Yemen görüşmeleri İsveç’te başladı

Yemen görüşmeleri İsveç’te başladı

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 14:45
Stockholm/Şarku’l Avsat
Yemen’deki iç savaşı bitirmek için meşru hükümet ve darbeci Husi milislerini bir araya getiren istişare görüşmeleri bugün İsveç’te başladı.

Oturum, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths ve İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström tarafından yönetiliyor. Oturum öncesi açıklama yapan Martin Griffiths, “Barış sürecine ivme kazandırmak için çok önemli bir fırsatımız olacak” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Margot Wallström, Stockholm’de başlayan görüşmelerin yapıcı görüşmeler olması için taraflara çağrıda bulunurken, Yemen’deki felaketin durdurulması gerektiğinin altını çizdi.

Birleşmiş Milletler’den bir kaynak iki tarafın doğrudan görüşme yapma olasılığının düşük olduğunu söylerken, Griffiths’in iki taraf arasında güvene dayalı geçiş hükümetinin oluşumunu sağlamada büyük bir rol üstlendiğini ifade etti.  

ABD'nin Yemen Büyükelçisi Matthew Toler, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “İstişarelere katılmak için gelen meşru hükümet ve Husi delegasyonlarından memnunum. Yemen halkı ve Yemen’in geleceğini düşünenler iki tarafın gerçek bir uzlaşma sağlamak için birlikte çalışmasını bekliyor. Herkes gibi Yemenli insanların acılarına son vermek istiyoruz. Umarım iki taraf da bu fırsatı değerlendirir ve Yemen barışı için birlikte çalışır. Bu görüşmeler hayati bir öneme sahip. İsveç’i istişarelere ev sahipliği yaptığı ve Kuveyt’in Sana’dan gelenlerin seyahatini kolaylaştırdığı için takdir ediyoruz. Ayrıca BM Temsilcisinin yorulmak bilmeyen çabalarını övgüyle karşılıyoruz. Martin Griffiths, siyasi süreci ilerletmek için çok çalıştı” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya