​«آژانس اتمی» خواستار همکاری فوری ایران دربارهٔ ۳ سایت مشکوک شد

​«آژانس اتمی» خواستار همکاری فوری ایران دربارهٔ ۳ سایت مشکوک شد

سه شنبه, 10 مارس, 2020 - 07:45
لندن - وین: الشرق الاوسط

رافائل ماریانو گروسی مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی دوشنبه نهم مارس به اعضای شورای حکام این آژانس در نشست وین اعلام کرد بازرسان آژانس تقاضای دسترسی به دو مورد از تأسیسات هسته ای ایران را مطرح کرده‌اند اما این کشور اجازه بازرسی نداده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، گروسی، بار دیگر از ایران خواست که به بازرسان این آژانس اجازه بدهد که از دو مرکز مشکوک این کشور بازدید به عمل آورند.

رافائل گروسی در سخنرانی خود از ایران خواست «بلادرنگ و کاملاً با آژانس همکاری کند، از جمله زمینه بازرسی سریع از مراکز قید شده در گزارش اخیر آژانس را فراهم کند».

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اظهارات خود افزوده‌است که خودداری ایران از همکاری باعث می‌شود که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نتواند با اطمینان نبود مواد و فعالیت‌های اتمی اعلام نشده در ایران را تأیید کند.

رافائل گروسی تأکید کرد که در صورت عدم همکاری تهران در این زمینه، برای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تأیید یا رد اعلام‌های ایران دربارهٔ مواد هسته‌ای دشوار خواهد بود.

در همین رابطه، دومینیک راب وزیر امور خارجه بریتانیا شامگاه دوشنبه در مصاحبه با شبکه «العربیه» گفت که لندن اجازه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را نخواهد داد.

وی گفت که نظام ایران باید ایجاد بی‌ثباتی در منطقه را متوقف کند و لندن تهران را به دلیل اقداماتش و نقض قوانین بین‌المللی مورد بازخواست قرار خواهد داد و گفت: نیاز به «عزم» بین‌المللی برای بازخواست ایران به دلیل رفتار غیرقانونی آن هستیم.

آژانس هفته گذشته در گزارش خود به اعضای شورای حکام گفت بازرسان این نهاد تأیید کرده‌اند که ایران از ماه نوامبر تاکنون با نقض مفاد برجام، ذخایر اورانیوم غنی‌شده خود را سه برابر کرده‌است.

حکومت ایران همچنین در ژانویه گذشته مانع از بازرسی دو مرکز خود توسط بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شد.

حکومت ایران معتقد است که دیگر مجبور نیست توضیحاتی دربارهٔ اقدام‌های خود در سال‌های پیش از امضای توافق اتمی ۲۰۱۵ ارایه کند. این کشور همچنین «آمریکا و اسرائیل را به ایجاد فشار علیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی» متهم کرده‌است.

تشدید اختلاف میان ایران و آژانس بین‌المللی می‌تواند منجر به فعال شدن «مکانیسم ماشه» و ارجاع دوباره پرونده فعالیت هسته‌ای ایران به شورای امنیت سازمان ملل و برقراری تحریم‌های جدید علیه تهران، بر اساس قطعنامه‌های آتی شورای امنیت باشد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای