Suriye’de öldürülen Ebul Amrin kimdir?

Suriye’de öldürülen Ebul Amrin kimdir?

Salı, 4 Aralık, 2018 - 08:45
DEAŞ’lı Ebul Amrin’in öldürülmesiyle doğrudan bağlantılı olduğu ABD’li yardım görevlisi Peter Kassig (AFP)
Beyrut-Washington/Şarku’l Avsat
ABD öncülüğündeki Uluslararası Koalisyon, Pazar akşamı Suriye’de insansız hava aracı (İHA) ile yapılan saldırıda DEAŞ’ın önde gelen unsurlarından birinin öldürdüğünü açıkladı. Koalisyon, Ebul Amrin olarak bilinen DEAŞ’lının, geçmişte ABD’li yardım çalışanı Peter Kassig de dahil olmak üzere bir çok Batılı rehineyi infaz ettiğini kaydetti.

ABD merkezli Associated Press (AP) haber ajansına göre Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Sean Ryan yaptığı açıklamada, “Koalisyon güçleri, 2 Aralık’ta Suriye’nin Çöl bölgesine (Bâdiye) operasyon gerçekleştirdi. Operasyonda DEAŞ’ın üst düzey üyesi olan Ebul Amrin ve çok sayıda DEAŞ üyesi hedef alındı” ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Ebul Amrin’in Koalisyon güçleri için tehdit oluşturduğunu belirten Sözcü Ryan, Ebul Amrin’in ABD’li yardım görevlisi Peter Kassig’in yanı sıra çok sayıda rehinenin infaz edilmesiyle doğrudan ilişkisi olduğunu ifade etti. Ryan, Koalisyonun DEAŞ’ı hedef alan bombardımanlarının devam ettiği bildirdi.

Ebul Amrin, 2014 yılında siyah kıyafetler içinde ve yüzü maskeli bir halde görüldüğü videoda başı kesilerek infaz edilmiş bir adamın kesilen başını işaret ederek, “Bu, ABD vatandaşı Peter Edward Kassig” ifadelerini kullanmıştı.

Kassig, Suriye’de yardım dağıtırken 1 Ekim 2013’te DEAŞ tarafından rehin alındı. USA Today gazetesinin haberine göre rehin tutulurken Müslüman olan Kassig adını Abdurrahman olarak değiştirdi.

Kassig ailesi, DEAŞ’ın Ekim 2014'te İngiliz bir yardım çalışanı olan Alan Henning'in başı kesilerek infaz edildiği bir video kaydını yayınlamasının ardından oğullarının serbest bırakılması için birçok kez girişimde bulundu. Ancak DEAŞ 2014’ün Kasım ayının ortalarında Kassig’in başının kesilerek infaz edildiğini gösteren bir video yayınladı. Beyaz Saray iki gün sonra Kassig’in öldürüldüğünü teyit etti.

Eski bir asker olan ve 2004 yılında 26 yaşındayken ABD ordusundan ayrılan Kassig, gönüllü yardım çalışanı oldu. Kassig son olarak DEAŞ tarafından infaz edilmeden önce Suriye’de gönüllü yardım çalışmalarına katılmıştı.

Editörün Seçimi

Multimedya