İngiliz Bakan, Brexit sonrası süreç için uyarıda bulundu

İngiliz Bakan, Brexit sonrası süreç için uyarıda bulundu

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 13:45
İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond
Londra/Şarku’l Avsat
İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond, Brexit sonrası çıkacak huzursuzluklar için bir takım uyarılarda bulundu.

İngiltere, 23 Haziran 2016'da yapılan referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oy oranıyla AB'den ayrılma kararı almış, yapılan müzakerelerin ardından hazırlanan anlaşma, geçen pazar AB liderleri tarafından kabul edilmişti.

Maliye Bakanı’ndan önemli uyarı

Sürece ilişkin siyasilerden endişe verici açıklamalar gelirken son açıklama İngiltere Maliye Bakanı Philip Hammond’dan geldi. Kıdemli siyasetçi, ekonomiyi canlandırma teşvikleri için mali kapasitenin ülkenin mevcut borcuyla ciddi şekilde sınırlandırılacağını belirtti.

Hammond, Avam Kamarası'nın Başbakan Theresa May‘in Avrupa Birliği ile olan anlaşmasını onaylamayı reddetmesi halinde birkaç sektörün zorlanacağını ve bu durumun İngiltere ekonomisi için korkunç sonuçlar doğurabileceğini belirtti.

11 Aralık’ta oylanacak

İngiltere Parlamentosu 11 Aralık'ta Theresa May'in AB ile üzerinde mutabakata vardığı anlaşmayı oylayacak. Eğer karar kabul edilmezse İngiltere Brexit'ten vazgeçebilir, ikinci bir referandum yapılabilir ve genel seçimlere giderek ek süre talep edilebilir.

‘İngiltere Brexit'i tek taraflı iptal edebilir’

Öte yandan Avrupa Adalet Divanı Başsavcısı Campos Sanchez-Bordona, İngiltere'nin Brexit sürecini tek taraflı olarak iptal edebileceği yönünde görüş belirtti.

Başsavcı Bordona, davaya ilişkin bugün açıkladığı görüşünde, "Avrupa Birliği Antlaşması'nın 50. maddesi, AB'den çıkma niyeti bildiriminin tek taraflı olarak iptal edilmesine izin verir" ifadesini kullandı.

Brexit'le ilgili davada nihai kararın önümüzdeki günlerde verilmesi bekleniyor.

 

Editörün Seçimi

Multimedya