ایران؛ مشارکت کم در انتخاباتی «از پیش تعیین شده»

ایران؛ مشارکت کم در انتخاباتی «از پیش تعیین شده»

شنبه, 22 فوریه, 2020 - 14:00
تهران ـ لندن: الشرق الأوسط

انتخابات مجلس شورای اسلامی ایران روز گذشته با استقبال کم از سوی رای‌دهندگان روبرو شد، انتخاباتی که به گفته ناظران به دلیل رد صلاحیت‌های گسترده هزاران کاندیدای اصلاح طلب و اعتدال‌گرا از سوی شورای نگهبان از پیش تعیین شده‌است. تحریم انتخابات به دلیل نارضایتی عمومی در اثر اوضاع نابسامان معیشتی ناشی از تحریم‌های آمریکا نیز مزید بر علت شده‌است.

به گزارش الشرق الاوسط، خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: «صف‌های نسبتاً طولانی رای‌دهندگان در جنوب پایتخت مشهود بود اما تعداد رای‌دهندگان در شمال شهر کمتر بود».

آمارهای مقامات ایران دربارهٔ مشارکت رای‌دهندگان ضد و نقیض بود، به طوری که پس از ۵ ساعت از آغاز رای‌گیری عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور ایران اعلام کرد «تا ساعت ۱۲ بیش از ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در انتخابات شرکت کردند»، سه ساعت پس از این، جمال عرف رئیس ستاد انتخابات ایران گفت: «تاکنون حدود ۱۱میلیون نفر در سراسر کشور در انتخابات رای داده‌اند».

در این میان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان ایران گفته‌است «مشارکت نسبت به دوره گذشته تفاوتی نکرده‌است و در برخی استان‌ها هم افزایش یافته‌است».

آمار زودهنگام خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران نیز از پیشتازی فهرست محافظه کاران به سرلیستی محمدباقر قالیباف تا ساعت ۱۸ خبر داد.

این خبرگزاری نوشت: «مشاهدات میدانی و آمارهای اولیه خبرنگاران حاضر در حوزه‌های رای‌گیری بیانگر اقبال ۶۰ تا ۷۰ درصدی رای‌دهندگان تهرانی به فهرست ایران سربلند به سرلیستی محمدباقر قالیباف دارد. این اقبال در مناطق مرکزی و جنوبی شهر بالاتر است و در شهرستان‌های حاشیه شهر تهران حتی به بیش از ۸۰ درصد می‌رسد».

در ادامه این گزارش آمده‌است «برخی برآوردها تا ساعت ۱۸ حکایت از مشارکت ۳۹ تا ۴۰ درصدی در کل کشور (۲۳ تا ۲۴ میلیون نفر) و بالغ بر ۳۰ درصد در تهران در انتخابات امروز دارد. احتمال تغییر تا ساعت پایانی اخذ آرا وجود دارد».

از سوی دیگر مقامات ایران خبرها مبنی بر فوت ۴ نفر در پی شیوع بیماری کرونا را در راستای ضربه به مصداقیت و شفافیت انتخابات تعبیر کردند، شکرالله حسن بیگی رئیس ستاد انتخابات استان تهران گفته‌است «آخرین ترفند ضدانقلاب شیوع حداکثری اخبار کرونا ویروس بود که گفته بودند استامپ‌ها آلوده‌است».

در این میان برخی از نمایندگان رد صلاحیت شده از این اقدام انتقاد کردند. علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون امید که برای نامزدی انتخابات مجلس یازدهم رد صلاحیت شده‌است، پس از انداختن رای خود به صندوق دربارهٔ ردصلاحیت‌اش از سوی شورای نگهبان گفت: «ته دلم خیلی راضی نیستم اما به دلیل مصلحت کشور باید در انتخابات شرکت کنیم».

 علی مطهری همچنین دربارهٔ میزان مشارکت مردم در این دوره از انتخابات گفت: «هنوز همه حوزه‌های انتخابی را ندیده‌ام اما میزان مشارکت نسبت به دوره‌های قبل کمتر است».

علی مطهری درباه ترکیب مجلس یازدهم هم گفت که «مجلس آینده قطعاً مجلس ایده‌آلی نخواهد بود چرا که گرایش‌های گوناگون در آن نیستند.» به گفته مطهری «در مجلس آینده شاید به حقوق شهروندی و آزادی بیان اهمیت کافی‌داده نشود».

الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ایران نیز گفت «اگرچه گله‌مند هستیم ولی در انتخابات شرکت کردیم».


 


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای