معترضان در مشهد و قم، درب بسته حرم‌ها را شکستند

معترضان در مشهد و قم، درب بسته حرم‌ها را شکستند

دوشنبه, 16 مارس, 2020 - 23:15
لندن: الشرق الاوسط

شماری از معترضان ایرانی با حمله به چهار آرامگاه دینی در ایران و شکستن درب‌ها و گیت‌های ورودی آنها به بسته شدنشان به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری ویروس کرونا اعتراض کردند.

به گزارش الشرق الاوسط، تلویزیون رسمی ایران گزارش داد حرم‌های «حضرت امام رضا» در مشهد، «حضرت معصومه» در قم، «حضرت شاه عبدالعظیم» در تهران و و مسجد جمکران در قم روز دوشنبه ۲۶ اسفند «به منظور کمک به قطع زنجیره این بیماری مسری، و بنابر درخواست و تأکید ستاد ملی مقابله با ویروس کرونا» بسته شده‌است.

شهر قم کانون اولیه شیوع کرونا در ایران به‌شمار می‌رود اما به رغم درخواست‌های فراوان، مقام‌های مذهبی این شهر از جمله محمد سعیدی، امام جمعه و تولیت «حرم معصومه»، با قرنطینه شدن یا هرگونه اعمال محدودیتی برای این شهر مخالفت می‌کردند.

 مولوی عبدالحمید زهی امام‌جمعه اهل سنت زاهدان در روزهای اخیر با انتشار فیلم کوتاهی اعلام کرده بود که ویروس کرونا از طریق طلاب چینی جامعه المصطفی وارد کشور شده‌است.

جامعه المصطفی روز یکشنبه به سخنان اخیر مولوی عبدالحمید، مبنی بر شیوع ویروس کرونا در ایران از طریق طلاب چینی اعتراض کرد.

 خبر شیوع ویروس کرونا از طریق ۷۰۰ طلبه چینی در ایران ابتدا از سوی محمد حسین بحرینی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد مطرح شده بود اما این دانشگاه این سخنان را تکذیب کرد.

ساعاتی پس از انتشار خبر حمله به گیت‌های ورودی حرم، خبرگزاری شفقنا نزدیک به حوزه علمیه خبر داد که گروهی از افراد، درِ ورودی حرم «حضرت معصومه» را برای جلوگیری از تعطیلی آن شکستند.

در فیلمی هم که از این حادثه منتشر شده‌است، گروهی از افراد دیده می‌شوند که در مقابل درِ این حرم تجمع کرده و خواستار باز شدن درهای آن هستند.

خبرگزاری فارس در گزارشی نوشته که نیروی انتظامی اقدام به متفرق کردن معترضان کرده‌است.

این خبرگزاری نزدیک به سپاه پاسداران، معترضان را «افراد معلوم‌الحال» خوانده‌است. سایت عصرایران نیز آنها را «افراط گریان...» نامیده است.

پیش از این، مرکز رسانه قوه قضاییه از بازداشت فردی خبر داده‌است که روز شنبه ۱۰ اسفند ضریح امام هشتم شیعیان در مشهد را لیسیده بود.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای