Serrac: Libya'da seçim hazırlıklarımız sürüyor

Serrac: Libya'da seçim hazırlıklarımız sürüyor

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 09:45
Kuveyt Emiri, dün Libya Başkanlık Meclisi Başkanı’nı ağırladı (Başkanlık Meclisi)
Kahire/Halid Mahmud
ABD, Fayiz es-Serrac’ın başkanlık ettiği Libya Ulusal Uzlaşma Hükümeti’ne olan desteğini yinelerken Serrac, göreve geldiğinden bu yana Kuveyt’te ilk resmi ziyaretini gerçekleştirdi.  Kuveyt’te yaptığı açıklamada, hükümetin, önümüzdeki yıl gerçekleşecek başkanlık ve meclis seçimlerine hazırlandığını duyurdu.

Serrac, dün Kuveyt’e yönelik resmi ziyaretinin başında Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ile yaptığı görüşme sırasında Kuveyt’in ve emirinin ‘olağanüstü koşullardan’ geçen Libya halkına verdiği destekten dolayı memnuniyetini dile getirerek, iki ülke arasındaki iş birliğinin geliştirilmesine yönelik temennisini ifade etti.

Serrac yaptığı açıklamada, Emir’in, Libya halkına ve hükümetine olan desteğini sürdüreceğini belirterek Libya Ulusal Uzlaşma Hükümeti’nin istikrarı ve güvenliği sağlamak uğruna harcadığı çabaları takdir ettiği ifade edildi. Açıklamada bu görüşmede Libya’daki siyasi gündemlerin ve iki ülke arasındaki iş birliğinin güçlendirilmesi yollarının ele alındığına işaret edildi.

Kuvveyt, Serrac hükümetine destek verecek

Açıklamaya göre es-Serrac ve Kuveyt Emiri, olumsuz dış müdahalelerin Libya’daki krizi uzattığı konusunda fikir birliğine vardığı bildirilirken, Kuveyt büyükelçiliğinin Libya’ya geri dönüşünün hızlandırılması için iki ülkenin dışişleri bakanları arasında bir anlaşma yapıldığı belirtildi. Aynı şekilde anlaşmaya varılan noktalardan biri de Kuveyt Devleti’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki temsilcisinin es-Serrac Hükümeti’nin vizyonunu benimseyeceği ve bu konuda BM Libya Heyeti ile iletişim halinde olacak.

Açıklamanın devamında başlangıç olarak Kuveyt Kalkınma Fonu’nun Libya’daki hizmet projeleri ve imar programlarına katkı sağlaması ve bu programlara destek olması için Arap Kalkınma Fonu ile temas halinde olunmasına karar verildiği ifade edildi.

Serrac, Kuveyt Ulusal Meclisi Başkanı Merzuk el-Ganim ile olan buluşmasında hükümetinin önümüzdeki yıl gerçekleşecek başkanlık ve meclis seçimleri için BM planına uygun koşulları hazırladığını söyleyerek Kuveyt’teki yasama kurumunun uzun soluklu tecrübesinden yararlanmanın önemine dikkat çekti.

Serrac, Pompeo ile Brüksel’de görüştü

Öte yandan Serrac’ın ofisinden yapılan açıklamaya göre Serrac, önceki akşam Belçika’nın başkenti Brüksel’de Libya ve ABD arasındaki stratejik iş birliği çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile bir araya geldi. Pompeo bu buluşmada ülkesinin Serrac hükümetine olan desteğini yineleyerek, güvenliği gerçekleştirme ve ekonomiyi canlandırma konusundaki çabalarını övdü. Bununla birlikte terörle mücadele noktasındaki taahhüdünü de tekrarladı.

Açıklamada, Pompeo, iki ülke arasındaki iş birliğine dayalı ilişkilerin pek çok alanda ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek önümüzdeki dönemde bu ilişkilerin kayda değer bir ilerleme kaydedeceği ifade edildi. Serrac da ‘mali ve ekonomik sistemlerdeki çarpıklığı düzeltmek adına’ son günlerde başlattığı ekonomik reform programının bir özetini sundu.

Libya’da kötü hava koşulları nedeniyle petrol limanları kapatıldı

Diğer yandan Libya Ulusal Petrol Kurumu dün, kötü hava koşullarından ötürü ülkedeki tüm petrol limanlarının kapatıldığını duyurdu. Yapılan açıklamada Zaviye limanındaki depolama kapasitesinin düştüğü ve dolayısıyla bugün üretimi azaltma yönünde karar verilme ihtimalinin olduğu belirtildi.

Kurum, eş-Şerare petrol alanındaki üretimi bu sabah 9’dan (GMT 07:00) itibaren 150 bin varile indirmesi bekleniyor. Bu rakam toplam üretimin yarısı.

Libya’nın doğusunda es-Sidre ve Re’s-i Lanuf’un da dâhil olduğu pek çok petrol limanının kötü hava dolayısıyla kapatıldı. Bir tankerin Sidre limanına demir atmaya çalıştığını ancak petrol yüklemek mümkün olmadı.

Editörün Seçimi

Multimedya