Irak’ta kabine çatlağı derinleşiyor

Irak’ta kabine çatlağı derinleşiyor

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 13:15
Bağdat/Hamza Mustafa
Irak meclisinde içişleri ve savunma gibi kritik 8 bakanlığın belirleneceği oturum, siyasi gruplar arasındaki sözlü tartışmaların ardından başka bir güne ertelenirken, çıkan tartışmaların ardından Başbakan Adil Abdulmehdi’nin meclisi terk ettiği ifade edildi.

Irak parlamentosunda dün yapılan oturum başarısızlıkla sonuçlanırken, Sairun, Nasr Koalisyonu, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) milletvekilleri oylamanın başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından zafer işareti yaptı. Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, meclis oturumunda yaşanan "kaos" ortamı ve siyasi gruplar arasındaki anlaşmazlığın, kritik 8 bakanın isminde uzlaşılamamasıyla sonuçlandığını söyledi. Yaşananların ardından Başbakan Abdulmehdi’nin meclis oturumunu terk ederek, karara tepki gösterdiği ifade edildi. 8 bakanlık için siyasi bloklar arasındaki rekabetin ortasında gerçekleşen oylamada bir sonuca varılamadığını dile getiren Başbakan Abdulmehdi, düzenlediği basın toplantısında, hükümet kabinesini tamamlamak için ilave bakanlar listesi vermeyeceğini belirtti.

Kriz derinleşiyor

İçişleri Bakanı olarak aday gösterilen Falih Feyyad ismine Sadr hareketinin lideri Mukteda es-Sadr karşı çıkarken, Vataniyye koalisyonunun adayı Faysal el-Cerba'nın adaylığına ise Sünni bloğu karşı çıkıyor.

Adil Abdulmehdi geçtiğimiz Pazartesi akşamı, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi’ye gönderdiği mektupta Irak hükümetindeki boş bakanlıkları doldurmak için 8 aday belirlemişti. Siyasi bloklar arsındaki görüş ayrılıkları nedeniyle oylama birkaç kez ertelenirken, taraflar, kritik bakanlıklar için farklı isimler üzerinde yoğunlaşıyor.

Savunma ve içişleri gibi kritik bakanlıklarda ortak aday sorunu yaşanırken, Reform İttifakı, Çarşamba günü yaptığı genel kurul toplantısında hedeflerinin, güncel siyasi olaylar hakkında önemli siyasi pozisyon almak olduğunu belirtti.

‘Irak sokakları artık bekleyemiyor’

Haydar İbadi liderliğindeki Zafer (Nasr) İttifakı’nda yer alan bir milletvekili Şarkul Avsat’a yaptığı açıklamada, “Bizim koalisyonumuz Irak ulusal kararına bağlı kalıyor ve hiçbir koşulda bu ulusal kararın iç ve dış organlarca el koyulmasına izin vermiyor. Salı günü düzenlenen oturumda İçişler Bakanı olarak aday gösterilen Falih Feyyad ismi reddedildi. Bu, mutluluğunu dile getiren Irak sokağının iradesini ifade ediyor. Bu, ulusal iradeyi kırma ilkesini kategorik olarak reddeden Reform İttifakı'nın milletvekilleri tarafından dile getirildi. Özellikle son yaşanan krizlerden sonra Irak sokakları artık bekleyemiyor. Son olarak yaşanan yağış ve sel felaketi her alanda yaşadığımız dengesizliğin büyük bir kısmını ortaya çıkardı. Adil Abdulmehdi, Irak ulusal projesinin çıkarları doğrultusunda cesur ve kararlı bir ulusal lider olarak hareket etmeli ve kararlarını cesurca almalı” dedi. İttifak ile ilgili kendisine sorulan sorulara yanıt veren milletvekili, “Bu toplantı, İttifak'ın gücünü kurumsal yapıya dönüştürmesine katkı sağlayarak, ulusal diyaloğu diğer bloklarla sürdürecek kararlar almaya yardımcı olabilir” dedi.

Öte yandan eski Irak Hükümet Sözcüsü Ali El Dabbah, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Kabul ve ret, Başbakan’ın elinde değil, siyasi blokların elinde” ifadelerini kullandı. Dabbah çözümün veya uzlaşının birden fazla sunulacak isimlerde, milletvekillerine bırakılması gerektiğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya