حفتر به اروپایی ها: جلوی اعزام مزدوران ترکیه به طرابلس را بگیرید

حفتر به اروپایی ها: جلوی اعزام مزدوران ترکیه به طرابلس را بگیرید

جمعه, 21 فوریه, 2020 - 13:30
ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی (آرشیو-رویترز)
طرابلس: الشرق الاوسط

ژنرال خلیفه حفتر فرمانده ارتش ملی لیبی روز جمعه (۲۱ فوریه) گفت «ارتش ملی لیبی موافق اعزام اروپایی ها برای انجام ماموریت گشت زنی در اطراف خطوط آتش بس است».
حفتر در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه افزود «اتحادیه اروپا باید در راستای جلوگیری از اعزام تجهیزات نظامی و مزدوران تروریستی از سوریه و ترکیه نقش آفرینی کند. نیرو و تجهیزات از ترکیه به طرابلس ارسال می شود».
او خاطر نشان کرد «ما با گشت زنی اروپایی ها در راستای جلوگیری از ارسال تسلیحات و نفرات به طرابلس مشکلی نداریم».
به گزاری خبرگزاری آلمان حفتر یادآور شد «کاسه صبر ما از دست عدم پایبندی گروه های دیگر و «باندهای مسلح» به آتش بس لبریز شد».
اتحادیه اروپا به تازگی از آغاز یک ماموریت دریایی جدید از اواخر مارس برای ممانعت از ورود تسلیحات به لیبی خبر داد.
حفتر در گفتگو افزود «چنانکه پیشتر نیز گفتیم کاسه صبر ما از عدم رعایت توافق آتش بس از سوی باندها و مزدوران اردوغان و السراج در حال لبریز شدن است. آنها به تعهدات خود در گفتگوهای برلین عمل نمی کنند».
او یادآور شد «نیروهای مسلح در حال ارزیابی اوضاع در طرابلس و رایزنی با طرف های بین المللی هستند».
حفتر گفت «اگر جامعه جهانی و شرکت کنندگان در نشست برلین به تعهدات خود عمل نکنند و جلوی اشغالگری ترکیه در لیبی را نگیرند نیروهای مسلح لیبی برای کلیه گزینه ها آماده هستند».
او افزود «سازمان ملل و شورای امنیت و شرکت کنندگان در نشست برلین باید به تعهدات خود عمل کنند و جلوی اعزام روزمره مزدوران سوری و ترکیه و تسلیحات به طرابلس را بگیرند. ترکیه جلوی چشم جهانیان نیرو و تجهیزات نظامی به لیبی می فرستد و کسی هم جلودارش نیست. اردوغان و السراج با توجه به گفتگوهای برلین از تعهداتشان شانه خالی کردند و ما دست روی دست نمی گذاریم».
حفتر در ادامه گفت «چنانچه نتایج گفتگوهای ژنو در راستای برقراری امنیت و ثبات در لیبی مثمر ثمر نباشد و مزدوران از لیبی خارج نشوند نیروهای مسلح در راستای وظایف ملی و قانونی خود از شهروندان و حاکمیت ملی و مرزهای کشور در برابر تهاجم ترکی عثمانی و طمع ورزی اردوغان در لیبی دفاع می کنند».
شرکت کنندگان در نشست برلین درباره لیبی بر پایبندی بر قطعنامه سازمان ملل در خصوص ممنوعیت ارسال اسلحه به لیبی و توقف حمایت نظامی از گروه های درگیر و خلع سلاح شبه نظامیان و تحریم گروه های غیر پایبند به آتش بس در لیبی تاکید کردند. این نشست در ۱۹ ژانویه برگزار شد.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای