Katar'ın OPEC'ten ayrılma kararı piyasaları etkilemedi

Katar'ın OPEC'ten ayrılma kararı piyasaları etkilemedi

Salı, 4 Aralık, 2018 - 09:30
Ed-Dammam/Şarku’l Avsat
Katar, dün, Ocak 2019 itibariyle Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nden (OPEC) çekileceğini açıkladı. Buna karşılık gözlemciler ve uzmanlar, Katar’ın OPEC’ten çekilmesinin pek bir etkisinin olmayacağında hemfikir.

Doha, ‘doğalgaz sektörüne odaklanma’ bahanesiyle bu kararın alındığını duyursa da,  yetkililer kararın, OPEC’in bir sonraki toplantısı öncesinde ‘safları bölmeyi’ hedefleyen ‘siyasi’ bir karar olduğunu vurguladı. Ancak bu kararın, Katar’ın dünya çapındaki üretim boyutu ve OPEC içindeki etkisinin az olması nedeniyle büyük bir yankıya neden olmayacağının altı çizildi.

“57 yıldır üyesi olduğumuz OPEC’ten ayrılmak kolay değil”

Katar Enerji Bakanı Saad el-Kaabi, dün düzenlenen basın toplantısında, ülkesinin OPEC’ten çekilme kararı aldığını duyurdu. Katar’ın büyük oranlarda petrol üretimi yapmadığını vurgulayan Bakan, bu nedenle, Katar'ın OPEC içinde küçük bir rolü olması nedeniyle ayrılmasının OPEC'in petrol üretim kararları üzerinde etkisinin ‘az’ olacağını ifade etti. Doha'nın doğalgaz üretimine odaklanacağına dikkati çeken Bakan, “57 yıldır üyesi olduğumuz OPEC’ten ayrılmak kolay değil” şeklinde konuştu.

Katar Enerji Bakanı ve Katar Petroleum (QP) İcra Kurulu Başkanı el-Kaabi açıklamasında, “Ülkenin uzun vadeli stratejisi için alınan bu karar, siyasi bir karar değildir. Doğalgaz sektörünü geliştirmeyi ve sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üretimini 2024 yılına kadar 110 milyon tona çıkarmayı planlıyoruz. Bu kararın uzun vadede Katar için en uygun karar olduğuna emin olabilirsiniz. Bu stratejik bir karar” dedi.

Ancak BAE Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Enver Karkaş, dün, Twitter’dan yaptığı açıklamada, Katar’ın OPEC’ten çekilme kararının siyasi boyutu, Doha'ya yönelik siyasi izolasyonunun gölgesinde Katar’ın rolü ve etkisinin azaldığını kabul etmesidir. Çekilmenin ekonomik boyutu ise daha az önem arz ediyor. Bununla birlikte kararın şimdi alınması onu haklı çıkarmıyor” ifadelerini kullandı. Ayrıca Doha destekçilerinin, sosyal medya üzerinden OPEC'e yönelik saldırı kampanyası başlatması bekleniyor.

Öte yandan petrol piyasaları ise Katar’ın bu duyurusundan etkilenmedi. Brent ve West Texas Intermediate (WTİ) ham petrollerinin varil fiyatları, dün, ABD ve Çin arasında yapılan anlaşmanın yanı sıra ‘OPEC+’ olarak bilinen Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki petrol üretimini kısıtlama kararının geliştirilmesine yönelik anlaşmanın etkisiyle yükseldi.

Katar Enerji Bakanı el-Kaabi, açıklamasında, kararın, OPEC’e bildirildiğini kaydetti. Ancak bununla birlikte Katar'ın Perşembe ve Cuma günü yapılması planlanan OPEC toplantısına katılacağını da sözlerine ekledi. Katar’ın OPEC üyesi olmayan diğer ülkeler gibi tüm taahhütlere uymaya devam edeceğinin altını çizen Bakan el-Kaabi, bunun geçtiğimiz ay göreve başlamasından bu yana katılacağı ‘ilk ve son’ OPEC toplantısı olacağını belirtti. Katar dahil olmak üzere OPEC’in 15 üyesi de çekilme kararının petrol piyasalarına etkisinin çok az olacağını düşünüyor. Ancak OPEC, Ekim ayında yapılan toplantıdan bu yana yaklaşık yüzde 30 değer kaybeden petrol fiyatlarını dengelemek için üretim kesintisine gitme kararı alınması beklenen yeni toplantı öncesinde safların sıkılaştırıldığı bir görüntü vermeye çalışıyor.

OPEC’te yetkili bir kaynak Reuters’ın Katar’ın çekilme kararı, OPEC'in bu hafta alacağı kararı etkileyip etkilemeyeceğine yönelik sorusuna, “Bu mümkün değil. Ancak bu karar tüm OPEC üyelerini üzdü” ifadelerini kullandı.

Energy Aspects'te baş petrol analisti olan Amrita Sen ise, “Katar'ın OPEC’te çok küçük bir rolü olması nedeniyle geri çekilme kararı OPEC’i etkilemez” şeklinde konuştu.

Bu durum,  Suudi Arabistan, Rusya ve ABD’nin petrol piyasasında bir politika oluşturmaya yönelik artan gücünü ortaya koyuyor.

Cezayir eski Enerji Bakanı ve OPEC eski dönem başkanı Şekib Halil de Katar’ın çekilme kararına ilişkin değerlendirmesinde, “Bu, OPEC'in Suudi Arabistan, ABD ve Rusya’ya yönelik tarihi bir dönüm noktasına işaret ediyor olabilir” ifadelerini kullandı.

Enerji Bakanı el-Kaabi'nin 57 yıldır OPEC üyesi olduğunu söylediği Katar'ın günlük petrol üretimi 600 bin varili geçmiyor. Buna karşılık Suudi Arabistan'ın günlük petrol üretimi 11 milyon varili buluyor. İnfoWord'ün verilerine göre Katar, dünyanın petrol üreticileri arasında 17'inci sırada yer alıyor.

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) tarafından çıkarılan Dünya Gerçekleri (World Factbook) kitabına göre Katar dünya petrol rezervlerinin sadece yüzde 2'sine sahip.

Editörün Seçimi

Multimedya