Mısır ve Kuveyt, ortak Arap çalışmalarının güçlendirilmesinin önemini vurguladı

Mısır ve Kuveyt, ortak Arap çalışmalarının güçlendirilmesinin önemini vurguladı

Çarşamba, 5 Aralık, 2018 - 08:30
Kahire/Susan Ebu Hüseyn
Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el Cabir es Sabah dün Mısır ile Kuveyt dışişleri bakanları başkanlığında düzenlenen 12. Mısır- Kuveyt ortak oturumunun başında Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri ile bir araya geldiMısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız, Şükri'nin toplantının başında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi'nin selamlarını Şeyh Sabah'a ileterek iki kardeş halkı ve iki ülkeyi bir arada tutan kardeşlik ve güven bağlarını güçlendirmenin önemini vurguladığını aktardı.

Sözcü, Şükri’nin Kuveyt’in Arap bölgesindeki çabalarının yanı sıra Kuveyt Emiri’nin bölgesel ve uluslararası barışın ve güvenliğin temellerini güçlendiren dayanışmada ve ortak Arap eylem yolunu kuvvetlendirmede oynadığı önemli olumlu rolün Mısır tarafından takdir edildiğini aktardığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Şükri’nin Mısır’ın Arap bölgesinde yaşanan tüm sorunlar ve gelişmeler konusunda Kuveyt ile istişare ve koordinasyon mekanizmalarını ilerletme konusundaki ilgisine dikkat çekti. Özellikle Güvenlik Konseyi’nde geçici üye olan Kuveyt’in bölgesel sorunları savunmadaki rolü nedeniyle Sisi’nin Şeyh Sabah’a sunduğu Mısır davetini ilettiğini kaydetti.

Bölgesel sorunlara ve gelişmelere de değinildiği işaret edilen görüşmede Arap ulusal güvenliğini korumak amacıyla bölgedeki çeşitli zorluklarla mücadele için dayanışma ve ortak Arap eyleminde bulunmanın gerekliliği vurgulandı. Bölgedeki krizlere yönelik çözümlerin Araplara ait olması gerektiği belirtilen görüşmede Arap halklarının barış, güvenlik ve refah içinde yaşama isteklerini belirlemesinin de önemi vurgulandı.

Şeyh Sabah da iki ülke arasındaki kardeşlik ilişkilerine övgüde bulunduğu açıklamasında Kuveyt’in Mısır’daki kardeşlerini desteklemekten asla vazgeçmeyeceğini söyledi.

Editörün Seçimi

Multimedya