​تعداد قربانیان مصرف الکل مسموم در اهواز به ۲۰ تن رسید

​تعداد قربانیان مصرف الکل مسموم در اهواز به ۲۰ تن رسید

الکل صنعتی جان تعدادی دیگر در تهران، کرج، اردبیل و مرکزی را گرفت
دوشنبه, 9 مارس, 2020 - 14:00
خبرگزاری تسنیم وابسته به «سپاه پاسداران» با انتشار تصاویری گزارش داد «در پی شیوع ویروس کرونا یکی از واحدهای تولیدی صنایع غذایی در اهواز روزانه حدود ۳۰ هزار لیتر الکل طبی در درجه‌ ۷۰ درصد تولید می‌کند». عملیات این تولید با نظارت روحانیون موسوم به «گروه های جهادی» انجام می شود
لندن: الشرق الاوسط

در پی شیوع گسترده ویروس کرونا و عدم توانایی و نظارت دستگاه‌های دولتی برای توزیع کافی و رساندن اقلام بهداشتی مورد نیاز به مردم، ۲۰ تن از شهروندان اهوازی قربانی مصرف الکل غیرخوراکی شدند.

به گزارش الشرق الاوسط به نقل از خبرگزاری مهر، علی احسان پور سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز در این باره گفت: بر اساس آخرین گزارش ۲۱۸ نفر بر اثر مسمومیت الکلی به بیمارستان‌های اهواز مراجعه کردند که تا کنون ۲۰ نفر جان خود را از دست دادند.

رسانه‌های ایران همچنین از مرگ ۷ نفر در کرج، ۳نفر در تهران، ۲ نفر در اردبیل و ۲ نفر در استان مرکزی به دلیل مصرف الکل صنعتی خبر داده‌اند.

برخی از رسانه‌های محلی نیز از مشاهده شدن این حالت در شهرستان‌های دیگر استان همچون شوش خبر دادند؛ بنابراین گزارش «۳ نفر از پنج نفری که در اثر مصرف الکل مسموم توسط همراهان به بیمارستان نظام مافی شوش منتقل شده بودند در بیمارستان جان باختند و ۲ نفر دیگر تحت درمان هستند».

بنابر گزارش‌های رسمی، وضعیت برخی از افراد مسموم شده وخیم است و احتمال مرگ تعداد دیگری از این افراد وجود دارد.

طبق اعلام رسمی، در خوزستان تاکنون ۱۶ نفر بر اثر کرونا و ۲۰ نفر پس از خوردن الکل متانول برای مقابله با کرونا فوت کردند.

این در حالی است که برخی از ناظران هشدار دادند که نهادهای مربوطه ممکن است به منظور پنهان‌کاری در اعلام آمار قربانیان کرونا، آنها را تحت عنوان قربانیان الکل صنعتی اعلام کند.

علی بیرانوند معاون دادستان و نماینده رئیس کل دادگستری خوزستان در ستاد کنترل و مقابله با ویروس کرونا دلیل مسمومیت ده‌ها نفر در اهواز را توزیع «الکل صنعتی در قالب مشروبات الکلی دست‌ساز» اعلام کرد و گفت: «سه نفر از توزیع کنندگان این مشروبات الکلی دست‌ساز دستگیر و مقادیر ۵۰۰ لیتر نیز از آن مشروبات الکلی کشف و ضبط شده‌است».

برخی از فعالان اجتماعی نیز تصاویری از جمع‌آوری مشروبات الکلی دست‌ساز از تعدادی از مناطق اهواز توسط نیروهای امنیتی منتشر کردند.

دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز در اطلاعیه ای آورده‌است: «متأسفانه طی بررسی و آنالیز مشروبات غیرمجاز مصرف شده از سوی قربانیان دو روز اخیر، مشخص شده که این مشروبات حاوی مواد سمی کشنده است».

مصرف خوراکی الکل متیلیک یا همان متانول به علت سمیت بالا، با بروز مسمومیت‌های شدید، کوری و مرگ همراه است.

به دنبال همه‌گیر شدن ویروس کرونا، دولت از تأمین الکل و مواد ضد عفونی کننده شهروندان در سراسر کشور ناتوان مانده‌است.

مدیرعامل بزرگ‌ترین کارخانه تولید الکل در ایلام روز ۱۳ اسفند ماه یکی از دلایل عمده کم شدن دسترسی شهروندان ایرانی به الکل را اختصاصی کردن توزیع الکل و دیگر مواد ضد عفونی کننده بین اداره‌ها و ارگان‌ها دانست.

کمبود الکل در خوزستان در حالی است که استان خوزستان به دلیل کاشت نیشکر به‌عنوان قطب تولید الکل به‌شمار می‌رود.

مسمومیت‌های ناشی از مصرف مشروبات الکلی تقلبی و مسموم در سال ۱۳۹۷ نیز ده‌ها تن را در استان‌های مختلف ایران کشت. ابعاد این مسمومیت‌ها طی ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۷ چنان بود که برخی رسانه‌ها در تهران به آن عنوان «سونامی» دادند. فقط از شهریور تا آبان ۱۳۹۷ با استناد به آمار منتشر شده از سوی اورژانس کشور ۹۷۴ تن به دلیل مصرف مشروبات الکلی تقلبی دچار مسمومیت شدند و از این تعداد ۸۵ تن جان خود را از دست دادند.

ویروس کرونا که رسماً کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از یکصد کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته‌است تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.
برخی از فعالان اجتماعی تصاویری از جمع‌آوری مشروبات الکلی دست‌ساز از تعدادی از مناطق اهواز توسط نیروهای امنیتی در پی مسمومیت و مرگ ده ها تن از مصرف کنندگان منتشر کردند
 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای