انتشار تصاویر گورهای دسته جمعی برای قربانیان کرونا در ایران

انتشار تصاویر گورهای دسته جمعی برای قربانیان کرونا در ایران

جمعه, 13 مارس, 2020 - 19:30
واشنگتن: الشرق الاوسط

روزنامه بریتانیایی گاردین گزارش داد که اخیراً تصاویر ماهواره ای نشان می‌دهد که ایران گورهای دسته جمعی را در شهر قم حفر کرده‌است که تأیید می‌کند شیوع ویروس کرونا در این کشور خطرناک تر از آن است که مقامات اعلام می‌کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، این تصاویر که برای نخستین بار توسط روزنامه نیویورک تایمز منتشر شده‌است، چاله‌هایی را نشان می‌دهد که در اواخر ماه فوریه در یک گورستان در حاشیه شمالی شهر قم کنده شده‌اند، همچنین در کنار آنها دو خندق با طول کلی در حدود ۹۱ متر قرار دارد.

این تصاویر نگرانی‌ها دربارهٔ وسعت این بیماری همه گیر و مخفی کاری رژیم ایران را تأیید می‌کند.

در ۲۴ فوریه در حالی که خندق‌ها خاکبرداری شده بود، یک نماینده مجلس شهر قم در ۱۲۰ کیلومتری جنوب تهران، وزارت بهداشت را به دروغ گفتن در مورد میزان شیوع این بیماری متهم کرد.

او گفته‌است پیش از این ۵۰ نفر در این شهر جان خود را از دست داده‌اند، در مقابل وزارت بهداشت ادعا کرد که تنها ۱۲ نفر بر اثر ویروس در سراسر کشور جان باختند.

همزمان، ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت، یک کنفرانس مطبوعاتی برگزار و به‌طور قاطع آن ادعاها را «انکار» کرد، او اما عرق می‌ریخت و سرفه می‌کرد، تا اینکه روز بعد مشخص شد وی به این ویروس آلوده شده‌است.

ایران امروز (جمعه) در بالاترین میزان مرگ و میر برای یک روز ثبت شده در کشور، از مرگ ۸۵ نفر در اثر کرونا خبر داد. این آمار جدید تعداد کشته‌ها در ایران را به ۵۱۴ نفر افزایش داد.

دکتر امیر افخمی نویسنده کتاب تاریخی در مورد تجربه ایران در شیوع وبا «عفونت مدرن» گفت: قبرهای دسته جمعی باعث تقویت و افزایش شک و تردید می‌شوند به طوری که آمار واقعی مرگ و میر بسیار بالاتر است و هنوز هم رهبری بر آنها سرپوش می‌گذارد.

افخمی دانشیار دانشگاه جورج واشینگتن گفت: «این تعجب آور نیست که آنها اکنون با هدف پنهان کردن میزان واقعی شیوع بیماری، در حال ایجاد گورهای دسته جمعی باشند».

وی افزود: مشارکت تجاری نزدیک بین ایران و چین و ترس دولت از ایجاد اختلال در این همکاری، باعث شیوع سریع و زودهنگام ویروس شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای