IKBY'de 3. kuşak Barzani dönemi

IKBY'de 3. kuşak Barzani dönemi

Salı, 4 Aralık, 2018 - 12:30
Bağdat/Şarku’l Avsat
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Eski Başkanı Mesud Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP), çoğunluk hükümetini kuracak isimlerle ilgili bütün tahmin ve spekülasyonlara son verecek açıklama sonunda geldi. Parti Sözcüsü Mahmud Muhammed, Erbil'de düzenlediği basın toplantısında, IKBY başkanlığı için Neçirvan Barzani'nin, başbakanlık için de IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarı Mesrur Barzani'nin aday gösterileceğini açıkladı.

KDP’nin kurucu ismi Molla Mustafa Barzani’nin oğullarından Mesud Barzani Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nde (IKBY) uzun süre başkanlık yaptı. 1987’de hayatını kaybeden Molla Mustafa’nın diğer oğlu İdris ise KDP Merkezi Komite Üyeliği görevini üstlenmişti. Gözlemcilere göre, parti ve aile içi yapılan görüşmeler çerçevesinde alınan kararla, IKBY’de ailenin üçüncü kuşak temsilciliğini İdris Barzani’nin oğlu Neçirvan ve Mesud Barzani’nin oğlu Mesrur yapacak.

Mesrur Barzani’nin adaylığının resmen açıklamasının ardından, yeni hükümetin kurulması hedefiyle Mayıs ayında yapılan Parlamento Seçimlerinde kazanan partilerle doğrudan müzakerelere başlayacak. KDP daha önceki açıklamasında, bir koalisyon hükümetinin kurulacağını ancak bunun geniş tabanlı bir hükümet olmayacağını belirtmişti.

KDP tarafından açıklanan adaylar, akademik ve siyasi çevrelerde farklı tepkilere yol açtı. Bazı kesimler, aday isimlerini parlak bir siyaset için memnuniyet verici bulurken, bazıları ise siyasetin iç dinamiklerinde herhangi bir gelişme kaydedilmemesi nedeniyle adaylara tepkili.

“İki isim de siyasi tecrübeye sahip”

Erbil'deki Selahaddin Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Abdulhekim Husro Goran, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, söz konusu değişimi mecliste 45 sandalyesi bulunan KDP siyasetindeki olumlu gelişmelerin bir yansıması olarak gördüğünü ifade etti. Goran, “Şüphesiz bu büyük bir değişim, hem yerel hem de Irak ve bölge bazında siyasi çevrelerde olumlu etkilere yol açacaktır. Ayrıca KDP içindeki siyasi reformlar çerçevesinde gelen bu değişim, geniş kitlelere ister yönetim isterse önümüzdeki dönemin getireceği problemler olsun ağır sorumlulukların üstesinden gelmeye güç yetirilebileceği mesajını içeriyor. Ben, iki adayın da, özellikle IKBY ve Bağdat arasında askıda duran sorunların çözümü ve iki taraf arasında adil ve iyi ilişkilerin geliştirilmesinin yanı sıra IKBY’nin dış dünya ile ilişkilerini  ileriye taşıyabilecek siyasi tecrübeye sahip olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Barzani gizli çatışmaları siyasi zekası ile çözdü”

Süleymaniye Üniversitesi Gazetecilik ve Medya Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Mehdi Ebubekir, konuya ilişkin Şarku’l Avsat’a yaptığı değerlendirmeye göre, Mesud Barzani oğlu Mesrur ile yeğeni ve aynı zamanda damadı olan Neçirvan Barzani’yi IKBY’deki en üst makama getirerek, ikisi arasındaki gizli siyasi çatışmaları endişeye yol açmadan diplomatik ve siyasi zekasıyla çözdü.

Ebubekir, değerlendirmesinde, “Baba Barzani soruna sakin ve ihtiyatlı bir şekilde yaklaştı. Barzani geçtiğimiz yıl IKBY Başkanlığından istifa etmesinin ardından yetkilerini, daha sonra oğlunu getireceği başbakanlık makamına devretti. Bu hamleyle, parti ve hükümet içerisinde giderek güçlenmeye başlayan damadının altındaki halıyı tedrici bir biçimde çektiği görülüyor. Zira şu an başkanlığın yetkileri sınırlı birkaç protokolden ibaret. Diğer yandan kurulacak çoğunluk hükümetinin elde edeceği başarılar oğul Mesrur Barzani’nin hanesine yazılacak” diye konuştu.

1969 doğumlu Mesrur Barzani, lise öğrenimini İran’da tamamladı. Oğul Barzani 1997 yılında Washington Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2012 yılında IKBY Güvenlik Ajansı Müsteşarlığı (İstihbarat örgütü) görevine getirildi. İyi derecede İngilizce, Farsça ve Arapça bilen Barzani, evli ve 4 çocuk babası.

1966 doğumlu Neçirvan Barzani ise Başkan Yardımcılığı görevin 1996’da getirildi. 2011 yılında başbakanlık koltuğuna oturan Neçirvan Barzani, iyi derecede İngilizce, Arapça ve Farsça biliyor.

Editörün Seçimi

Multimedya