Kanser tespitinde yeni yöntem

Kanser tespitinde yeni yöntem

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 12:30
Londra/Usame Numan
Avustralya'daki Queensland Üniversitesi'nden araştırmacılar, her türlü kanser hücreleri DNA’sını kolaylıkla ve hızlı bir şekilde tespit edebilen yeni bir yöntem geliştirdiklerini açıkladı.

Kandaki kanser hücrelerinin DNA'sından kanseri belirleyen altın nanopartikül geliştiren Queensland Üniversitesi'ne bağlı Biyomühendislik ve Nanoteknoloji Enstitüsünde görevli bilim insanlarının yürüttüğü çalışmalarla ilgili ayrıntılar ‘Nature Communications’ dergisinde yayımlandı.

Çalışmaya katılan üniversitenin Biyokimya bölümündeki Yardımcı Doçent olan Ebu Ali İbn Sina, “Kanser değişken olduğu için çok karmaşık bir hastalıktır. Sağlıklı DNA’dan farklı olan DNA’yı bulmak zordur” diye konuştu. Bu nedenle bilim insanları araştırmalarını DNA üzerinde yoğunlaştırdı.

Kanser hücreleri, sağlıklı hücreler gibi ölür ve yenilenirler. Kanser hücresi öldüğünde patlar ve taşıdığı DNA asitlerini boşaltır. Böylece bu DNA asitleri kana karışır.

Araştırmaya katılan Dr. Sara Karaskoza, “Bilim insanları, vücut hücrelerinden değil, kanserin ayırt edici DNA’sı üzerinde yoğunlaştılar” dedi.

Araştırmacılar, metil gruplarını daha fazla incelemek için her sağlıklı hücre ve kanser hücresinde bulunan genomlardaki genetik nanopartikül formu üzerinde incelemelerde bulundu. Hücre fonksiyonları için önemli olan bu metil gruplar, genlerin aktivasyonunu kontrol eden veya belirli zamanlarda işlerini durduran sinyaller olarak hareket eder.

Araştırma grubu, bu metil grupların sağlıklı hücrelerde her bir genoma yayılırken, kanser hücrelerindeki genomlarda zayıf olduğunu, metil grupların sadece bazı bölgelerde yoğunlaştığını keşfetti.

Çeşitli kanser türlerinde bulunan DNA’nın nanoyapısı üzerinde araştırma yapan grup, bu yapının inceledikleri tüm meme ve prostat kanserleri başta olmak üzere diğer kanser türlerinde de bulunduğunu açıkladı.

Bilim insanları, çözelti içine koyulan yoğunlaşmış metil grubunun dağıldığını ve altından yapılan hastalıklı DNA’nın nano boyutlardaki altın parçalarına sıkı bir şekilde bağlandığını ortaya koydu. Bunun üzerine bilim insanları, kanseri belirlemek için altın nano parçacıklarının kullanıldığı bir test tasarladı. Bu teste göre parçacıkların kanserli DNA'nın varlığı veya yokluğuna göre renk değiştirdiği ifade edildi.

Kanser hastası ve sağlıklı kişilerden alınan 200 kadar örnek üzerinde yapılan testin, 10 dakika içinde yüzde 90'a kadar doğruluk payıyla kanseri tespit edebildiği belirtildi.

Dr. Ebu Sina, “Test dokunun genetik DNA'sını veya kan dolaşımındaki serbest asitleri izlemek amacıyla kullanılıyor. Bu keşif kanseri teşhis etme yollarını tümüyle değiştirecek. Çalışmalar, kanser genlerindeki nanopartiküllerin seviyelerinin yeniden programlandığını ve DNA'nın fiziksel ve kimyasal özelliklerini düzenlenebildiğini ortaya koydu. Bu keşif hastalığın hızlı tanısında yeni yollar sağlayabilir” diye konuştu.

Editörün Seçimi

Multimedya