دریچه ۵۷ تابلوی شرقی به دنیایی که دیگر نیست

دریچه ۵۷ تابلوی شرقی به دنیایی که دیگر نیست

آثار شرق شناسان در حراجی ساتبی
دوشنبه, 16 مارس, 2020 - 23:15
لندن: الشرق الاوسط

مجموعه آثار مستشرقان در حراجی ساتبی به فروش خواهد رسید. این حراجی در هفته هنر اسلامی از ۳۱ مارس آغاز می شود. مجموعه ۵۷ تابلوی مناظر طبیعی و مردم و آداب و رسوم در شمال آفریقا و مصر و شبه جزیره عرب و شام و سرزمین فارس و امپراتوری عثمانی در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم را در بر می گیرد.

این مجموعه دریچه بی نظیری به دنیایی است که دیگر نیست. یکی از آثار تابلویی از رافائل فون آمبروس نقاش اتریشی (۱۸۴۵-۱۸۹۵) است که نمازگزان را در انتظار نماز در مسجد سلطان قلاوون مصر در ۱۸۸۷ کشیده. 

در این اثر به جزئیات خیلی دقیق اشاره شده و یکی از نگهبانان نوبی در خارج از مسجدی در قاهره منتظر فرارسیدن زمان نماز را به تصویر کشیده است.

تابلوی رنگ روغن روی پارچه ژان لئون ژروم نقاش معروف فرانسوی (۱۸۲۴-۱۹۰۴) نیز یکی از این آثار است. ژروم این تابلو را در ۱۸۷۵ کشیده است.

تابلوی دیگری از نقاش اتریشی چارلز ویلدا (۱۸۵۴-۱۹۰۷) از بازی شطرنج به نمایش گذاشته شده است. ویلدا در اوایل دهه هشتاد قرن نوزدهم به مصر سفر کرد. او در قاهره کارگاه نقاشی داشت و جزئیات زندگی روزمره مصری ها را نقاشی می کرد.

اثر دیگر متعلق به هنریت براون نقاش و شرق شناس و فعال زن قرن نوزدهم است که زندگی روزمره در خیابان ها و خانه های ترکیه را به تصویر کشیده. هنریت این تابلو را از درون یکی از حرمسراهای کاخ پادشاهی و رویدادهای روزمره در آنجا کشیده. 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای