​انتخابات ایران در آیینه مطبوعات.. از بی اعتنایی مردم تا پررنگ شدن اختلاف در اردوگاه محافظه کاران

​انتخابات ایران در آیینه مطبوعات.. از بی اعتنایی مردم تا پررنگ شدن اختلاف در اردوگاه محافظه کاران

چهارشنبه, 19 فوریه, 2020 - 18:15
لندن: الشرق الاوسط

روی کیوسک‌های روزنامه فروشی در تهران، روزنامه‌های صبح امروز چهارشنبه درخواست علی خامنه ای رهبر ایران از مردم برای رای دادن را در صفحات اول خود با عکس و تیتری بزرگ به نمایش گذاشتند، اما گویی کسی از عابران اهمیتی نمی‌گذارد. آنها که ناامیدانه به سرکار می‌روند معتقدند «شعارها همان شعارها و وعده‌ها همان وعده هاست».

به گزارش الشرق الاوسط، مقامات ایران خود را برای یازدهمین دوره انتخابات مهم مجلس شورای اسلامی آماده می‌کنند، انتخاباتی که بسیاری از ناظران بر این باورند که نقش یک همه‌پرسی دربارهٔ مشروعیت نظام و میزان رضایت عمومی مردم از آن را ایفا می‌کند. در عین حال، گزارش‌ها از کم رمق بودن فضای انتخاباتی و عدم اقبال مردم از این انتخابات حکایت دارد.

در این میان اغلب روزنامه‌های صبح امروز چهارشنبه ایران به صورت محدود به این رویداد پرداختند و مسائلی همچون افزایش نرخ ارز، پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی و موضوع اف.ای.تی. اف، تحریم جشنواره فیلم فجر، سالمرگ فرغ فرخزاد، محدود شدن فعالیت‌های محیط زیستی در ایران، گرانی و.. را بررسی کردند.

شاید روزنامه ابتکار جدی‌ترین نشریه در زمینه انتخابات باشد. این روزنامه امروز صفحه اول خود را به‌طور کامل به لیست انتخاباتی اصلاح طلبان با ائتلاف ۸ حزب به نام «برای ایران» اختصاص داده‌است.

اصلاح طلبان همچون اصولگرایان با چندین لیست وارد انتخابات شدند. کارگزان با «یاران هاشمی»، خانه کارگر با لیست چهارنفره و حزب ندای ایران نیز با لیستی مجزا پا به صحنه انتخابات گذاشتند. این مسئله انتقاداتی را در میان رسانه‌ها و فعالان به وجود آورده‌است.

دیگر روزنامه اصلاح طلب یعنی اعتماد نیز در تیتر یک خود به نقل از مصطفی کواکبیان عنوان کرده‌است «اقلیت اما پرقدرت». این روزنامه همچنین آورده‌است «دست کم در ۱۵۰ حوزه انتخابیه رقابت صرفاً اصولگرایانه است».

اشاره این روزنامه به این مسئله است که داوطلبان نامزدی، از جمله ده‌ها نماینده کنونی مجلس و چهره‌های اصلاح‌طلب، به‌طور گسترده رد صلاحیت شده‌اند.

به گفته شورای نگهبان مهم‌ترین دلایل رد صلاحیت نمایندگان فعلی و سابق مجلس «مفاسد اقتصادی، مفاسد اخلاقی و ضدیت با حاکمیت» بوده‌است.

در عین حال گزارش‌هایی منتشر شده که نامزدهای انتخابات با پرداخت مبالغی هنگفت از شورای نگهبان تأیید صلاحیت گرفته‌اند و حتی گفته شد چند نفر در این ارتباط بازداشت شده‌اند.

روزنامه شهروند نزدیک به اصلاح طلبان نیز این جمله را به نقل از علی خامنه ای تیتر کرده‌است: «نگران نباشید این ملت می‌داند چه بکند».

روزنامه مردم سالاری نیز ضمن پرداختن به انتخابات تیتر یک خود را به گفته‌های محمد رضا عارف اختصاص داده‌است. او ضمن اشاره به تعدد لیست‌ها در جریان محافظه کار گفته‌است: «یک لیست ائتلافی اصلاح‌طلبان در برابر ده لیست اصولگرایان».

«وحدت بی وحدت» تیتر کنایه آمیز روزنامه آفتاب یزد به این تعدد لیست‌ها در جریان مخالف است. این روزنامه می‌نویسد «شنیده‌ها حاکی است آخرین تلاش‌ها در میان اصولگرایان برای رسیدن به لیست واحد تحت عنوان وحدت حداکثری شکست خورده‌است.

اصولگرایان نزدیک به ۱۲ سال یعنی از انتخابات مجلس هشتم تاکنون در تلاش برای ارائه فهرست واحدی از داوطلبان خود به سر می‌برند و این بار هم به‌رغم تمام تلاش‌ها و برنامه‌ریزی‌های چند ماهه خود نتوانستند به فهرست مشترک دست یابند.

شورای ائتلاف اصولگرایان محمدباقر قالیباف را در صدر فهرست خود قرار داده و جبهه پایداری، تشکیلات نزدیک به محمدتقی مصباح یزدی، این جایگاه را به مرتضی آقاتهرانی داده‌است.

روزنامه تندروی کیهان اما این تعدد لیست‌ها را «حاصل مشارکت حداکثری» دانست. این روزنامه به منظور پایین آوردن سطح انتظارات از مجلس در یادداشتی به «آسیب شعارهای پرطمطراق» کاندیداها پرداخته‌است.

در مقابل روزنامه‌های اصلاح طلب، روزنامه‌های محافظه کار همچون جوان و خراسان ضمن برجسته کردن درخواست خامنه ای برای حضور مردم، روی کلیدواژه‌های رای به مجلس قوی و مجلس جوان، و عدم رای به نمایندگان کلفت و نوکر آمریکا زوم کرده‌اند.

تقابل رسانه ای دو اردوگاه سیاسی در ایران در حالی صورت می‌گیرد که مصطفی معین وزیر علوم در دولت محمد خاتمی و نامزد ریاست جمهوری در سال ۱۳۸۴، در مصاحبه‌ای با سایت خبرآنلاین گفته‌است که افکار عمومی در ایران میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان تفاوت زیادی قائل نیست و این دو جریان سیاسی پایگاه اجتماعی خود را از دست داده‌اند.

این اظهارنظر مضمونی مشابه شعار «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا» است که از اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶ یکی از شعارهای مخالفان حکومت شده‌است.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای