​نشست اضطراری مجازی گروه ۲۰ در راستای تدوین برنامه مشترک جهان

​نشست اضطراری مجازی گروه ۲۰ در راستای تدوین برنامه مشترک جهان

یکشنبه, 22 مارس, 2020 - 22:45
ریاض: فتح الرحمان یوسف

مهم ترین گردهمایی بین المللی هفته جاری برگزار می شود. سعودی ریاست گروه ۲۰ در سال جاری را به عهده دارد. این کشور در صدد است تا نشستی از طریق مجازی در روزهای آینده برگزار کند. در این نشست آخرین تحول و وضعیت شیوع ویروس کرونا مورد بررسی قرار می گیرد. این در حالیست که امید به راهکارها برای مقابله با ویروس وجود دارد.

سعودی هفته پیش اعلام کرد که در صدد برگزاری نشست فوق العاده سران گروه ۲۰ در هفته آینده است. دولت سعودی خواستار هماهنگی تلاش های بین المللی و ارتقای واکنش جهانی برای مقابله با تلفات انسانی و خسارت های اقتصادی جاری شیوع کرونا شد.

سعودی افزود «بحران بهداشتی بین المللی و نتایج ناگوار انسانی و اقتصادی و اجتماعی نیازمند «واکنش بین المللی» است».

دولت سعودی خاطر نشان کرد «سران گروه ۲۰ سیاست های مشترک برای کاهش پیامدهای ناگوار کرونا بر مردم و اقتصاد جهان تنظیم خواهند کرد». دکتر ابراهیم العمر استاد رشته اقتصاد در سعودی در پاسخ به سوالی در مورد اینکه به جز تسهیلات نقدی و کاهش سود چه کاری از دست رهبران کشورهای پیشرفته برای متوقف کردن پیامدهای زیانبار بحران کرونا ساخته است گفت «تصمیم های مهمی برای مقابله با این بحران اتخاذ خواهد شد. سران شرکت کننده در نشست می توانند درباره رویکردهای سریع و نیز استراتژی دراز مدت به توافق برسند». العمر خاطر نشان کرد «سران کشورهای گروه ۲۰ مسئولیت تاریخی در قبال کشورها و مردم و جهان به عهده دارند؛ به ویژه کشورهای فقیر که نمی توانند به تنهایی از عهده مقابله با این ویروس بربیایند». او یادآور شد «رقابت سخت بر سر ساخت واکسن کرونا و کاهش قیمت نفت باعث گرفتاری و بحرانی تر شدن اوضاع کشورهای مصرف کننده می شود. این کشورها از یک سو با کاهش درآمدهای ناشی از مالیات مواجه هستند و از سوی دیگر صنایع بدیل و تجدید پذیرشان مثل بقیه کشورها دچار بحران خواهد شد». 

او افزود « مجامع بین المللی و داخلی تلاش های فراوانی برای بازگشت توازن به بازار انرژی انجام دادند که بیانگر اهمیت ثبات قیمت ها است. اما اگر این اوضاع مدت طولانی ادامه یابد نتایج منفی به دنبال خواهد داشت». العمر گفت «گروه ۲۰ باید درباره یک دیدگاه مشترک به توافق برسند. آنها می توانند درباره پایبندی به بازگشت توازن به تولید و مصرف و قیمت نفت به توافق برسند».

العمر افزود «نظریه اقتصادی می گوید قیمتی کمتر از قیمت تعادلی که به نفع تولید کنندگان و مصرف کنندگان است نتایج منفی خواهد داشت. این شرایط منجر به تغییر ساختاری صنایع نفت و قیمت بسیار بالا در آینده می شود و مصرف کنندگان نمی توانند از عهده آن بربیایند». او خاطر نشان کرد «همکاری و مسئولیت پذیری در آینده باعث اقدام مشترک برای پایان دادن به جنبه های نامناسب رقابت در بازارهای اولیه یا مصرف می شود». او در گفتگو با الشرق الاوسط افزود «از این رو سران کشورهای پیشرفته و موسسات بین المللی ذیربط باید با یکدیگر در راستای کمک به کشورهای فقیر همکاری کنند تا فجایعی مثل شیوع اپیدمی به ویژه در کشورهای آفریقایی اتفاق نیفتد».

العمر افزود «بنابراین اقدام سران گروه ۲۰ برای تنظیم دستور العمل جهانی فوری درباره موج های ابتلا به ویروس ها اهمیت ویژه ای دارد. این دستور العمل از انعطاف و سرعت بیشتری در حوزه کشف و تشخیص و درمان بیماری های ویروسی برخوردار خواهد بود».

او بر این باور است که سران گروه ۲۰ باید طرحی مثل سامانه تبادل کالا و خدمات بر اساس کیفیت نسبی ایجاد کنند. این رویکرد باعث افزایش رشد اقتصادی و کاهش سطح حمایت گرایی در اقتصاد می شود. حمایت گرایی نقش منفی در اقتصاد جهان داشته است».


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای