​سعودی: جریمه نقدی و زندان در انتظار متخلفین از قانون ممنوعیت تردد

​سعودی: جریمه نقدی و زندان در انتظار متخلفین از قانون ممنوعیت تردد

۵۱ مورد جدید ابتلا به کرونا و ۱۹ مورد بهبودی
دوشنبه, 23 مارس, 2020 - 18:00
ریاض: الشرق الاوسط

وزارت بهداشت سعودی امروز دوشنبه از ثبت ۵۱ مورد جدید ابتلا به ویروس کرونا در این کشور خبر داد.

به گزارش الشرق الاوسط، محمد العبد العالی سخنگوی وزارت بهداشت سعودی اعلام کرد تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سعودی به ۵۶۲ تن رسید.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت سعودی تاکنون از این تعداد ۱۹ نفر بهبود یافته‌اند.

وزارت بهداشت سعودی تأکید کرد که هیچ مورد مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در این کشور ثبت نشده‌است.

در همین رابطه، سخنگوی وزارت کشور سعودی نیز اعلام کرد ممنوعیت رفت و آمد از هفت بعد از ظهر تا ۶ صبح به مدت ۲۱ روز در سراسر کشور اجرایی می‌شود.

این ممنوعیت از دوشنبه شب اعمال می‌شود.

در همین باره، یک مقام مسئول در وزارت کشور سعودی به همه شهروندان و مقیمان هشدار داد که قوانین مربوط به ممنوعیت عبور و مرور برای جلوگیری از شیوع ویروس کورونا را رعایت کنند.

به گفته وی کسانی که قانون ممنوعیت عبور و مرور از ساعت ۷ بعد از ظهر تا ۶ صبح به مدت ۲۱ روز را نقض کنند با جریمه نقدی به مبلغ ۱۰ هزار ریال روبرو خواهند شد که در صورت تکرار افزایش خواهد یافت و چنانچه این تخلف باز هم ادامه یابد فرد خاطی به کمتر از ۲۰ روز زندان محکوم می‌شود. تنها کسانی از این مجازات معاف خواهند شد که به خاطر شرایط اضطراری مانند وخامت حال یک بیمار از خانه خارج شوند.

در گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) آمده‌است، با توجه به اهتمام‌ورزی خادم حرمین شریفین ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و اصرار او برای محافظت از بهداشت و سلامت شهروندان و مقیمان، و به منظور جلوگیری از انتشار ویروس جدید کرونا؛ فرمان او به شرح ذیل صادر شد:

اولا: منع رفت و آمد به منظور جلوگیری از انتشار ویروس جدید کرونا از شامگاه دوشنبه ۲۳ مارس ۲۰۲۰ و به مدت ۲۱ روز از ساعت ۷:۰۰ شب تا ساعت ۶:۰۰ صبح.

ثانیا: وزارت کشور اقدامات لازم برای به اجرا گذاشتن مقررات منع رفت و آمد را اتخاذ خواهد کرد و تمامی طرف‌های نظامی و غیرنظامی موظفند به‌طور کامل با وزارت کشور در این رابطه همکاری کنند.

ثالثا: کارکنان بخش‌های حیاتی از دو بخش دولتی و خصوصی که نیاز است کارهای آنها در دوره برقراری مقررات منع رفت و آمد، ادامه یابد از مقررات منع رفت و آمد مستثنی هستند. این استثنا کارکنان و کادرهای بخش‌های امنیتی، نظامی، رسانه‌ای و کارکنان فعال در بخش‌های بهداشتی و خدماتی حساس را شامل می‌شود که متعاقباً بیانیهٔ اختصاصی مفصلی از سوی وزارت کشور در خصوص آنها صادر خواهد شد، همراه با رعایت این موضوع که فعالیت‌های آنها نباید گسترده باشد و می‌باید محدود به اقدامات و ضوابطی باشد که از سوی طرف ذیربط وضع خواهد شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای