ABD-Çin anlaşması petrol fiyatlarının artmasına neden oldu

ABD-Çin anlaşması petrol fiyatlarının artmasına neden oldu

Pazartesi, 3 Aralık, 2018 - 13:00
Washington/Şarku’l Avsat
ABD ve Çin arasında 90 günlüğüne yeni ek gümrük vergisi getirilmemesi konusunda yapılan anlaşmanın ardından, bugün, petrol fiyatlarında artış yaşandı. Bu gelişme, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) bu hafta yapılması planlanan ve üretim kesintisi kararı alınması beklenen toplantısı öncesinde yaşandı.

ABD’nin West Texas Intermediate (WTI) petrolünün varil fiyatı son kapanışta yüzde 4.9’luk, yani 2.28 dolarlık artışla 53.41 dolardan işlem gördü.

Öte yandan Kanada'nın Alberta bölgesindeki üreticilerin stoklarında yüzde 8.7, yani günlük 325 varillik artış yaşanabileceğinin duyurulması ABD ham petrolünü güçlendirdi. Alberta bölgesinden çıkarılan petrolün büyük bir kısmı ABD’ye ihraç ediliyor.

Bununla birlikte Brent ham petrolü varil başına yüzde 4.9’luk, yani 2.89 dolarlık artışla 62.35 dolara yükseldi.

Arjantin'deki G20 toplantısında bir araya gelen Çin ve ABD liderleri en az 90 gün boyunca ek gümrük vergisi getirmeme kararı aldı.

Petrol piyasası 6 Aralık'ta yapılacak OPEC toplantısını bekliyor. Toplantıda OPEC üyesi ülkeler ve Rusya’nın Ekim ayından bu yana petrol fiyatlarının üçte bir oranında gerilemesine neden olan üretim fazlasını sınırlandıran bir kesinti kararı almaları bekleniyor.

Analistler, OPEC'in Aralık 2016'dan bu yana en yüksek üretim oranı olan Ekim seviyesi ile 1.4 milyon varil arasında kesinti yapılabileceğini düşünüyorlar.

Editörün Seçimi

Multimedya