GÜNÜN MANŞETİ

İsrail'den Suriye'ye hava saldırısı

İsrail’e ait savaş uçakları Suriye’ye hava saldırısı düzenledi. İsrail'e ait olan savaş uçakları bu akşam saatlerinde Suriye'de bulunan Humus kentinde çeşitli hedeflere hava saldırısı düzenledi.

Bakan Süleyman Soylu: Emniyet'te 30, Jandarma'da 18, 4 kaymakam ve bir valinin virüs testi pozitif çıktı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Emniyette 30, jandarmada 18, 4 kaymakam ve bir valinin korona virüs testi pozitif çıktı" açıklamasında bulundu.

Hiçbir hastalığı bulunmayan Polonyalı genç koronavirüsten hayatını kaybetti

Polonya'da hiçbir hastalığı olmayan 32 yaşındaki Michal Grajewski korona virüsten hayatını kaybetti. Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ediyor.

Fransa'da ölü sayısı 3 bin 500'ü geçti

Fransa’da korona virüse bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 500’ü aştı. Korona virüs salgını Avrupa'da etkisini arttıramaya devam ediyor. Fransa'da korona virüse bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 500'ü aştı.

İngiltere'de koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı bin 789'a yükseldi

İngiltere Kabine Ofisi Bakanı Michael Gove, korona virüs nedeni ile hayatını kaybedenlerin sayısının bin 789'a yükseldiğini bildirdi. Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını Avrupa'da her geçen gün etkisini arttırmaya devam ediyor.

ABD'den Irak uyarısı: Karşılık vereceğiz

ABD, Irak’taki büyükelçilik binaları ve vatandaşlarını hedef alan saldırılara karşılık vereceği tehdidinde bulundu. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, son dönemde Irak'taki askeri üsleri ve elçilik binalarını hedef alan saldırılara ilişkin açıklamada bulundu.

Türkiye'de koronavirüsten can kaybı 214'e yükseldi

Türkiye’de son 24 saatte 46 kişi daha koronavirüsten hayatını kaybetti. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 214'e çıktı. Toplam vaka sayısı ise 13 bin 581’e ulaştı. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 31 Mart 2020 tarihinde koronavirüs vaka sayısı 2 bin 704, can kaybı ise 46 oldu.

Sırbistan’da sokağa çıkma yasağını delen 'ağaç' yakalandı

Sırbistan’da korona virüs salgını nedeni ile ilan edilen sokağa çıkma yasağını ağaç kılığına girerek, delen bir vatandaş polis tarafından yakalandı. Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs salgını nedeni ile birçok ülke sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Putin'e eşlik eden başhekimde koronavirüs tespit edildi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Moskova’da ziyaret ettiği koronavirüs hastanesinin başhekiminde korona virüs tespit edildi. Çin’de ortaya çıkan tüm dünyaya yayılan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ediyor.

Rusya'da karantinayı ihlal edenlere 7 yıl hapis

Rusya Devlet Duması bugün, karantina önlemlerini ihlal edenlere 7 yıla kadar hapis cezası verilmesini onayladı. Parlamento tarafından yapılan açıklamada karantina prosedürlerini ihlal ederek salgını yaymaya neden olanların iki yıl hapse mahkum edileceği kaydedildi.

​Salgına dair atılan doğru adımlar en az 40 milyon kişinin hayatı kurtarılabilir

Jane Dalton İngiliz bilim insanlarının tahminlerine göre ülkeler koronavirüse (Kovid-19) karşı tüm önlemleri hızlı bir şekilde hayata geçirir ve tam olarak uygulayabilirse 40 milyon kişinin hayatı kurtarılabilir. Söz konusu bilim insanları, erken vakitlerde uygun önlemleri almanın ölüm oranlarını

​Sudan’da geçiş dönemine dair asker-sivil uzlaşısı

Sudan’da iktidar ortakları arasında geçiş dönemi prosedürlerine ilişkin anlaşma sağlandı. Sudan'da anayasal belgeyi imzalayan taraflar, geçtiğimiz günlerde ortaklığın gözden geçirilmesine dair yaptıkları bir dizi toplantının ardından geçiş dönemi prosedürleri hususunda uzlaşıya vardılar. Şarku’l A

​Mısır koronavirüs ile mücadele ediyor

Abdurrahman Ebubeki Ülkedeki yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) vakalarının karantinaya alınması için Mısır Sağlık Bakanlığı tarafından seçilen Esna Uzman Hastanesi, toplamda 76 kişiden 49’unun iyileşmesinin ardından, ilk sağlık ekibinin hastaneden ayrılışını kutladı. Bu ekip sonrasında hemşire ve d

Erdoğan, Trump’la telefonla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

İtalyan doktorlar uyarıyor: Sağlık sisteminin çökmesini engellemek için koruyucu ekipmanlar hayati öneme sahip

İtalya'da koronavirüs pandemisiyle mücadelede ön saflarda yer alan doktorlar koruyucu ekipmandaki eksikliklerin bütün sağlık sisteminin çökmesine neden olabileceği uyarısında bulundu. Çok sayıda İtalyan sağlık personelinin hasta olmasının ardından yeni bir makalede 12'den fazla İtalyan an

Çin koronavirüsü kontrol altında tutarken normal hayata dönebilir mi?

Çin’de yeni koronavirüs (Kovid-19) salgınında yerel kaynaklı vaka sayısında gözle görünür bir düşüş yaşandığı rapor edilirken, uzmanlar bu ülkenin hastalığı kontrol altında tutma stratejisini tartışıyor. Salgının çıkış noktası olan ülkenin büyük kısmında hayatın neredeyse normale döndüğü

Hazine, Nisan-Haziran dönemi iç borçlanma stratejisini açıkladı

Hazine, 2020 Nisan-2020 Haziran döneminde toplamda 51,5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 82 milyar TL iç borçlanma planlıyor. Hazine ve Maliye Bakanlığı 2020 yılı Nisan-Haziran dönemine ilişkin iç borçlanma stratejisini açıkladı.

​New Yorklu doktor ‘İtalya senaryosuna’ hazırlanıyor

Hastanelere kaldırılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları sayısının hızla artması ve sağlık sisteminin çökmenin eşiğine gelmesi, New Yorklu Doktor Shamit Patel’i, önümüzdeki birkaç gün içinde durumun daha da kötüleşmesine hazırlıklı olmaya itti. Dr.

​Suudi Arabistan’da koronavirüs vaka sayısı bin 563, can kaybı ise 10’a yükseldi

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 110 kişiye daha yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulduğunu ve ülkedeki toplam vaka sayısının bin 563’e yükseldiğini açıkladı. Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Muhammed Abdulali, Riyad'da 33, Cidde'de 29 ve Mekke'de 20 yeni vaka tesp

​IKEA, sağlık çalışanları için koruyucu ekipman üretmeye başladı

Dünyanın en büyük mobilya üreticisi olan IKEA, koronavirüs salgınını önlemek için sağlık çalışanlarına maske ve önlük gibi koruyucu ekipmanlar üretmeye başladığını açıkladı.

Cezayir’de yardım kampanyaları tartışmalara yol açtı

Ali Yahi Yardım kampanyalarının görüntüleri, Cezayir’de tartışmalara yol açtı. İhtiyaç sahibi ailelere yönelik yardım kampanyalarının görüntüleri Cezayir kamuoyunda tepkilere yol açtı. Tepkilerin yükselmesi sonrasında Cezayir’in ana gündemi haline gelen görüntüler ihtiyaç sahiplerini küçük düşürü

Pangolinlerde Kovid-19’a benzer virüs bulundu

SARS-CoV-2 virüsünün neden olduğu Kovid-19 hastalığının insanlara nasıl bulaştığına dair yapılan çalışmada Çin’e hayvan kaçakçılığı yoluyla getirilen ve gümrük yetkililerinin el koyduğu sunda pangolinlerinde yeni koronavirüsün iki kuzeni tespit edildi. Science Alert’ün habe

Rusya'da Robin Hood yasası Duma’da görüşülecek

Rusya'da yüksek gelirlilerden alınacak vergilerin koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik yönden zarar gören bireyler ve küçük işletmelere verilmesini öngören Robid Hood vergisi yasa tasarısı Duma’da görüşülecek. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 25 Mart'ta 1 milyon rublenin üzerinde banka hesapl

​‘Koronavirüs yılı’ maskeleri... Bir parça anı ve tarih

Slovakya Cumhurbaşkanı Zuzana Caputova’nın insanların önüne yüzünün yarısını kaplayan ve elbisesiyle aynı renkte olan maskesi ile çıkması tartışmalara yol açtı.

​Kamplardaki Suriyeli mültecilerin tek koronavirüs silahı ‘kişisel hijyen’

Suriyeli mülteci Sümeyye, beş ayı aşkın bir süredir kaldıkları Haseke'de bulunan Vaşukani kampında aile üyelerini yeni tip koronavirüsten korumak için dört yaşındaki kızı Süreyya'nın tuvaletten çıkmasını ve ellerini yıkamasını bekliyor. Sümeyye, yaklaşık 10 bin insanın yerinden edildiği Resulayn’da

​Avrupa ülkeleri ilk INSTEX işlemiyle İran’a tıbbi malzeme gönderdi

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Avrupa ülkelerinin, ABD yaptırımlarının İran’a etkisinin azaltılmasına izin veren takas temelli ticaret mekanizması INSTEX aracılığıyla yaptığı ilk işlemle İran'a tıbbi malzeme gönderdiğini açıkladı. Bakanlığın açıklamasında, “Fransa, Almanya ve İngiltere, Avrupa'd

Bundesliga'da yeniden erteleme

Almanya'da futbol ligleri 30 Nisan'a kadar ertelendi. Bundesliga CEO'su Christian Seifert, koronavirüs salgını nedeniyle Almanya'daki futbol maçlarının bir kez daha ertelendiğini açıkladı.

​Koronavirüsten sonra seyahat ve turizm sektöründe neler değişecek?

Çin’de ortaya çıkarak hızla dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele kapsamında birçok ülkenin sınırları ve turistik yerleri kapatması, seyahat ve turizm sektörünü olumsuz etkiledi.

Benzin ve motorinde beklenen indirim gerçekleşti

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre satış fiyatına 10 kuruş, motorinin litre satış fiyatına ise 8 kuruş indirim yapıldı. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası’nın (EPGİS), sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruya göre, bu geceyarısından itibaren geç

Abdurrahim Albayrak koronavirüs tedavisinin ardından taburcu oldu

Galatasaray İkinci Başkanı Abdurrahim Albayrak, 14 günlük koronavirüs tedavisinin ardından bugün taburcu olduğunu açıkladı. Galatasaray'da Teknik Direktör Fatih Terim ve Başkan Yardımcısı Yusuf Günay'ın ardından Abdurrahim Albayrak'tan da iyi haber geldi.

​UNCTAD: Gelişmekte olan ülkelerin koronavirüs salgını nedeniyle 2,5 trilyon dolar kurtarma paketine ihtiyacı var

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomi üzerindeki olumsuz etkilerinin gelişmekte olan ülkelerde yaşayan yaklaşık 6 milyar insan için tekrar düzelmeye başlamadan önce ‘çok daha kötü’ bir noktaya ulaşacağını duyurdu.

Yüz binlerce kişi bilgisayar gücünü koronavirüsle mücadele için bir araya getirdi

Yüz binlerce kişi koronavirüs salgınıyla mücadele etmeye ve onu incelemeye yardımcı olmak için bilgisayarını bir projeye kaydetti. Çalışmayı düzenleyen bilim insanlarına göre, proje artık dünyanın en hızlı süperbilgisayarından yaklaşık 10 kat daha güçlü. Hastalıklarla mücadele

Dünya Bankası’ndan salgın raporu: Çin’in büyüme hızı düşecek

Dünyanın neredeyse tamamını etkisi altına alan yeni koronavirüs (Kovid-19) salgını sağlık krizinin yanı sıra mali zorlukları da beraberinde getirdi. Dünya Bankası’ndan yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının ekonomi üzerindeki olası sonuçlarına değinilirken krizin Doğu Asya’da 11 milyo

Kötü durumdaki Kovid-19 hastaları nasıl tedavi ediliyor?

Kovid-19 vakalarının sayısı dünya genelinde artmaya devam ederken, hastaneler ve sağlık çalışanları da durumu kritik olan pek çok hastaya acil bakım sağlayabilmek için mevcut olanakları olabildiğince kullanmaya çalışıyor.

Azerbaycan'da koronavirüsten 5. ölüm

Azerbaycan'da koronavirüs nedeniyle ölü sayısı 5’e, toplam vaka sayısı ise 298’e yükseldi. Azerbaycan Bakanlar Kuruluna bağlı Koronavirüs Operasyon Karargahı tarafından yapılan açıklamada, koronavirüs nedeniyle 1 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının 5’e yükseldiği bildirildi.

Hamduk, baraj krizi için Kahire ve Addis Ababa’ya gidecek

Sudan Başbakanı Abdullah Hamduk, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi sonrasında, Nahda (Rönesans) Barajı müzakerelerini sürdürmek üzere Mısır ve Etiyopya’ya yakın bir zamanda ziyarette bulunmayı düşündüğünü açıkladı. Hamduk, düzenlediği bir basın toplantısında, A

LGS'de sorulacak soruların müfredat ve kazanımları yayımlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, LGS'de sorulacak soruların müfredatı ve kazanımları, https://t.co/IEnRs3sapP adresi üzerinden yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığınca, LGS kapsamındaki merkezi sınavda sorulacak soruların müfredat ve kazanımları, http://ttkb.meb.gov.tr/ adresinde yayımland

​Filistinliler, Toprak Günü gösterilerini dijital ortamda gerçekleştirdi

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle Filistinli yetkililer “Toprak Günü”nü insanların evden katılacakları bir dizi dijital gösteriye dönüştürmek zorunda kaldı. Filistinliler, salgın nedeniyle sosyal medya aracılığıyla “elektronik gösteriler” düzenlemek ve evlerine bayrak asmaktan memnu

​Yemen’de Koalisyon güçleri, darbecilerin balistik silah depolarını vurdu

Yemen’de meşru hükümet güçlerini destekleyen Arap Koalisyonu, İran rejimi tarafından desteklenen terörist Husi milislerin sivillerin hayatını tehdit eden balistik kapasitelerini depoladıkları Hudeyde ve Sana başta olmak üzere çeşitli Yemen bölgelerindeki askeri hedefleri vurdu. Arap Koalisyonu dün

​Ürdün’deki otellerde karantina süresi dolanların tahliyesi devam ediyor

Ürdün hükümeti, 15 Mart’ta yurtdışından döndükten sonra 14 gün süreyle Ölü Deniz bölgesinde ve başkent Amman’daki bazı otellerde zorunlu karantinaya tabi tutulan 3 binden fazla Ürdünlüyü tahliye etme planının ilk aşamasını dün (Pazartesi) başarıyla gerçekleştirerek, (her birinin) masrafı Ürdün hüküm

Cezayirli aktivistin tutukluluğu, İnsan Hakları Konseyi’nde krize neden oldu

Bir üyesinin, 2016 yılında kurulmasından bu yana yönetimle olan ilişkisini protesto etmek üzere istifa etmesinden sonra hükümete yakın bir kuruluş olan Cezayir İnsan Hakları Konseyi’nde kriz baş gösterdi.

​Koronavirüs salgını Çin’de azalırken Güneydoğu Asya’da etkisini sürdürüyor

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair istatistikler Çin Halk Cumhuriyeti’nde yeni bir düşüş kaydederken, salgının çıktığı nokta olan Vuhan'da ise 6 gündür hiçbir vaka kaydedilmedi. Diğer yandan, Asya'nın dördüncü büyük ekonomisi olan Güney Kore, salgından etkilenen ailelere maddi yardımda

Hafter güçleri: Trablus’un merkezine yakınlaştık

General Halife Hafter önderliğindeki Libya Ulusal Ordusu (LUO), yaklaşık bir yıl içinde ikinci defa başkent Trablus’un merkezine ulaşmaya ve Fayiz es-Serrac başkanlığındaki Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) bağlı milisleri yenilgiye uğratmaya yakın olduklarını açıkladı. LUO kuvvetleri, Ebu Selim m

​İran-Türkiye doğalgaz hattındaki patlama gaz akışını durdurdu

İran Ulusal Gaz Şirketi yetkilisi Mehdi Cemşidi Dana, bu sabah doğalgaz boru hattına saldırı düzenlenmesi nedeniyle İran’dan Türkiye’ye doğal gaz akışının kesildiğini söyledi. İran resmi haber ajansı IRNA’ya göre Çemşidi Dana, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, “Bu sabah teröristler, İran’ın

​İspanya’da koronavirüs nedeniyle 24 saatte 849 kişi öldü

İspanya Sağlık Bakanlığı’ndan bugün yapılan açıklamada ülkede dün gece yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle 849 kişinin öldüğü belirtilirken salgının başlamasından bu yana 24 saat içinde kaydedilen en yüksek ölüm oranı olarak kayıtlara geçti. Reuters’ın haberine göre İspanya’daki toplam korona

​Suriye eski Devlet Başkanı Yardımcısı Paris’te öldü

Suriye eski Devlet Başkan Yardımcısı Abdulhalim Haddam, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle 88 yaşında sürgünde olduğu Paris'te hayata veda etti. Haddam, 2005 yılında Paris'e kaçışının ardından Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed yönetiminin önemli bir rakibi haline gelmişti.

Rusya'da 24 saatte 500 vaka tespit edildi

Rusya’da koronavirüs nedeniyle son 24 saatte 500 vakanın daha tespit edilmesi sonucu ülkedeki toplam vaka sayısı 2 bin 337’ye yükseldi. Rusya Koronavirüsle Mücadele Merkezi tarafından yapılan açıklamada, son 24 saatte korona virüsü nedeniyle 500 kişide daha koronavirüs tespit edilmesi sonucu ülkede

Kuzey ve Doğu Suriye'de sınırlı imkanlarla koronavirüse karşı mücadele ediliyor

Abdulhalim Süleyman Suriye'nin kuzey ve doğu bölgelerinde herhangi bir koronavirüs vakası kaydedilmeden şehirlerde ve kasabalarda sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlamasının üzerinden tam bir hafta geçti.

Tayland kralı, haremi ile lüks otelde karantinada

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn ve 20 cariyelik hareminin Almanya’da lüks bir otelde karantina altında olduğu öğrenildi. Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde önlemler arttırılıyor.

İskenderpaşa Cemaati’nden cuma namazı önerisi: Açık alanlarda maske ve tek kullanımlık seccade ile kılınabilir

Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirler kapsamında camilerde toplu kılınan cuma ve vakit namazlarının geçici bir süre ile yasaklanmasına karar vermişti. Geçen hafta ise Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş’ın, belirli katılımcılarla Beştepe

Almanya'da koronavirüs vaka sayısı 61 bini aştı

Almanya'da bulaşıcı hastalıklar alanında çalışmalar yürüten Robert Koch Enstitüsü, ülkede yeni tip koronavirüs vaka sayısının 61 bin 913'e, virüs kaynaklı ölü sayısının ise 583'e yükseldiğini duyurdu. Reuters’ın haberine göre, Almanya'da koronavirüs vaka sayısı son 24 saatte 4 bin 615 artarak 61 bi

​Yeni saldırılar Afganistan'daki barış çabalarını çıkmaza sürüklüyor

Taliban militanlarının dün, Afgan güvenlik güçlerinden en az 27 kişiyi öldürdüğü belirtildi.

ABD, Irak’ta hava savunma bataryası konuşlandırdı

Son zamanlarda Irak’taki üslerine saldırılar artan ABD, Anbar ile Erbil’deki üslerine Patriot hava savunma sistemi konuşlandırmaya başladı. Irak basınında yer alan haberlere göre, Patriot hava savunma sisteminin biri ABD askerlerinin bulunduğu Anbar ilindeki Aynul-Esed üssü diğeri ise Erbil yakınla

Hüseyin Çimşir, takımına en iyi etki yapan teknik adam oldu

Trabzonspor'da Ünal Karaman’ın ardından teknik direktörlük görevine getirilen Hüseyin Çimşir, Süper Lig'de yaşanan teknik adam değişiklikleri sonrası 2.60 puan ortalamasıyla takımına en iyi etki yapan teknik adam oldu.

​İran, Suriye'de ‘kalıcı nüfuz alanı’ kurma çabalarını yoğunlaştırıyor

İran, Deyri Zor'daki planlarını Suriye'nin kuzeydoğusunda bir ‘nüfuz alanı’ oluşturmak amacıyla bir üst seviyeye taşıdı. Bu adım, askeri varlığın sosyal, kültürel ve ekonomik alanlardaki faaliyetlerle pekiştirilmesini de içeriyordu.

İran’da son 24 saatte koronavirüsten 141 kişi hayatını kaybetti

İran’da son 24 saatte koronavirüsünden 141 kişinin daha hayatını kaybetmesi ile ölü sayısı 2 bin 898’e, vaka sayısı 44 bin 606'ya yükseldi. İran Sağlık Bakanlığı İletişim ve Halkla İlişkiler Birimi Başkanı Kiyanuş Cihanpur, ülkedeki koronavirüs vakalarına ilişkin son istatistikleri paylaştı. Son 2

BM’den korona uyarısı: Suriye yıkıcı tehdit ile karşı karşıya

Suriye halkı küresel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle “yıkıcı bir tehditle” karşı karşıya, mülteci kamplarında ve cezaevlerinde büyük bir endişe hakim. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Suriye krizi hakkında nadir görülen fikir birliğinin ardından, Suriye’de yeni

Trump ile New York Valisi arasında korona polemiği

ABD Başkanı Donald Trump pazartesi günü, New York’taki yeni tip koronavirüsü (Kovid-19) salgının yayılmasına karşı kriz yönetimi sayesinde popülerliği artan New York Valisi Andrew Cuomo’nun, favori Demokrat Parti adayı Joe Biden ile rekabette en iyi aday olacağını iddia etti. Coumo (62) Demokrat Pa

Mısır Piramitlerinden dünyaya 'Evde Kal' mesajı

Mısır Piramitleri koronavirüs salgınına karşı İngilizce ve Arapça "Evde Kal" mesajıyla aydınlatıldı. Mısır'ın başkenti Kahire yakınlarındaki Gize kentinde yer alan piramitler, korona virüsle mücadele tedbirleri kapsamında insanlara mesaj vermek amacıyla ışıklandırıldı. Piramitler, İngilizce ve A

​Ninova Operasyon Komutanlığı: ABD güçleri çekiliyor

Ninova Operasyon Komutanlığı, ABD kuvvetlerinin Musul'un kuzeyindeki (Bağdat'ın 400 km kuzeyinde) bölgelerdeki tüm askeri görevlerinden çekildiğini duyurdu.

Cezayir yönetimi aktivistlere baskı için koronavirüs salgınından yararlanıyor

Ali Yahi Aktivistlerin tutukluluk sürelerinin devam etmesi, halk hareketi ve yönetim arasındaki uzlaşıyı tehdit ediyor. Cezayir halk hareketi, faaliyetlerine geri döndü. Ancak bu kez, sokaklarda yürüyüşler düzenleyerek değil.

