جهان در انتظار راهکارهای قاطع از سوی رهبران گروه 20 برای مقابله با کرونا

جهان در انتظار راهکارهای قاطع از سوی رهبران گروه 20 برای مقابله با کرونا

​خادم حرمین شریفین ریاست این اجلاس مجازی را برعهده دارد
چهارشنبه, 25 مارس, 2020 - 22:30
ریاض: فتح الرحمن یوسف

همه ساکنان زمین برای اولین بار در انتظار نتایج برگزاری اجلاس فوق‌العاده رهبران گروه بیست به رهبری سعودی است که امروز پنجشنبه برگزار می‌شود.

به گزارش الشرق الاوسط، این اجلاس در میان امیدهای فراوان برای اتخاذ اقدامات استثنایی برای جلوگیری از پیامدهای اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی ناشی از شیوع ویروس کرونا برگزار می‌شود.

سعودی رئیس گروه بیست برای سال جاری (۲۰۲۰)، روز سه شنبه از برگزاری اجلاس سران به صورت مجازی، به ریاست خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز خبر داد تا در مورد ایجاد راهکارهایی برای پیشبرد در هماهنگی تلاشهای جهانی به منظور مقابله با ویروس کرونا و کاهش تأثیرات انسانی و اقتصادی آن گفتگو کنند.

مقرر شد علاوه بر اعضای گروه بیست، سران کشورهای دعوت شده از جمله پادشاهی اسپانیا، پادشاهی هاشمی اردن، جمهوری سنگاپور و جمهوری فدرال سوئیس، همچنین سازمان بهداشت جهانی، صندوق بین‌المللی پول، گروه بانک جهانی، سازمان ملل، سازمان غذا و کشاورزی، هیئت ثبات مالی از سازمانهای بین‌المللی، سازمان بین‌المللی کار، سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و سازمان تجارت جهانی شرکت کنند.

از طرف سازمانهای منطقه ای نیز جمهوری سوسیالیست ویتنام به عنوان رئیس انجمن ملل جنوب شرقی آسیا، جمهوری آفریقای جنوبی به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا، امارات متحده عربی به عنوان رئیس شورای همکاری کشورهای خلیج و جمهوری رواندا به عنوان رئیس مشارکت جدید توسعه آفریقا حضور خواهند داشت.

در همین باره محمد الرحیمی استاد اقتصاد بحران معتقد است که اجلاس مجازی بی‌سابقه در شرایط بسیار پیچیده‌ای برای کل جهان، به ویژه پیامدهای تأثیرات واضح اقتصادی بر بخش‌های بهداشتی و مالی، بخش‌های انرژی و خرده فروشی و فلج کردن منابع انسانی برگزار می‌شود؛ مسائلی که باعث کاستن اعتماد به اقتصاد جهانی و از دست رفتن اطمینان در میان مردمان جهان شده‌است.

وی افزود چنین شرایطی مستلزم اقدامی سریع از سوی سران اجلاس فوق‌العاده گروه بیست است، اقدامی که در وهله اول بتواند اعتماد به نفس اقتصاد جهانی را بازیابد، از طریق حمایت سازمان بهداشت جهانی به مردم اطمینان دهد و منابع مالی لازم را به مراکز تحقیقاتی و به شرکت‌های داروسازی و آزمایشگاه‌ها اعطا کند تا بتوانند اقتصادها را برای تحمل عواقب و تسریع در درمان مؤثر این ویروس توانمند سازد.

از سوی دیگر، خالد رمضان، اقتصاددان گفت: اقتصاد جهانی به دلیل محدودیت واقعی در فعالیت‌های اقتصادی بسیار مهم از جمله بخش حمل و نقل هوایی، گردشگری و هزینه‌های مصرف‌کننده در آستانه رکود شدید قرار دارد، علاوه بر اینها افت و کاهش قیمت نفت و بورس و سیسات‌های احتمالی انقباظی و ریاضت اقتصادی به این رکود دامن می‌زند.

رمضان افزود: اعتماد مصرف‌کننده در سراسر جهان به افزایش قیمتی در هزینه‌های دولتی و خصوصی و متعادل بودن قیمت انرژی که هر دو کاهش یافته‌است بستگی دارد و به همین دلیل میلیون‌ها نفر نگران از دست دادن شغل خود هستند و همین امر باعث شده تا بانک‌های بزرگ مرکزی برای نجات وضعیت مداخله کنند، مسئله ای که یکی از بزرگترین مداخلات در سیاست‌های هماهنگ پولی در طول تاریخ شمرده می‌شود.

رمضان معتقد است این شرایط فاجعه بار سایه ای بر سر اجلاس فوق‌العاده «مجازی» رهبران گروه بیست می‌افکند. وی همچنین انتظار دارد که رهبران بیست اقتصاد بزرگ جهان به دنبال ایجاد سیاست‌های مالی هماهنگ و ارائه بسته اقدامات برای کاهش اثرات ویروس مرگبار کرونا بر اقتصاد جهانی باشند.

رمضان همچنین اظهار کرد: از اجلاس مجازی اقدامات متعددی انتظار می‌رود که مهمترین آنها تأمین کمک‌های مالی و معنوی به سازمان بهداشت جهانی و تأمین منابع لازم برای شرکت‌های دارویی و آزمایشگاه‌ها به ویژه مواردی که به دنبال دستیابی به یک درمان مؤثر برای ویروس کرونا هستند. همچنین انتظار می‌رود به موسسات بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک بین‌المللی برای کمک به مقابله با این بیماری اپیدمی فشار لازم را ایجاد کند. همچنین در مورد راه‌های حمایت از شرکت‌ها و اشخاص آسیب دیده به خصوص شرکت‌های کوچک و متوسط و نیز در مورد ارائه کمک‌های فوری مالی به کشورهای فقیر که در معرض خطر این بیماری همه گیر کشنده قرار دارند، بحث و گفتگو کند.


اخبار مرتبطپیشنهاد ما

چند رسانه‌ای