İran Meclisi, FATF'ı tekrar onayladı

İran Meclisi, FATF'ı tekrar onayladı

Perşembe, 6 Aralık, 2018 - 09:45
Dubai/Şarku’l Avsat
İran parlamentosu dün akşam, "FATF yasası" olarak bilinen "kara para aklama ve terörün finansmanının önlenmesine" ilişkin yasa tasarısında son yapılan değişikliğin ardından tekrar onayladı.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA’ya göre, milletvekilleri tarafından sunulan taslakta, Anayasayı Koruma Konseyi tarafından talep edilen değişikliklerin yer aldığı belirtildi. Yasanın destekçileri, yeni tasarının parlamento tarafından onaylanmasının ardından ülkede kara para aklama ve terörün finansmanının önlenmesine ilişkin umutlu olduklarını dile getirdiler.

İran Meclisi Haber Ajansı'na (ICANA) göre, Meclis Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 125 milletvekili tasarı lehinde oy kullanırken, 59'u karşı oy verdi, 6 milletvekili ise çekimser kaldı.

Parlamentodaki muhafazakârlar, İran'ın ABD'nin terörist grup olarak adlandırdığı Lübnan Hizbullahı gibi müttefiklere mali desteğini engelleyeceğini söyleyerek mevzuatın bazı kısımlarına karşı çıkıyor.

Şubat ayına kadar süre

Geçtiğimiz Ekim ayında Paris’te Kara Paranın Aklanmasının Önlenmesine İlişkin Mali Çalışma Grubu'nun (FATF), uluslararası standartları uygulayacak reformları tamamlamak için Şubat ayına kadar İran’a süre verdiği belirtildi.

Yabancı şirketler FATF’ın yönergelerinin yatırımları arttırmak için gerekli olduğunu söylerken, çok sayıda Avrupalı şirket, ABD’nin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşmadan çekilerek Tahran’a yeniden uygulamaya koyduğu yaptırımlar sebebiyle İran’la işbirliği yapmayı durdurdu.

Editörün Seçimi

Multimedya