شک و تردید لبنانی ها به سرویس دلیوری رایگان

شک و تردید لبنانی ها به سرویس دلیوری رایگان

سرویس های دلیوری به ضدعفونی کردن بسته و پیک توجه بیشتری می کنند و ماسک و دستکش می پوشند
دوشنبه, 23 مارس, 2020 - 23:15
بیروت: ویویان حداد

تحویل رایگان (دلیوری) همچون بقیه بخش های خدماتی روزمره در دوره کرونا در لبنان جدل برانگیز شده است. این سرویس در لبنان گسترش بسیاری پیدا کرده است. 

دلیوری یکی از ابزارهای در دسترس برای کاهش خروج مردم از خانه و در نهایت جلوگیری از شیوع اپیدمی است. در حالیکه این سرویس مورد استقبال گروه های فراوان در لبنان قرار دارد در برخی مناطق همچون شهر جبیل ممنوع شده است.

دلیوری که به منظور تسهیل زندگی رومزه مردم راه اندازی شده در مرحله شیوع کوید ۱۹ (کرونا) مثل شمشیر دو لبه است. پرسش اصلی این است که آیا این سرویس در دوره شیوع کرونا چقدر مناسب است؟

دکتر جرج خلیل متخصص بیماری های داخلی و عفونی در گفتگو با الشرق الاوسط گفت «دو قاعده طلایی برای پیشگیری از شیوع اپیدمی وجود دارد. یکم: غذای سرد سفارش ندهید. ما نمی دانیم چطور این غذاها را در آشپزخانه رستوران تهیه می کنند. از این رو، غذای گرم بهترین گزینه است. حرارت بالا باعث کشته شدن ویروس کرونا می شود».

«قاعده دوم: کیسه ها و بسته های غذا را دور بریزید. هنگام تحویل گرفتن غذا دستکش بپوشید. دستکش ها را در داخل سطل زباله بیندازید. ظرف غ‍ذا را از بیرون با محلول آب و کلوروکس ضد عفونی کنید. این محلول بهترین ضدعفونی کننده در شرایط کنونی است. ۹ لیوان آب را با یک قاشق کلوروکس مخلوط کنید. محلول را هر ۱۲ ساعت یکبار عوض کنید».

دکتر جرج خلیل درباره کالاهایی که از فروشگاه ها سفارش می دهیم گفت «همین رویه را در پیش بگیرید. روکش های شیشه ای و پلاستیکی و فلزی را با آب و صابون بشویید». مردم لبنان پیش از شیوع کرونا از سرویس های دلیوری برای سفارش غذا یا خرید کالا استفاده می کردند بدون اینکه به چیز دیگری فکر کنند. اما حالا باید حسابی در مورد خدمات دلیوری فکر کنند و اقدامات ویژه ای انجام دهند.

خانم های خانه دار باید اقدامات ویژه ای هنگام تحویل گرفتن غذا یا کالا انجام دهند. این تدابیر از همان لحظه که پیک می رسد اجرا می شود.

فادیا به تنهایی در خانه اش در محله اشرفیه زندگی می کند. او می گوید «معمولا در را خیلی باز نمی گذارم. در را کمی باز می کنم و با پیک صحبت می کنم. وقتی دیدم که دستکش و ماسک پوشیده رسید را با رعایت فاصله تحویل می گیرم و به او می گویم که بسته ها را روی زمین بگذارد».

او یادآور شد «ماجرا از اینجا آغاز می شود. اجرای تدابیر ویژه حدود ۳۰ دقیقه طول می کشد». فادیا تنها نیست. همه نسبت به خطرهای ناشی از عدم اجرای تدابیر ویژه پیشگیری از کرونا واقف هستند. شبکه های تلویزیونی برنامه های روزانه در ساعت پربیننده برای افزایش آگاهی در مورد کرونا پخش می کنند. 

و همه توصیه های چند مرحله ای دلیوری از تحویل تا جاسازی در آشپزخانه را اجرا می کنند.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای