Nikki Haley: İran füze denemeleri endişe verici

Nikki Haley: İran füze denemeleri endişe verici

Çarşamba, 5 Aralık, 2018 - 13:15
New York/Ali Baroda
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konsey’inde (BMGK) yapılan kapalı toplantıda İran tarafından 1 Aralık’ta yapılan orta menzilli balistik füze denemelerinden endişe duyulduğu belirtilirken ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley bunun tehlikeli ve endişe verici olduğunu söyledi. Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi François Delattre ile İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce 2231 sayılı kararın İran’ı, nükleer başlık yüklenebilen füze teknolojisi geliştirmemeye çağırdığını belirtti.

BMGK toplantısının sona ermesinin ardından Delattre yaptığı açıklamada Fransa ve İngiltere’nin İran tarafından 1 Aralık’ta gerçekleştirilen nükleer füze denemelerine yanıt olarak bu “önemli ve zaruri” olan toplantının yapılmasını talep ettiğini söyledi. BMGK toplantının başarılı geçtiğini belirten Delattre herkesin söz konusu nükleer denemelerden endişe duyduğunu dile getirdi. Fransa’nın füze denemelerini eleştirdiği ve İran’ın orta menzilli füze sistemlerinin BMGK’nın 2231 sayılı kararına uygun olmadığını söyleyen Delattre, İran’dan nükleer başlık takılabilecek balistik füze sistemleri geliştirmeyi derhal bırakmasını istedi.

Şarku’l Avsat tarafından kendisine yöneltilen soruya cevap veren Delattre “Fransa konuyu yakından takip ediyor. Bunda şüphe yok. Bunun BMGK’ya nasıl yansıyacağını göreceğiz ve bu bizim sorumluluğumuz” ifadelerini kullandı

İngiltere’nin BM Daimi Temsilcisi Karen Pierce “Birçok kişinin İran’ın gerçekleştirdiği füze denemelerinden endişeli olduğunu duyduk” ifadelerini kullandı. BMGK toplantısında görüşlerini dile getirenlere işaret eden Pierce “Çok önemli bir yere geldiler o da 2231 sayılı BM kararı İran’a nükleer başlık taşıyabilecek füze sistemleri geliştirmemeye çağırıyor” diyerek bunun İran’ın bölgedeki istikrarı yıkan faaliyetlerinden sadece biri olduğunu belirtti. Pierce Tahran’dan bu gibi faaliyetleri durdurması ve çok önemli olan bölgede yapıcı bir rol oynaması çağrısında bulundu.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley yaptığı açıklamada “İran geçtiğimiz hafta sonunda orta menzilli balistik füze denemesi yaparak BM’nin 2231 sayılı kararını ihlal etti” dedi. ABD’nin İngiltere ve Fransa’nın toplantı girişimini memnuniyetle karşıladığını dile getiren Haley “İran’ın füze denemeleri tehlikeli ve endişe verici ancak sürpriz değil” ifadelerini kullandı. Haley ülkesinin uluslararası toplumu İran’ın Ortadoğu’nun istikrarını yıkıcı faaliyetleri ve uluslararası kanunları ihlal etmesi hakkında birçok kez uyardığına dikkat çekerek “uluslararası toplumun İran’ın 2231 sayılı kararı açık bir şekilde ihlal etmesine daha fazla göz yumamaz” dedi. Haley “BMGK İran’ın hesap vermesi ve kararlarımızın uygulanması konusunda ciddi ise en azından İran’ın bu provokatif füze denemelerine toplu bir kınama açıklaması yayımlayabiliriz” dedi.

Söz konusu BMGK toplantısında önce Paris ve Londra ABD Başkanı Donald Trump’ın Tahran’ın savaş başlıkları taşıyabilen orta menzilli balistik füze denemeleri yaparak uluslararası kanunları ihlal edebileceği konusundaki uyarılarını yinelemişti. ABD’liler bu gelişmenin ABD’nin Avrupalı ortaklarının nükleer anlaşmanın dışına çıkarak İran’ın Ortadoğu’daki yıkıcı rolünü karşısında bir adım atılması konusunda ikna olduğunu gösteren ilk  işaret olduğunu düşünüyor.

ABD, İran’ın geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirdiği füze denemesinin 2231 sayılı BMGK kararını ihlal etmek olduğunu açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptığı açıklamada İran’ın denemelerde kullandığı füzelerin birçok savaş balığı taşıyabildiğini ve Avrupa’nın bazı bölgeleri ile Ortadoğu’nun her bölgesini vurabilecek kadar uzun menzile sahip olduğunu belirtti. Pompeo bu füze denemesinin İran’ın savaş başlığı taşıyabilecek balistik füze konusunda hiçbir faaliyette bulunmasını yasaklayan 2231 sayılı kararı ihlal etmek olduğunu söyledi.

Pompeo Almanya, Fransa ve İngiltere’ye ABD’ye uyarak Barack Obama döneminde imzalanan nükleer anlaşmadan çekilmesi çağrısında bulundu.

İran’ın söz konusu füze denemesinden sonra Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada bölgenin istikrarına zarar veren provokatif bir hareket olması ve 2231 sayılı kararı ihlal etmesinden dolayı endişeli oldukları belirtildi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt İran’ın füze denemesinin provokatif, tehdit içerikli ve 2231 sayılı karara aykırı olduğunu söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya