İsrail, Hamas’a yaptığı para transferi için Katar'a teşekkür etti

İsrail, Hamas’a yaptığı para transferi için Katar'a teşekkür etti

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 12:45
Tel Aviv/ Şarku'l Avsat
Katar'ın Gazze Şeridi'ndeki Hamas çalışanlarının maaşlarının ödenmesi için 15 milyon dolar daha aktarılmasını onaylaması için yapılan resmi açıklamanın ardından İsrail’in Washington Büyükelçisi Ron Dermer’dan açıklama geldi. Dermer, hükümetinin Mısır, Katar ve BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov’a Gazze Şeridi'nde insani durumun iyileştirilmesi için gösterilen çabalar nedeniyle teşekkürlerini sunduğunu belirtti.

Dermer, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“İsrail hükümeti, Gazze Şeridi'nde insani durumun iyileştirilmesi için gösterilen çabalar dolayısıyla BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nickolay Mladenov, Mısır ve Katar’a teşekkür ediyor. İsrail’in güvenliğini koruyacak ve Gazze’nin gelişmesini sağlayacak uzun vadeli bir anlaşmaya varmayı umuyoruz.”

İsrailli siyasi kaynakların verdiği bilgilere göre Dermer tarafından yapılan açıklama, Katar’ın Gazze Şeridi’ndeki Hamas çalışanlarının maaşlarının ödenmesi için gönderdiği ek 15 milyon doların Hamas’a aktarılmasında sonra yapıldı. Söz konusu meblağın bir kısmının Büyük Dönüş Yürüyüşleri’nde ölenlerin ve yaralananların ailelerine verileceği belirtiliyor.

Kaynaklar, Gazze’deki mali istikrarın Hamas liderlerinin öfkesini dindireceğini aktardı. Böylece İsraillilerin de sakinleşeceğini bildirdi. İsrail’in bu desteği olumlu bir adım olarak gördüğü belirtiliyor.

Katar fonlarının ilk kısmının Büyükelçi Muhammed el-İmadi’nin taşıdığı çantalar ile Gazze Şeridi’ne götürülmesi İsrail’de tartışmalara yol açtı. Gazze Şeridi yakınlarındaki kasabalardaki çok sayıda yerleşimci Yüksek Mahkeme’ye dava açarak Katar’ın mali yardımının ikinci kısmının transferinin önüne geçmeye çalıştı. Yapılan açıklamalar yardımların kalanının banka hesapları aracılığıyla teslim edileceği yönünde.

Editörün Seçimi

Multimedya