Göçmenler göç ettikleri ülkelerin ekonomilerine katkıda bulunuyor

Göçmenler göç ettikleri ülkelerin ekonomilerine katkıda bulunuyor

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 15:00
Göçmenlerin sağlık riskleri taşıdığı ve sağlık sistemlerine yük olduğu doğru değil (Reuters)
Londra/Şarku’l Avsat

Tıp dergisi The Lancet ve Londra Üniversitesi’nin yayınladığı rapora göre, göçmenlerin çoğu ABD gibi zengin ülke nüfusundan daha sağlıklı ve bu ülkelerdeki göçmenler çoğunlukla sağlık alanında çalışıyor.

Rapora göre göçmenlerin sağlık tehdidi oluşturduğu ve sağlık hizmetlerine yük olduğu konusundaki söylentiler, göçmen karşıtı duyguları harekete geçirmek için kullanılan efsanelerdir.

2 yıl süren araştırmada, genel olarak göçmenlerin yaş ortalamasının, göç edilen ülkelerdeki nüfusun yaş ortalamasından daha yüksek olduğu ayrıca kanser ve kalp gibi hastalıklardan ölme olasılıkları daha az olduğu ortaya çıktı.

Hepatit, tüberküloz ve AIDS’e neden olan HIV gibi hastalıkların göçmenler arasında daha çok görüldüğü belirtilen araştırmada, ülke vatandaşlarında bu tür hastalıkların az görüldüğü işaret edildi.

 The Lancet- Londra Üniversitesi Komisyon Başkanı İbrahim Ebu Bekr, göç ve sağlık çalışmasında elde ettikleri verilere göre göçmenlerin sağlıklı olduğunu ve ülke ekonomisine olumlu katkıda bulunduğunu söyledi.  Ebu Bekr, göçmenlerin, İngiltere ve ABD gibi zengin ülkelerde sağlık alanındaki iş gücünün büyük bir kısmını yüklendiğini belirtti.

96 araştırma ve 15 milyondan fazla göçmenden hayatını kaybeden 5 bin 464 ölüm vakası göz önüne alındığında, göçmen gruplar arasında tutarsızlık görüldü. Örneğin, Doğu Asya ve Latin Amerika'daki göçmenler arasındaki ölümler, ankete katılan 6 Avrupa ülkesindeki genel nüfusa göre daha düşük, fakat Kuzey Afrika ve Doğu Avrupa'dan gelen göçmenler arasında bu oran daha yüksek.

The Lancet’in yazı işleri müdürü Richard Horton yaptığı açıklamada, “Birçok ülkede göçmenleri toplulukları bölmek ve halka açık bir gündem sunmak için kullanılıyorlar. Göçmenlerin genel olarak ekonomiye yaptığı katkı, neden oldukları ekonomik yükten daha büyük” diye konuştu.

Göçmenlerin sağlık durumlarıyla ilgili araştırma sonuçları temelde düşük ve orta gelirli ülkelerdeki göçmenlere ilişkin veri eksikliğinden kaynaklanıyor. Bu nedenle raporda, çalışmanın fakir ülkelerdeki göçmenlerin sağlığını yansıtmayabileceği konusunda uyarıda bulunuldu.


Editörün Seçimi

Multimedya