Marriott’a düzenlenen siber saldırıda Çin şüphesi

Marriott’a düzenlenen siber saldırıda Çin şüphesi

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 13:15
Marriott International’a ait otel logosu (AFP)
Maryland/Şarku’l Avsat
Uluslararası alanda hizmet veren otel zinciri Marriott International’a siber saldırı gerçekleştiren bilgisayar korsanlarının Çin hükümetinin istihbarat servisi için çalıştıklarına işaret eden ipuçları bulunduğu öne sürüldü.

Dünyanın dört bir yanında lüks otelleri olan Marriott, daha önce de tesislerinde kalan 500 milyon kişinin doğum tarihi, pasaport numaraları, e-mail adresleri ve telefon numaraları gibi kişisel bilgilerinin çalındığını duyurmuştu.

Reuters’da yer alan habere göre soruşturmaya yakın üç kaynak, siber saldırıyı araştıran özel müfettişlerin daha önce Çinli bilgisayar korsanlarına atfedilen saldırılarda kullandıkları bazı teknik detaylara ulaştığını bildirdi.

Kaynaklar, Çinli bilgisayar korsanlarının söz konusu eylemi maddi kazanç elde etmek için değil, casusluk girişimlerinde kullanılmak üzere gerçekleştirmiş olabileceğini dile getirdi. Ayrıca siber saldırıda kullanılan tekniklere sahip başka kesimlerin de olmasından dolayı söz konusu ihlalin arkasında birçok tarafın olabileceği uyarısında bulundular.

Kaynaklara göre araştırmacıların 2014 yılından bu yana birden fazla bilgisayar korsanının Marriot’a ait Starwood Preferred Guests programına eş zamanlı olarak sızdığından şüphelenilmesi nedeniyle suçluyu tanımlamak daha da karmaşıklaşıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, konuyla ilgili doğrudan yorum yapmayı reddederken Pekin’in her türlü siber saldırıya şiddetle karşı olduğunu vurguladı.

Shuang düzenlenen basın toplantısında “İlgili tarafların herhangi bir kanıtı varsa Çin’e sunabilir. Bu, ilgili makamlar tarafından yasaya uygun olarak araştırılacaktır” ifadelerini kullandı.

Marriott Sözcüsü Connie Kim de siber saldırının arkasında Çinli bilgisayar korsanlarının olduğuna dair iddialar hakkında yorum yapmayı reddederek “Konuya dair söyleyeceğimiz bir şey yok” dedi.

Editörün Seçimi

Multimedya