​Rusya, İkinci Dünya Savaşı’na ait bazı belgeleri yayınladı

​Rusya, İkinci Dünya Savaşı’na ait bazı belgeleri yayınladı

Salı, 4 Aralık, 2018 - 07:00
II. Dünya Savaşı’nda Sovyet askerleri (RIANovosti)
Rusya Savunma Bakanlığı, Moskova’nın her yıl 3 Aralık’ta kutladığı Meçhul Asker Günü nedeniyle bazı tarihi belgeleri dün web sitesinde yayınladı.

Moskova tarafından bu adım, Alman birliklerinin Moskova yakınlarında yenilmesinin 1966 yılındaki 25’inci yıldönümü kutlamalarında atıldı. 1966 yılında, kimliği belirsiz askerlerin cesetleri Leningrad-Moskova karayoluna 41 km uzaklıktaki toplu bir mezardan alındı ​​ve resmi olarak Moskova’daki Kremlin duvarlarının yanındaki “Alexander Bahçesi” ne gömüldü.

Arşiv belgelerine göre, meçhul asker, İkinci Dünya Savaşı sırasında Aralık 1941’de Moskova’yı Kryukovovo, Matushkinu, Savioli ve Bolşya Raghavki kasabalarında savunan askeri birliklerden birindeki bir savaşçı olabilir.

Söz konusu belgelerden birinde şu ifadeler yer alıyor, “Toplam 3 bin 759 kişiden oluşan 354. Piyade Tümeni, şiddetli çatışmalardaki on gün boyunca yenilgiye uğradı.”

Taburun savaş kaydı, kendisine bağlı 4 bölüğün yenilgiye uğradığını gösteriyor. Kayıtta rütbeli 398 askerin öldüğü, bin 488 askerin düşmanca eylemler nedeniyle yaralandığı ve bin 156 askerin ise kaybolduğu bildiriliyor.

Belgelere göre, 354. Tümen’in ilk üç bölüğü 30 Kasım’da, son bölük ise 2 Aralık’ta Skodnja istasyonuna ulaştı. Tümenin bölükleri daha sonra Klushino-Matushkinu hattında güçlü bir savunma mevkiine atandı.

Belgede şu ifadeler yer alıyor, “Düşman, Sovyet birliklerinin Sivili ve Kızıl Ekim beldelerindeki ilerlemesini havan topları ve makineli tüfeklerle engellemeyi başardı. 7 Aralık’ta, tugay komutanı Korgeneral K.K Rochowski’nin askeri emri uyarınca, 16. Ordu birlikleri sabah saat 10’da bir saldırı başlattı. 14 Aralık’ta, tümenin birlikleri Moskova’nın batısındaki Istra Göllerinin kıyılarına ulaştı.”

Sovyetler Birliği’nin, İkinci Dünya Savaşı’nda çok sayıda asker kaybettiği söyleniyor. Gettysburg Üniversitesi’ndeki Eisenhower Enstitüsü, ölen veya kaybolan askerlerin sayısının yaklaşık 11 milyon olduğu tahmininde bulunuyor.

Editörün Seçimi

Multimedya