Kaddafi’nin oğlu Rusya aracılığıyla Libya krizine çözüm arıyor

Kaddafi’nin oğlu Rusya aracılığıyla Libya krizine çözüm arıyor

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 12:00
Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfülislam
Kahire/Cemal Cevher

Rusya’nın Libya’nın devrik lideri Muammer Kaddafi’nin oğlu Seyfulislam’la iletişim kurduğunun ortaya çıkmasının ardından dün Libyalı politikacılar, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na Seyfülislam tarafından gönderilen ve ülkenin yaklaşık 8 yıldır içinde bulunduğu siyasi krizden kurtulmasının yollarını içeren bir mektup teslim ettiklerini açıkladı.

Seyfülislam’ın siyasi ekibinin bir üyesi olan Muhammed el- Kayluşi, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada, geçtiğimiz Salı akşamı Rusya Dışişleri Bakanlığı’na bir mektup teslim ettiklerini söyledi. Kayluşi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov tarafından karşılandıklarını ifade etti. Seyfülislam Kaddafi’nin, mektubunda Libyalıların, kaderlerini kapsamlı bir uzlaşma yoluyla belirlemek ve yaklaşan seçimleri düzenlemek için herhangi bir ayrımcılık olmaksızın kendi meselelerini ele almasının gereğini vurguladı.

Kayluşi, Russia Today kanalına verdiği demeçte, Moskova’ya gelen ‘Seyfülislam Kaddafi’nin Siyasi Çalışma Ekibi’ne başkanlık yaptığını söyledi. Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Gassan Selame’nin Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduğu yol haritasına destek verdiklerini vurgulamıştı.
Libyalılar diş müdahalelerden muzdarip

Libyalı politikacılar, bu ziyarete şaşırdıklarını ifade ederek bunun bir sıçrama ve dış destek anlamına geldiğini belirtti. Politikacılar, Libya’nın şu an iç sorunlardan çok yabancı müdahalelerden muzdarip olduğuna işarette bulundu. Mısratalı bir Milletvekili, “Bu tür ziyaretler, ülkedeki çözümü yıkıp, krizini uzatır. Son dönemlerde Kaddafi’nin oğlunun ismi, özellikle de Ruslar tarafından çok söylenir oldu. Libya’da 42 yıl yıkım yapmak onlara yetmedi mi?” şeklinde konuştu.

Ancak Temsilciler Meclisi üyesi Ali es- Said el-Kiyadi’ye göre Rusya'yı Seyfülislam Kaddafi'nin temsilcisi olarak ziyaret eden delegasyon, Libya toplumunun bir parçası.

Kıyadi, Şarku'l Avsat’a yaptığı açıklamada, Kaddafi’nin Rus Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektubunun Libya krizini çözmek için olmasını dilediğini ifade etti.

Seyfülislam Kaddafi, 2011 yılında babasını deviren ayaklanmalar sırasında işlediği savaş suçları nedeniyle Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından aranıyor. Oğul Kaddafi, Ebubekir es- Sıddık Süvari Birliği tarafından 11 Haziran 2017 tarihinde Zintan’da serbest bırakıldı. Serbest kaldıktan sonra hiçbir yerde görülmedi. Zaman zaman medyada yer alan haberler göre, Kaddafi Zintan’da yaşıyor.


Editörün Seçimi

Multimedya