​DEAŞ’lılar SDG kontrolündeki cezaevinde ayaklanma çıkardı

DEAŞ’a mensup olmakla suçlanan farklı milletlerden yaklaşık beş bin mahkumun bulunduğu Haseke cezaevinde çıkan isyan, Kürt-Arap gruplardan oluşan Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından bastırıldı. Ayaklanmalar, Suriye'nin kuzeydoğusundaki Haseke’de bulunan cezaevinde Pazar günü başlamıştı.

​Sahel'deki kriz Fransa'nın ‘sonsuz savaşına’ dönüşüyor

Fransız Yabancı Lejyonu eşliğinde 180 elit askeri taşıyan düzinelerce zırhlı araç, Batı Afrika’daki savanalar üzerinde iki gün yolculuk yaparak aşırılık yanlısı militanların gizlendiği düşünülen bir sığınağa ulaştı. Akasya ağaçlarının arasında, elinde AK-47 tipi silah taşıyan sarıklı bir militan fa

​Medine Prensi: Kısmi sokağa çıkma yasağı sırasında vatandaşların ihtiyaçları karşılanıyor

Medine Emiri Prens Faysal bin Selman bin Abdulaziz, kısmi sokağa çıkma yasağının uygulandığı bölgelerdeki Suudi vatandaşlarına ve sakinlerine sağlanan tüm hizmetlerin devam edeceğini bildirdi.

​WHO: Koronavirüs salgını Asya-Pasifik bölgesinde ‘bitmekten çok uzakta’

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Batı Pasifik Bölge Müdürü Takeshi Kasai, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının Asya-Pasifik bölgesinde ‘bitmekten çok uzakta’ olduğunu söyleyerek, şu an alınan önlemlerin ülkelere salgınla mücadelede çok az zaman kazandırdığını savundu. DPA’ya göre Takeshi Kasai yaptı

​ABD’de koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı 3 bini geçti

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) pazartesi günü yaptığı açıklamada ülkede kaydedilen toplam koronavirüs vakası sayısının 140 bin 904’e, ölü sayısının da iki bin 405’e yükseldiğini duyurdu.

Van Gogh'un dünyaca ünlü tablosu çalındı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’ın doğusundaki Laren şehrinde bulunan Singer Laren Müzesi yönetimi, 30 Mart Pazartesi günü yaptığı açıklamada yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle kapalı olan müzeye zorla girilerek Vincent Van Gogh’un doğum yıl dönümünde bir tablosunun çalındığını duyurdu. AFP’

​Terör ve koronavirüs salgını Mali’deki seçimlere katılımı düşürdü

Mali’de DEAŞ ve El-Kaide bağlantılı grupların saldırılarını artırması ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yayılmasına ilişkin endişelerin arasında geçtiğimiz gün yapılan genel seçime katılım oldukça düşük oldu. Resmi olmayan ön verilere göre koronavirüs kaynaklı 2 can kaybı ve 25 vaka tes

Türkiye'den, Uluslararası camiaya Yukarı Karabağ seçimlerini tanımayın çağrısı

Türkiye, Azerbaycan ve Ermenistan arasında tartışmalı olan Yukarı Karabağ bölgesinde bugün yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimleriyle ilgili endişelerini dile getirdi. Dışişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin dün yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Azerbaycan'ın

Merkez Bankası'ndan koronavirüse karşı ek önlemler

Merkez Bankası, koronavirüs salgınının Türkiye ekonomisi üzerindeki olumsuz etkilerinin sınırlandırılması amacıyla ilave tedbirler aldıklarını açıkladı. Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı; "Koronavirüs (Covid-19) salgınının küresel çapta oluşturduğu belirsizliğin Türkiye

​Japon savaş gemisi Çin’e ait balıkçı teknesi ile çarpıştı

Japonya Savunma Bakanı Taro Kono, Japonya’ya ait bir savaş gemisinin dün gece Doğu Çin Denizi’nde Çin’e ait bir balıkçı teknesi ile çarpıştığını ancak söz konusu kazada herhangi bir can kaybı yaşanmadığını bildirdi. Reuters’a göre Bakan Taro, Twitter hesabından konuya dair açıklamasında, kazan

The Walking Dead dizindeki yeni karakter kim?

The Walking Dead’in yeni bölümü, gelecek olaylarda kilit rol oynayacak bir karakteri tanıtarak dizinin dünyasını genişletmeye devam etti. (Dikkat spoiler uyarısı) 10. sezonun “Look at the Flowers” adlı 14.

Stockholm Uluslararası Tahkim Mahkemesi: Gazprom, Polonya'dan 1,5 milyar dolar fazladan aldı

İsveç’teki Stockholm Uluslararası Tahkim Mahkemesi, Rus enerji şirketi Gazprom'un Polonya enerji şirketi PGNiG'den fazladan 1,5 milyar dolar aldığına hükmetti.

İran’da yeni doğan bir bebekte koronavirüse rastlandı

İran’ın Meşhed kentinde dünyaya gelen bir bebekte koronavirüse rastlandı. İran’ın Meşhed kentinde bulunan İmam Rıza Hastanesinde dünyaya gelen 900 gram ağırlığındaki bir bebekte korona virüse rastlandığı bildirildi. Meşhed Tıp Bilimleri Üniversitesi öğretim üyesi Ahmed Şah Ferhat, ”Bebek, korona ş

​Irak’ta olası ABD operasyonu gerginliği

ABD, Irak'ın çeşitli bölgelerinde bulunan askeri üslerden birliklerini çekmeye devam ederken yakın zamanda açıklanan olası ABD operasyonu, Irak çevrelerinde hareketliliğe neden oldu. Irak siyasi çevreleri şuan, hükümeti kurmakla görevlendirilen Adnan ez-Zurfi'nin Şii taraflar arasındaki bölünmenin

​ABD’de vakalar artarken ölümler ise 3 bin 167’ye yükseldi

ABD’deki koronavirüs vakaları 164 bin 253’e çıkarken, can kaybı 3 bin 167’ye, toplamda iyileşenlerin sayısı ise 5 bin 507’ye yükseldi. Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü (NIAID) Müdürü ve ABD hükümetinin koronavirüsle mücadele takımı baş uzmanı Dr.

​Koronavirüs salgını dünyada hızla yayılmaya devam ediyor

Çin’de patlak vererek, hızla diğer ülkelere yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını İtalya gibi bazı ülkelerde hızını azaltmış görünse de, özellikle İspanya olmak üzere birçok ülkede çok fazla sayıda can almaya devam ediyor. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün koronavirüs teşhis

Avrupa'da en fazla yaşlı nüfus İtalya’da

2019 yılı verilerine göre Avrupa’daki yaşlı nüfus ortalaması yüzde 20 olurken, Avrupa ülkeleri içinde Türkiye’deki yaşlı nüfus oranının yüzde 8,8 olduğu görüldü.

Çin’de orman yangınında itfaiye ekibi mahsur kaldı: 19 ölü

Çin’in Sichuan eyaletinde orman yangınında mahsur kalan 18 itfaiye eri ile onlara rehberlik eden bir çiftçi hayatını kaybetti. Çin’in Sichuan eyaletindeki Xichang kentinde dün yerel saatle 15.50 sıralarında bir çiftlikte yangın çıktığı belirtildi.

Türkiye'de çalışan çocuk sayısı 720 bin oldu

‘Çocuk İşgücü Araştırması’na göre 5-17 yaş grubunda ekonomik faaliyette çalışan çocuk sayısı 720 bin kişi oldu. ‘Çocuk İşgücü Araştırması’ adlı özel konulu araştırma 2019 yılının son çeyreğinde (Ekim-Kasım-Aralık) Hanehalkı İşgücü Araştırması ile birlikte 5-17 yaş grubundaki çocuklara uygulandı. B

Trump, N95 maskesini dezenfekte eden cihazı tanıttı

ABD Başkanı Donald Trump, düzenlediği günlük basın toplantısında doktorlar ve sağlık çalışanlarının N95 maske ihtiyacını karşılamak adına, FDA tarafından onay verilen, N95 koruyucu maskelerinin dezenfekte edilerek yeniden kullanımına olanak tanıyan cihazın tanıtımını yaptı. Koronavirüs salgını düny

​G20 Ticaret Bakanları: Koronavirüs salgını koordineli küresel bir yanıt gerektiriyor

G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ile mücadelede koordineli küresel bir yanıt gerektiğini vurgulayarak, salgının patlak vermesinden kaynaklanan yıkıcı insani kriz nedeniyle duydukları üzüntüyü ifade etti. G20 Ticaret ve Yatırım Bakanları’nın, tedarik zinciri

Benzin ve motorine yeni indirim beklentisi

Bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre satış fiyatına 10 kuruş, motorinin litre satış fiyatına ise 8 kuruş indirim bekleniyor. Petrolün varil fiyatının 25 doların altına düşmesi, Türkiye'de akaryakıt indirimine kapı açıyor.

Şubat ayında ihracat yüzde 2,3, ithalat yüzde 9,8 arttı

İhracat Şubat ayında, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2,3 artarak 14 milyar 653 milyon dolar, ithalat yüzde 9,8 artarak 17 milyar 634 milyon dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Ticaret Bakanlığı işbirliğiyle oluşturulan genel ticaret sistemi kapsamında üretilen geç

​Suudi Arabistan: 2 bin 500 kişi 14 günün ardından konuk evlerinden ayrıldı

Suudi Arabistan, dün, karantina altındaki 2 bin 500’den fazla kişinin 14 günün ardından ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan sağlık konuk evlerinden ayrıldığını duyurdu.

​Koronavirüs testi negatif çıkan Merkel evden çalışacak

Almanya hükümet sözcüsü Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Başbakan Angela Merkel’in ikinci kez yapılan koronavirüs testinin negatif çıkmasına rağmen görevine evinden devam etme kararı aldığını belirtti. Reuters’ın aktardığına göre, hükümet sözcüsü yaptığı açıklamada “Başbakan önümüzdeki birkaç gün

​KSRelief’ten WHO’yu 10 milyon dolarlık destek

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief), Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede yürüttüğü çabaların desteklenmesini öngören bir anlaşma imzaladı. KSRelief’in Riyad’daki merkezinde imzalanan anlaşma, Kral Selman bin Abdulaziz’in

Kral Selman’ın ‘koronavirüs hastalarına ücretsiz tedavi’ kararına WHO’dan övgü

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Suudi Arabistan’ın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tanısı konulan tüm vatandaş ve ülkede yaşayan yabancılara ücretsiz tedavi etme kararına övgüde bulundu. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün korona

Mesut Özil baba oldu

İngiltere Premier Lig ekiplerinden Arsenal'de forma giyen Türk asıllı Alman futbolcu Mesut Özil baba oldu. Amine Gülşe ve Mesut Özil çifti, çocuklarına Eda ismini verdi. Arsenal'in Türk asıllı Alman oyuncusu Mesut Özil'in kızı oldu.

​Nijerya’da DEAŞ saldırısı: 5 ölü 14 yaralı

Nijerya’da terör örgütü DEAŞ militanları sivillere saldırarak en az 5 kişiyi öldürdü, 14 kişiyi yaraladı. Alınan bilgiye göre, DEAŞ’a mensup aşırılık yanlıları, önceki gün Doğu’daki Maidiguri şehri yakınındaki, Uno köyünde en az 5 sivili infaz etti.

İsrail'de koronavirüsten ölenlerin sayısı 18'e yükseldi

İsrail'de koronavirüs nedeniyle 2 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle ölenlerin sayısı 18'e yükseldi. İsrail Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, koronavirüsünden dolayı tedavi gören 49 ve 50'li yaşlarındaki 2 kadının hayatını kaybettiği belirtildi. Bakanlık açıklamasında, ülkede korona kaynak

ABD ordusunda koronadan ilk ölüm

ABD Savunma Bakanlığı, Ulusal Muhafızlar’dan bir askerin New Jersey eyaletinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. ABD ordusunda koronavirüs nedeniyle ilk ölüm meydana geldi.

Çin'de yerel kaynaklı korona vakasına rastlanmadı

Çin’de dün yerel kaynaklı korona vakasına rastlanmazken, yurt dış kaynaklı 48 vaka tespit edildiği bildirildi. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu, Çin anakarasında dün yeni korona virüsü salgınında 1 kişinin hayatını kaybettiğini, salgında şu ana kadar meydana gelen toplam can kaybı sayısının 3 bin 305'e

Hindistan sınırında koronavirüse kimyasal sprey önlemi

Hindistan’da göçmen işçilere koronavirüs salgını nedeniyle spreyli dezenfekte uygulandı. Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ülkeler tedbirlerini arttırmaya devam ediyor. Hindistan'nın Uttar Pradeş eyaletinde güvenlik güçleri sınırı geçm

İngiltere'de konferans merkezleri ve stadyumlar hastaneye dönüştürülüyor

İngiltere'de koronavirüs nedeniyle hastanelerin yoğun bakım bölümlerine artan talep doğrultusunda konferans merkezleri ve stadyumlar hastaneye dönüştürülüyor. Koronavirüs salgını nedeniyle zor günler geçiren İngiltere'de sağlık sistemi artan talebi karşılamak için yeni önlemler almaya devam ediyor.

Lavrov ve Pompeo, koronavirüs salgınını görüştü

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo telefon görüşmesi gerçekleştirerek, korona virüs salgınını ele aldı. Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan korona virüs salgını etkisini arttırmaya devam ediyor.

New York'ta korona vakaları 60 bini aştı

New York’ta koronavirüs vakaları 66 bin 497’ye, hayatını kaybedenler ise bin 218’e ulaştı. Çin'de ortaya çıkan ve hızla dünyaya yayılan ölümcül korona virüsü nedeniyle ABD'de bilanço ağırlaşıyor.

Fransa'da ölü sayısı 3 bini geçti

Fransa’da koronavirüse bağlı ölümler 3 bini aştı. Çin'de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını Avrupa'da her geçen gün etkisini arttırmaya devam ediyor.

Putin ve Trump, koronavirüs ve petrol piyasasını görüştü

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump telefon görüşmesi yaparak, korona virüs salgını ve petrol piyasasındaki durumu ele aldı. Kremlin Sarayı'ndan yapılan yazılı açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ABD Başkanı Donald Trump'ın telefon görüşmesi yaparak, koro