واشنگتن زنگ هشدار دربارهٔ پایان تحریم تسلیحاتی تهران را به صدا درآورد

واشنگتن زنگ هشدار دربارهٔ پایان تحریم تسلیحاتی تهران را به صدا درآورد

جمعه, 6 مارس, 2020 - 13:00
پاریس: میشال أبو نجم

چیزی که از زبان برایان هوک مقام آمریکایی مسئول پرونده ایران در دیدار با یک گروه مطبوعاتی در مقر سفارت آمریکا در پاریس پایتخت فرانسه مطرح شده چیزی شبیه «کیفرخواست» بود. او دیروز برای دیدار با همتایان آلمانی و فرانسوی دربارهٔ پرونده هسته ای ایران به آنجا سفر کرده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، موضوع اصلی اظهارات برایان هوک مسئول گروه اقدام ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا پرونده هسته ای، نقض‌های تهران و گزینه‌های جایگزین واشنگتن برای آن بود.

اهمیت آن در این است که این صحبت‌ها پس از سه روز از دو گزارش منتشر شده توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مطرح می‌شود، در این گزارش‌ها ایران به ممانعت از دسترسی بازرسان به سایت‌هایی که گفته می‌شود شاهد فعالیت هسته ای بوده‌اند. علاوه بر این عدم پایبندی ایران به تعهدات خود در این توافق، از نظر درصد غنی سازی یا مقادیر اورانیوم غنی شده نیز مطرح است.

به گفته این مقام آمریکایی که پنج شنبه ۱۵ اسفند (پنجم مارس) در یک کنفرانس خبری در پاریس شرکت کرده بود، تهران «نه تنها توافق هسته ای را نقض کرده، بلکه پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته ای را نقض می‌کند". اگرچه تهران از طریق مقامات ارشد خود بارها ادعا کرده‌است که به دنبال دستیابی به بمب هسته ای نیست، هوک مجموعه ای از شواهد را ذکر کرد که به نتیجه مغایر با آنچه ایران مطرح می‌کند، رسیده‌است.

طبق دیدگاه آمریکایی، دستیابی ایران به سلاح هسته ای به این معنی است که بسیاری از کشورها به دنبال رسیدن به همان هدف هستند، بنابراین این پایان NPT خواهد بود.

برای واشینگتن، عدم تمایل تهران به تسهیل دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های مشکوک می‌تواند شاهدی برای وجود سایتهای هسته ای غیرمجاز ایران تلقی شود، در نتیجه، این یک نقض اضافی در مورد تعهدات ایران تلقی می‌شود که تهران پس از انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرد همکاری در این زمینه با آژانس «الزامی نیست». بنابراین هوک تأکید کرد که تهران باید دسترسی به سایتهایی که آژانس مایل است جستجو کند را «بلافاصله» تسهیل کند.

مسئله دیگری که مقام آمریکایی دربارهٔ آن زنگ خطر را به صدا درآورد؛ پایان تحریم بین‌المللی تحمیل شده به ایران در مورد سلاح‌های معمول در اکتبر سال ۲۰۲۰ است، و همچنین فعالیت‌های بالستیک تهران در ۲۰۲۳.

این محدودیت‌ها در چارچوب قطعنامه بین‌المللی شماره ۲۲۳۱ که توافق هسته ای را "تصویب" کرده، صورت گرفت.

هوک نگرانی‌های کشورش در این باره را به شدت ابراز کرد، به ویژه اینکه ایران حتی قبل از اتمام قطعنامه بین‌المللی، تسلیحات موشکی از جمله سلاح‌های با نقطه زن دقیق را به عراق، سوریه، یمن و حزب‌الله منتقل می‌کند.

با استناد به این امر، این مقام آمریکایی برنامه موشکی - بالستیکی ایران را محکوم کرد که خروج این کشور از توافق هسته ای را یکی از اصلی‌ترین کاستی‌های وی قلمداد کرد، به ویژه که تصور آمریکایی‌ها از وجود پیوند میان برنامه هسته ای تهران و برنامه بالستیک آن حاکی است. آمریکا به همراه کشورهای اروپایی، بر این باورند که ایران به دنبال تأمین موشک‌هایی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای است؛ بنابراین با رفع محدودیت مسئله تسلیحاتی، ایران به‌طور نامحدود سلاح‌هایی را به سازمان‌هایی که از آن پشتیبانی می‌کنند بیشتر از آنچه در حال حاضر انجام می‌دهد، تحویل خواهد داد.

«کیفرخواست» آمریکایی در اینجا متوقف نمی‌شود. هوک ایران را «بزرگترین حامی تروریسم» در جهان توصیف کرد و «منشأ ضربه زدن به ثبات» در منطقه دانست.

با این حال، او گفت که کشورش «به دنبال تغییر رژیم ایران نیست، بلکه آنچه می‌خواهد تغییر رفتار ایران است» و می‌خواهد راه حل‌هایی را برای موضوعات برجسته درگیر با آن از طریق دیپلماتیک پیدا کند.

با این حال، وی با استناد به تلاش‌های امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه و شینزو آبه نخست‌وزیر ژاپن این مسئله را زیر سؤال برد. به گفته هوک، این تلاش‌ها «شکست خورد زیرا ایران راه حل‌های دیپلماتیک را رد کرد».

وی معتقد است که سیاست "فشار حداکثری" آمریکا، رژیم ایران را تضعیف کرده‌است. وی ایران را سرزنش کرد که ۱۵۰ میلیارد دلاری که به لطف امضای توافق هسته ای به دست آورده را "برای تأمین نیازهای مردم ایران هزینه نکرده‌است" بلکه در سوریه، حزب‌الله و حماس هزینه شده‌است.

در هر صورت، به گفته هوک، رژیم ایران "بعد از کاری که نوامبر گذشته انجام داد، یعنی سرکوب تظاهرات‌های مردمی و به خاک و خون کشیدن معترضان اعتبارش را نزد مردمش از دست داد و حداقل ۱۵۰۰ نفر را کشت".

برایان هوک همچنین گفت تهران پیشنهاد کمک واشینگتن برای مقابله با شیوع کرونا را رد کرده‌است.

این دیپلمات ارشد آمریکایی تأکید کرد: «ایران به مردمش دربارهٔ کرونا دروغ گفت. به آنها گفت نگران نباشند در حالی که ویروس در حال گسترش در تمام کشور بود».

هوک معتقد است رژیم ایران با «بدترین بحران سیاسی و مالی» دست و پنجه نرم می‌کند.

با این حال، این مقام آمریکایی از پاسخ دادن به سؤالی در مورد آینده رژیم و میزان توانایی مقاومت در آن خودداری کرد و گفت «پیش‌بینی آینده سیستم دشوار است» و واشینگتن «در تلاش برای تغییر آن نیست»، علیرغم اینکه آمریکا حامی مردم ایران است.

آمریکا در مقابل، تلاش می‌کند رژیم را تحت فشار قرار دهد تا سیاست‌های منطقه ای یا در ارتباط با تروریسم و اقدامات مرتبط با فعالیت‌های هسته ای و بالستیک خود را رها کند و او همچنین با اشاره به اظهارات رئیس‌جمهور دونالد ترامپ گفت که «او هرگز به ایران اجازه نخواهد داد سلاح هسته ای را به دست آورد».

این مقام آمریکایی همچنین با اشاره به ژنرال قاسم سلیمانی که توسط یک هواپیمای آمریکایی در حمله ای در نزدیکی فرودگاه بغداد پس از بازگشت از دمشق کشته شد، وی را «مهندس عملیات تروریستی ایران» دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای