Tarihi Cidde kentinin yeni kimliği

Tarihi Cidde kentinin yeni kimliği

Çarşamba, 5 Aralık, 2018 - 07:15
Cidde/Şarku’l Avsat
Suudi Arabistan’ın tarihi Cidde şehri, yeni caddeler ve bağlantı noktalarının yapılmasının yanı sıra çeşitli kentsel dönüşüm projeleri ve şehrin merkezinin bir açık hava müzesine dönüştürülmesiyle zengin mirası ve mimari özelliklerini ön plana çıkaracak bir yeniliğe hazırlanıyor.

Cidde’nin dönüşüm projesini himayesinde bulunduran Suudi Arabistan Kültür Bakanlığı, tarihi evler, eski camiler ve çeşitli çarşıların eşsiz mimari tarzına katkıda bulunan yenileme planlarıyla turistleri çekmeye ve ticareti zayıflatan eksiklikleri gidermeye çalışıyor.

Bölge araç trafiğine kapatıldı

Kültür Bakanlığı, ez-Zeheb Caddesi'nin doğusunu, Cidde'nin tarihi merkezinin batısına bağlanması ve bölgenin ortasında 37 yıl önce inşa edilen üst pazar tünelinin kaldırılmasının ardından açık hava müzesine dönüşüm sürecine başladı. Ayrıca turistlerin eski sokaklar ve evlere yaptıkları ziyaretlerin tadını çıkarmaları ve gürültü kirliliği olmaması için bölge araç trafiğine kapatıldı.

Proje, tarihi mekanlar ve çarşılar, eski evler ve önemli simgesel yapıların yanı sıra tünelden zarar gören yaklaşık 3 bin dükkânın restorasyonunu kapsıyor.

Cidde 2014’ten bu yana UNESCO listesinde

Cidde Kent İdaresi Genel Müdürü Abdulaziz el-İsa, tarihi bölgenin küresel bir miras olarak kalkınmak üzere gerçekleştirildiğini ve Cidde projesinin Kültür Bakanlığı himayesinde olmasının ekstra bir avantaj sağladığını vurguladı. Bakanlığın şehre gösterdiği ilginin, yatırımcıların sorunlarının çoğuna çözüm getirdiğini belirten el-İsa, bununla birlikte Cidde’nin, 2014 yılında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından Dünya Mirası Listesi’ne eklediğinin altını çizdi. Proje kapsamında ez-Zeheb Caddesi’nin trafiğe kapatılarak yayalara tahsis edileceğini ifade eden el-İsa, “Turistler burayı geleneksel bir açık hava müzesi gibi gezebilecekler. Yaşlı ve engelli insanların ulaşımı için elektrikli golf arabaları hizmet verecek” şeklinde konuştu.

Projenin bölgenin tarihi ve mimari yapısının yanı sıra kentsel mirasını etkilemeyeceğinin altını çizen el-İsa, mevcut eksiklikler herhangi bir soruna izin verilmeden giderileceğini kaydetti. El-İsa, bunların başında şehrin batısında bulunan, çalışma sürecini aksatan ve 3 binden fazla dükkanın zarar görmesine neden olan üst pazar tünelinin geldiğini aktardı. Cidde Kent İdaresi Genel Müdürü, Kültür Bakanlığı’nın, Mekke’ye gitmek üzere Cidde Limanı’na gelen hac ve umre ziyaretçilerine yönelik bir kanal olan bölgenin miras derinliğinin farkında olduğunu da sözlerine ekledi.

Kral Selman bin Abdulaziz, Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın, Kültür Bakanlığı'nın denetimi altında “Cidde Tarihi Proje Bölümü” adında bağımsız bir kurum oluşturulması önerisini onaylamıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya