Lübnan hükümet krizine son çözüm önerisi: 32 Bakan

Lübnan hükümet krizine son çözüm önerisi: 32 Bakan

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 14:00
Cumhurbaşkanı Mişel Avn, hükümeti kurmakla görevli Başbakan Saad Hariri’nin de katılımıyla geçtiğimiz salı günü Ulusal Kütüphane’nin açılışında konuşma yapıyor (Dalati ve Nahra)
Beyrut/Caroline Akoum
“Yeni Hükümet” krizinin son halkası olan (Şii) Hizbullah’ın (Sünni) Müstakbel’in rakibi "8 Mart Sünnileri"ne de bakanlık verilmesi ısrarının sonuçsuz kalmasının ardından çözüm olarak 30 yerine 32 bakanın verilmesi önerisi gündeme geldi.

Öneri, krizin çözülmesi için arabuluculuk görevi üstlenen (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareketi (ÖYH) Genel Başkanı Cibran Basil’in sunduğu 3 öneri arasında yer alıyor.

Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yanı sıra Temsilciler Meclisi Başkanı Nebih Berri’nin öneriye sıcak baktığı ifade edilirken, hükümeti kurmakla görevli Başbakan Saad Hariri’nin meseleye ilişkin tavrının beklendiği aktarıldı.

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre ise Hariri öneriyi reddederken, şu ana kadar krizin çözümü doğrultusunda yeni bir durum ortaya koyulmadı. Zira Hariri, son açıklamasında da 13 bakanlığa bağlı olduğunu belirterek, Hizbullah'a ait bakan isimlerinin beklendiğini söyledi.

Aynı şekilde Cumhurbaşkanlığı kaynakları tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre söz konusu öneri, ilgili taraflarca kabul edilmesi halinde talep edilen amacı karşılayabilir ve Avn’ın adalet, temsil eşitliği adına inisiyatif kullanabilir.

Adalet ve Kalkınma Bloğu Milletvekili Ali Bezzi, 5 Aralık’taki parlamento toplantısında Nebih Berri ve bazı milletvekilleriyle görüşmesinde, “Basil'in iki önerisi elendi, üçüncü önerisi ise hala görüşülüyor. Berri, hala tartışma konusu olan ‘bakanlık sayısının 32’ye çıkarılması’ meselesini kabul ediyor” dedi. Hükümetin kurulma sürecinin hızlandırılması gerektiğini vurgulayan Ali Bezzi, “Basil’in meseleye nihai bir çözüm bulma önerilerine güveniyoruz” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Bezzi, Nebih Berri’nin, özellikle hükümetin kurulmasından sonraki yasama rolü için Temsilciler Meclisi uygulamalarına başvuracağını söyledi.

32 Bakan önerisinin detayları

Müzakerelere yakın kaynakların Şarku’l Avsat’a aktardığına göre,

-32 bakan önerisine göre Cumhurbvaşkanı Avn'ın 3 bakanlık kontenjanının 2'si yeni bakanlık olarak Nusayri ve Süryani azınlıklara tahsis edilecek.

-8 Mart Sünnilerinden 1 kişi de Avn'ın kontenjanından bakan yapılacak.

-Ya da Başbakan Hariri, 1 Nusayri Bakana karşılık kendi payına fazladan 1 Sünni bakanlık daha alacak. Böylece bakanlıklarının sayısı, olduğu gibi 6 bakanlık olarak kalacak.

-(Sünni) Müstakbel (6) ve (Maruni Hristiyan) Özgür Yurtsever Hareket’in (6) bakanlık sayıları değişmeyecek.Kaynaklar ayrıca, Basil’in attığı adımın amacının, tüm tarafları tatmin edecek ve hükümet krizini sona erdirecek bir çözüm bulabilmek olduğunu söyledi.

“32 bakan önerisi” istişarelerinin sürdürülmesi çerçevesinde Temsilciler Meclisi Başkan Yardımcısı Elie Farzli, Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in hükümet düğümünün çözümü için ortaya koyduğu adımın, güvenilir olduğunu ve bir sonuca ulaşacağını vurguladı. Adımın, incelenecek birçok fikir ve olgun koşullar içerdiğini belirten Farzli, hükümetteki sayıyı 36 bakana artırma çerçevesinde konuşulan bir çıkışın da ışıktan uzak olduğunu ifade etti.

Beyrut'tan yayın yapan özel "Merkeziyye Haber Ajansı"nın siyasi kaynaklardan aktardığına göre Hariri, hükümetin genişletilmesini reddediyor. Tek yolun tünelden çıkış olduğunu söyleyen kaynaklar, Cumhurbaşkanı Avn’ın kendi kontenjanından fedakarlık yaptığını belirtiyor.

Kaynaklara göre, Hariri de öneriye soğuk yaklaşmıyor ancak “son anda yeni bir krizle karşılaşmamak ve geçtiğimiz ay olduğu gibi çabaların sıfır noktasına geri dönmemesi” için krizin çözümü hususunda herkesten bir taahhüt bekliyor.

Öte yandan haftalık toplantılar çerçevesinde Meclis'teki Güçlü Lübnan Bloğu, 5 Aralık’ta Cibran Basil tarafından atılan adımı desteklediğini açıkladı. Blok yaptığı açıklamada, “Çözüm sürecinin olası bir zorlukla karşılaşmaması için gecikme yaşanmadan ortak noktalara ulaşmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Hükümet krizinin çözümüne yönelik belirsizlikle birlikte Maruni piskoposları, sürece ilişkin herhangi bir umut ışığının bulunmamasına dair endişelerini dile getirdi. Piskoposlar aylık toplantıda, durumun sebebinin ekonomik, finansal ve yaşamsal krizlerin yanı sıra “tüm tarafların talep ve konumlarına bağlılığı” olduğunu vurguladı. Hükümetin kurulmasında yaşanan gecikme için herhangi bir gerekçenin olmadığını söyleyen piskoposlar, yayınladıkları bir bildiride de “Taraflar, ‘yeni hükümetin doğuşunu engelleyen ikilemlere uygun çözümler bulmak, ülkeyi iç ve dış tehlikelerden korumak’ için devlet kurumları ve halk refahına güven sağlayan Sayın Cumhurbaşkanının bilgeliğine güveniyor” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya