birliği'nin (Rabıta) Genel Sekreteri Dr. Muhammed bin Abdulkerim el- İsa yaptı. Dr. İsa, “Barış Teşviki Forumu’nda olmaktan mutluluk duyuyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da önemli konuları ele alıyor. Dünya, barışa ve Yüce Allah tarafından verilen hak ve görevleri korumaya her zamankinden çok ihtiyaç duyuyor” şeklinde konuştu.

Dr. İsa ayrıca, “İslam, gayrı Müslimlere ve semavi dinlere iman edenlere haklar tanıdı. Ehli kitap olanlara, özel ayrıcalık ve haklar verdi. İslam, diğer insanların da haklarını gözetti verilen sözlere riayet etti. Bunlar, İslam’ın dokunulmaz sabitelerini oluşturuyor. İslam, kaynağı ne olursa olsun adaleti ve değerleri memnuniyetle karşılar. İslam, diğer dinlerin de haklarını kabul etti. Medine Vesikası, bunun delili. Vesika ile haklar ve görevler belirlendi. Ortak yaşama değerleri kabul edildi. İslam her türlü terör ve nefreti reddeder. Bu tür eylemler, İslam’a değil failine izafe edilir” dedi.

İsa, İslam’ın diğer dinlere mensup olan kişilerin haklarını ve öğretilerini reddettiğini söyleyenleri eleştirdi. İslam’ın ayrım yapmaksızın herkesin dini ritüellerini uygulaması konusundaki haklarını koruduğuna dikkat çekti.

Öte yandan BAE Fetva Konseyi Başkanı Şeyh Abdullah bin Biyye, “Hoşgörü, diğerlerini kabul etmek demektir. Bizler BAE’de hep birlikte yaşıyoruz. İç sıkıntıları olmasa, insanlar mutluluk içinde yaşarlar. İnsanlara merhamet gösteriyoruz.” dedi.

ABD'nin Uluslararası Dini Özgürlükler Temsilcisi Sam Brownback de Forum’da yaptığı konuşmada, “İslam, Yahudilik ve Hristiyanlık ortak bir paydaya sahip. Sessizlik gibi bir lükse sahip değiliz. Meydana inmeli ve değişim için çabalamalıyız. İnsan onuru için birlikte çalışmalıyız” şeklinde konuştu.

El-Ezher Üniversitesi Rektörü Dr. Muhammed el- Mıhrasavi ise yaptığı konuşmada, “İslam, isminin nihai amacı barıştır” ifadelerini kullandı.

Editörün Seçimi

Multimedya