​هشدار بن علوی نسبت به بروز درگیری نظامی در تنگه هرمز

​هشدار بن علوی نسبت به بروز درگیری نظامی در تنگه هرمز

گفتگوی آمریکا و ایران دور از ذهن نیست
سه شنبه, 18 فوریه, 2020 - 13:00
الدمام: الشرق الاوسط

یوسف بن علوی وزیر امور خارجه عمان، دربارهٔ خطر درگیری نظامی در تنگه هرمز هشدار داد و گفت خطر رویارویی نظامی در تنگه هرمز در مقایسه با هر نقطه دیگر منطقه خلیج بیشتر است که این امر تا حدودی ناشی از افزایش حضور کشتی‌های جنگی از کشورهای مختلف در این منطقه است.

وزیر امور خارجه عمان در نشستی برای بررسی تنش در منطقه که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ برگزار شد، گفت: «عمان برای کاهش تنش در منطقه خلیج تلاش می‌کند».

بن علوی در ادامه بروز هرگونه رویارویی نظامی را در منطقه در شرایط فعلی منتفی دانست.

او گفت: «با آمریکا و ایران در چارچوب روابط ما با این دو کشور ارتباط داریم و احساس ما این است که امکان گفت‌وگو میان آنها وجود دارد و برای کاستن از تنش در منطقه عمل می‌کنیم و پیش‌بینی نمی‌کنیم در شرایط فعلی درگیری نظامی در منطقه رخ دهد».

حساب کاربری وزارت خارجه عمان در توییتر از وزیر امور خارجه عمان نقل کرد: «برخی حق دارند از تشدید تنش در منطقه ابراز نگرانی کنند، و می‌دانیم که ایران یک کشور بزرگ اما همسایه ما در منطقه است».

وی افزود «اگر برای سازماندهی منافع خود تلاش کنیم، ممکن است به ما احساس آرامش و ثبات می‌دهد … اما اگر ایران را به چالش بکشیم، کمکی به نخواهد کرد. ما در زمان شاه نیز با ایران همزیستی داشته‌ایم».

رویترز نیز از علوی نقل بن علوی کرد که او به حضور تعداد زیادی از کشتی‌های جنگی در منطقه هرمز اشاره کرد و گفت «نگرانی ما این است که خطایی روی دهد. این مسئله، منطقه را در ماه‌های آینده به یک نقطه خطرناکی تبدیل می‌کند».

تنگه هرمز بین ایران و عمان قرار دارد و عرض تنگه در باریک‌ترین نقطه آن ۳۳ کیلومتر است و نزدیک به ۳۰ درصد از محموله‌های نفت خام و فراورده‌های نفتی مایع از این گذرگاه آبی عبور می‌کند.

اختلافات بین ایران و غرب باعث شد تا چندین کشور گروه‌های نظامی خود را برای محافظت از حمل و نقل دریایی در تنگه هرمز بفرستند.

از سوی دیگر، واشینگتن، تهران را مسئول حمله به کشتی‌های تجاری بین‌المللی در منطقه دانست.


پیشنهاد ما

چند رسانه‌ای